Jacek Jaroń

Album słodszy od miodu

Milan Motyka - Słodkie życieCo kupić pod choinkę? Co wręczyć dostojnej osobie? Co dla zacnego jubilata, a nawet dla wnuków? To odwieczny dylemat przed Bożym Narodzeniem. Wtedy decydujemy, aby dać wnukom zabawkę i słodycze, jubilatowi – dyplom i jakiś zbędny przedmiot lub plastikowy puchar z tandetną pozłotką, może koniak, a co z paniami, to jeszcze większe wyzwanie.

Dla wszystkich proponuję piękny album „Słodkie życie" autorstwa Milana Motyki – czeskiego pszczelarza z wykształcenia i zamiłowania fotografa, z zawodu leśnika, którego losy zostały związane z polsko-czesko-słowackim pograniczem. Do wszystkich profesji dochodził, zdobywając gruntowne wykształcenie. W ostrawskim konserwatorium szlifował warsztat fotograficzny, w czeskim technikum leśnym w Hranicach otrzymał tytuł technika leśnika. Największą po fotografii pasję pszczelarską ugruntował w pszczelowolskim technikum. Wziąwszy razem trzy specjalistyczne wykształcenia, można uznać, że należy do najwszechstronniej wykształconych pszczelarzy wśród leśników i fotografów.

Milan Motyka - Słodkie życieW albumie „Słodkie życie" „zamknął" dziesięć sezonów pszczelarskich. Jego fotografie nie stanowią zdjęć do rodzinnego albumu czy typowych pocztówek. Charakteryzują się miękkim rozproszonym oświetleniem, pełnym cieni, sprawiając wrażenie tajemniczości, zmuszając obserwatora do wyszukiwania szczegółów ukrytych w ciemniejszych partiach obrazu. Niezwykle inspirujące są zdjęcia oświetlane ostrym światłem w stronę obiektywu, powodujące niecodzienny widok, podobny do aureoli. Widzimy wyjątkowy obraz jaśniejszej strony, która zwykle jest ciemniejsza. Ponad dwieście dwadzieścia stron papieru doskonałej jakości zapełnionych zdjęciami zadowoli nawet najbardziej wybrednych. Do tego efektu dołożył się profesjonalizm drukarski i autor projektu tego niezwykłego albumu – pan Zbigniew Karaszewski. Twarda, aksamitna w dotyku oprawa okładki zachęca do otworzenia albumu ze zdjęciami równie naturalnymi, jak te od fotografa. Ten album powinien mieć nie tylko każdy pszczelarz, ale prawdziwy miłośnik sztuki i przyrody zatrzymanej w obiektywie.

Milan Motyka - Słodkie życie

 
 ---
 
© Miesięcznik PSZCZELARSTWO, Pszczelnicze Towarzystwo Naukowe, 2004-2016
Agroturystyka