Miesięcznik Pszczelarstwo

Październik 2023

Szanowni Państwo,
kolejny sezon pszczelarski dobiegł końca. To, czy był dobry, będzie zapewne bardzo subiektywnym odczuciem, zależnym od indywidualnych oczekiwań. Ale aktualna kondycja krajowego pszczelarstwa wydaje się dobra. Z roku na rok przybywa pszczelarzy i rodzin pszczelich, a problem zwiększonej śmiertelności pszczół przestał być palący. Należy sądzić, że odzwierciedleniem tego stanu jest lawinowy wzrost liczby regionalnych i ogólnopolskich wydarzeń promujących pracę pszczół i pszczelarzy oraz walory produktów pszczelich. W miesiącach jesienno-zimowych uroczystości pszczelarskich jest tak dużo, że nie sposób wspomnieć o każdej - natomiast z całą pewnością na uwagę zasługuje jedna z nieszablonowych inicjatyw, którą relacjonujemy na łamach tego wydania. Zapraszamy do lektury.  
 

Krystyna Pohorecka

  • Opracowanie graficzne: Monika Karvazy
  • Liczba stron: 40
  • ISSN: 0478-7080

Cena wersji papierowej:

11,00 zł

Cena wersji elektronicznej:

10,00 zł

W październiku:

GOSPODARKA PASIECZNA 

  • PAŹDZIERNIK W PASIECE.
    PRZEMYŚLENIA DOTYCZĄCE WSPÓŁCZESNYCH ULI  

    dr hab. Krzysztof Olszewski prof. UP w Lublinie
    Jeszcze za wcześnie na przeprowadzenie ostatniego zabiegu przeciw warrozie. W razie konieczności warto zrobić korektę ułożenia gniazda. Niezbędne może okazać się także uzupełnienie zapasów pokarmu.

  • UL LUDOWY: BEZINWAZYJNA GOSPODARKA PASIECZNA
    Mateusz Viste
    Inaugurujemy cykl artykułów poświęconych gospodarowaniu w ulu Warrégo. Ich autor, Mateusz z Viste jest tłumaczem piątej edycji Pszczelarstwa dla wszystkich Emila Warrégo, wydania z 1923 roku. Z uwagi na to, że niektóre wskazówki z początków XX wieku mogą okazać się współczesnemu pszczelarzowi niezrozumiałe, tłumacz opracował także kieszonkowy poradnik, w którym adaptuje je do realiów XXI wieku. Do każdej czynności, którą opisuje, wybiera jeden sposób działania, ten, który uważa za najprostszy w realizacji dla adepta pszczelarstwa.

POŻYTKI I ZAPYLANIE

  • ŻMIJOWIEC ZWYCZAJNY
    dr Zofia Kaczmarek
    Nazwę zawdzięcza wystającym z korony kwiatu pręcikom, przypominającym język żmii. W tradycji ludowej żmijowiec bywa nazywany bożym biczem, jaszczurnikiem, szczurowym zielem, wołowym językiem, żmijgłówką, żmijowym zielem. Czytaj dalej…

 

CHOROBY ● SZKODNIKI ● ZATRUCIA

  • MIĘDZYPOKOLENIOWA STYMULACJA IMMUNOLOGICZNA SZANSĄ NA OGRANICZENIE CHORÓB CZERWIU
    dr hab. PAWEŁ CHORBIŃSKI, prof. Uczelni
    Ssaki dystansują owady pod względem odporności adaptacyjnej. Okazuje się jednak, że brak zdolności wytwarzania przeciwciał rekompensują owadom inne mechanizmy obrony przed patogenami, również oparte na pamięci immunologicznej. Jeden z nich umożliwia także lepszą ochronę potomstwa. 

  • JAK ROZPOZNAĆ GROŹNE OSOWATE
    Ulotka informacyjna opracowana przez Laboratorium Referencyjne ds. Zdrowia Pszczół Unii Europejskiej z siedzibą w Sophia Antipolis (Francja), przekazana do rozpowszechnienia wśród pszczelarzy przez Krajowe Laboratorium Referencyjne PIWet - PIB w Puławach.

MATERIAŁ INFORMACYJNY MRiRW

  • PODSUMOWANIE PIERWSZEGO NABORU WNIOSKÓW O PRZYZNANIE POMOCY
    Właśnie zakończyła się pierwsza tura naboru Wniosków o przyznanie pomocy, które przyjmowała, obsługiwała i rozpatrywała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Nabór odbył się w ramach interwencji w sektorze pszczelarskim objętych Planem Strategicznym dla WPR na lata 2023-2027. 

 

 

PRAWODAWSTWO PSZCZELARSKIE

  • CO W PRAWIE PISZCZY… [3]
    lek. wet. Janusz Sudoł
    Higiena produkcji miodu i innych produktów pszczelich. Jakie warunki musi spełnić produkt pszczeli, by mógł zostać zakwalifikowany do kategorii żywności bezpiecznej?
    TRUCIE PSZCZÓŁ I NISZCZENIE PASIEK – ASPEKT PRAWNOKARNY
    adw. Łukasz Tecław
    Analiza przepisów prawa karnego prowadzi do wniosku, że normy, które mają zastosowanie w przypadku szkód wyrządzanych w pasiekach są dość ogólne. Warto zastanowić się nad dostosowaniem ich do specyfiki ochrony pszczół. Pora na ustawę o pszczołach.

PORADY PRAWNE

  • SPRZEDAŻ MIODU PRZEZ INTERNET
    adw. Łukasz Tecław
    Czytelnik „Pszczelarstwa” zwrócił się z pytaniem o przepisy, których określają zasady funkcjonowania sprzedaży przez własną stronę internetową. 

PRODUKTY PSZCZELE

  • MIODY Z OWOCAMI I ZIOŁAMI – DLA NAJMŁODSZYCH [5]
    Arkadiusz Ciołkowski
    Stosowanie surowców zielarskich pozwala na precyzyjne adresowanie miodu do konkretnej osoby. Nie należy jednak zapominać o przeciwwskazaniach w stosowaniu ziół.

LISTY CZYTELNIKÓW

  • JAK PRZYGOTOWUJĘ RODZINY PSZCZELE DO ZIMOWLI
    Kazimierz Kwiecień
    Jakie znaczenie ma przygotowanie rodzin pszczelich do zimowli? Chcę się podzielić z Czytelnikami moim doświadczeniem z pszczelarzenia w ulach wielkopolskich.

LUDZIE ● MIEJSCA ● WYDARZENIA

  • WIELKA WYSTAWA PSZCZÓŁ 
    Gabriela Wilczyńska
    Osiemdziesiąt dwie pszczoły zadomowiły się pod dachem Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Ten długi lot odbywa się w szczytnym celu: poszukują firm-ochotników, gotowych do opatrzenia autorskiego produktu ich wizerunkiem. Część zysku ze sprzedaży artykułów z artystycznym pszczelim logo zasili konto fundacji pomagającej pszczołom dziko żyjącym.

  • XIX TARGI PSZCZELARSKIE I TRADYCYJNEJ ŻYWNOŚCI 
    Redakcja
    W dniach 5-6 sierpnia 2023 roku w Karczowiskach Górnych k/Elbląga odbyły się XIX Targi Pszczelarskie i Tradycyjnej Żywności. Jak co roku zgromadziły pszczelarzy, miłośników pszczół, reprezentantów lokalnych władz oraz konsumentów.

„Pszczelarstwo” - wiedza i doświadczenie.
Zrób z tego pożytek!

 ZAMÓW PRENUMERATĘ