Miesięcznik Pszczelarstwo

Marzec 2021

Szanowni Czytelnicy,
począwszy od tego numeru oddajemy w Państwa ręce miesięcznik bogatszy o cztery strony. Dzięki temu możemy zwiększyć liczbę artykułów i jednocześnie wyjść naprzeciw oczekiwaniom rosnącej grupy osób, które chcą oferować na łamach naszego pisma własne usługi i produkty.

Wiosny oczekujemy w sposób aktywny, coraz częściej zaglądając do pasiek – przypominamy o tym, co powinniśmy zrobić w marcu.

W cyklu poświęconym wirusom chorobotwórczym dla pszczół przedstawiamy aktualną sytuację epizootyczną zakażeń wirusowych w krajowych pasiekach. Warto zwrócić uwagę na to, w których rejonach Polski zagrożenie dla pszczół jest szczególnie poważne.

A jeśli już mowa o wirusach, być może w walce z nimi zyskamy nowego, choć dobrze znanego nam sprzymierzeńca – propolis. Okrzyknięty przez medycynę antybiotykiem XXI, jest produktem o niezbadanym do końca potencjale. Niewykluczone, że do listy jego cudownych właściwości dopiszemy niebawem nowe. Wyniki badań nad strukturą SARS-CoV-2, zintensyfikowane – co zrozumiałe – w okresie pandemii, dają podstawy, by sądzić, że związki zawarte w propolisie mogą hamować namnażanie i tego wirusa…

Krystyna Pohorecka
 

  • Opracowanie graficzne: Monika Karvazy
  • Liczba stron: 50
  • ISSN: 0478-7080

Cena wersji papierowej:

5,00 zł

W marcu:

 

GOSPODARKA PASIECZNA

  • MARZEC W PASIECE
    Marek Podlewski
    W marcu jak w garncu brzmi stare ludowe porzekadło. To rzeczywiście najtrudniejszy okres dla rodzin pszczelich wyczerpanych zimowlą. Zwykle w pierwszej dekadzie marca obserwujemy w pasiekach pierwszy wiosenny oblot pszczół. To czas, gdy pszczoły oczyszczają się z kału, a jednocześnie sygnał dla całej rodziny, żeby przystąpiła do rozwoju. 

CHOROBY • SZKODNIKI • ZATRUCIA

  • WIRUSY PSZCZOŁY MIODNEJ (4): ROZPRZESTRZENIENIE W KRAJOWYCH PASIEKACH
    dr hab. Krystyna Pohorecka prof. PIWet-PIB, mgr inż. Dagmara Zdańska, lek. wet. Marta Skubida, lek. wet. Andrzej Bober
    Monitoring stanu zdrowotnego rodzin pszczelich w krajowych pasiekach służy pozyskaniu wiedzy na temat rozpowszechniania groźnych dla pszczół patogenów oraz pozostałości pestycydów, stosowanych w rolnictwie i pszczelarstwie. Wyniki badań mogą być wykorzystane przez pszczelarzy do przeanalizowania związku pomiędzy pojawieniem się chorób a warunkami w jakich utrzymywane są rodziny, co pozwala zmodyfikować dotychczasowe metody profilaktyki i terapii chorób pszczół.
  • ZAGROŻENIA ZDROWIA PSZCZÓŁ WYNIKAJĄCE ZE STOSOWANIA ŚRODKÓW OCHRONY ROŚLIN 
    dr Tomasz Kiljanek, prof. dr hab. Andrzej Posyniak
    Pestycydy to substancje chemiczne, syntetyczne lub naturalne, w zdecydowanej większości stosowane jako środki ochrony roślin uprawnych, ale są one również substancjami czynnymi produktów biobójczych oraz produktów leczniczych weterynaryjnych. Pestycyd ma za zadanie zapobiegać, niszczyć lub ograniczać rozwój organizmu szkodliwego lub choroby. To ogromnie zróżnicowana i bardzo szeroko stosowana grupa substancji chemicznych, które pod względem wielkości produkcji i zakresu stosowania ustępują jedynie nawozom sztucznym. 

LUDZIE • MIEJSCA • WYDARZENIA

  • WIEŚCI ZE ŚWIATA
    Piotr Szyszko
    Sekrety zbiorniczka nasiennego, zjednoczone siły dla pszczół i amnestia dla tiametoksamu - trzy ciekawe i ważne tematy w telegraficznym skrócie. 

POŻYTKI I ZAPYLANIE

  • EWODIA – PSZCZELE DRZEWO
    Marek Pogorzelec
    Ewodia aksamitna, zwana też koreańską, to drzewo z rodziny rutowatych, pochodzące z północnych Chin i Korei, gdzie dorasta do 20 metrów. W Polsce niestety zapomniane, szczególnie przez urzędników, którzy decydują o nasadzeniach. Warto to jednak zmienić, bo jest to roślina, która może odegrać ważną rolę w wypełnieniu luki pożytkowej dla pszczół.
  • DENDROFLORA POŻYTKOWA
    Sławomir Skórka
    W czasach monokultur roślin użytkowych oraz postępującej degradacji naturalnych łąk i nieużytków dostęp do różnorodnej bazy pokarmowej może zapewnić pszczołom dendroflora pożytkowa. Jest oczywiste, że nie sprowadza się ona do wierzb, lip czy robinii akacjowej. Jako właściciel sporej kolekcji dendrologicznej chciałbym podzielić się własnymi obserwacjami na temat drzew i krzewów, którym towarzyszą intensywne obloty pszczół. 

PRODUKTY PSZCZELE 

  • PROPOLIS A ZAPOBIEGANIE INFEKCJOM SARS-COV-2 I LECZENIE COVID-19
    dr Marta Migocka-Patrzałek
    Ludzkość używa propolisu od tysięcy lat. Produkt, okrzyknięty antybiotykiem XXI wieku, ma bardzo szerokie spektrum działania. Czy do jego niezwykłych właściwości można dopisać także wspomaganie leczenia koronawirusa?

OPINIE • RADY • ODPOWIEDZI

  • PYTANIA DO PSZCZELARZA
    Igor Pawłyk
    Doświadczony pszczelarz praktyk odpowiada na pytania Czytelników. W tym numerze przedstawia swój pogląd na  temat technologii izolacji matek pszczelich. 

HISTORIA PEŁNA PSZCZÓŁ

  • WALECZNE PSZCZOŁY
    Jerzy Gnerowicz 
    O gęsiach kapitolińskich, które ocaliły Rzym wiemy z podręczników historii. Obudzone pewnej nocy przez skradających się Galów głośnym gęganiem poderwały na nogi śpiących mieszkańców miasta. Ci stanęli do walki i odparli atak nieprzyjaciół. Ale lista zwierząt, które dały się poznać w roli sprzymierzeńców człowieka w walce obronnej jest znacznie dłuższa. Poczytne miejsce zajmują na niej pszczoły. Przekonanie, że żądlą tylko ludzi złych jest dyskusyjne. Ale to, że żądlą nieostrożnych jest faktem.  czytaj więcej

PUNKT WIDZENIA

  • DZIKO ŻYJĄCE RODZINY PSZCZOŁY MIODNEJ (4): O PSZCZOŁACH Z LASU  ARNOT
    Bartłomiej Maleta
    Spośród wszystkich znanych dzikich populacji najlepiej przebadane są bodaj pszczoły z lasu Arnot (USA, stan Nowy Jork), zarówno pod względem genetyki, zachowania, długości życia oraz skuteczności radzenia sobie z dręczem pszczelim. Populacja nie jest duża, raptem kilkanaście rodzin żyjących w niskim zagęszczeniu  – mniej więcej jedna rodzina na kilometr kwadratowy. 

WSPOMINAMY

LISTY CZYTELNIKÓW

  • LISTY CZYTELNIKÓW
    Piotr Sroka
    Nie bez powodu nawiązuję do znanej piosenki Agnieszki Osieckiej Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma. To po prostu kwestia trochę nostalgicznych skojarzeń, obrazów z dzieciństwa… Tyle tylko, że mnie dużo bardziej jest żal, znikających niczym cygańskie tabory, małych, przydomowych pasiek.
  • POLEMIKA
    Zdzisław Walicki
    Do zabrania głosu skłoniła mnie lektura artykułów zamieszczonych w numerach 11 i 12/2020 „Pszczelarstwa”: Waga informacji o naszych pszczołach oraz Rok z Ulmonitoremczytaj więcej

HETMANKI-ZGADYWANKI

  • ZAGADKI
    Przygotowała: Jadwiga Barbara Caban
    Zapraszamy do zabawy. Przedstawiamy zagadki, przygotowane przez pszczelarkę, Jadwigę Barbarę Caban. Pierwszy Czytelnik, który odgadnie wszystkie odpowiedzi i prześle je mailowo na adres: redakcja@miesiecznik-pszczelarstwo.pl otrzyma bezpłatną prenumeratę pisma na dowolny kwartał. Odpowiedzi w numerze 4/2021.

 

Zapraszamy do lektury ….
 

„Pszczelarstwo” - wiedza i doświadczenie.
Zrób z tego pożytek!

 ZAMÓW PRENUMERATĘ