Pytanie

Moderator: krzysglo

Orzech
Nieśmiały
Nieśmiały

Pytanie

Post autor: Orzech »

Nie planowałem jeszcze w tym roku rozpocząć hodowli pszczół.Mam jednak okazję już teraz nabyć okazyjnie kilka uli. Mam jednak wątpliwości czy o tej porze roku można przewieść ule z rodzinami ok 100km. Nie wierzę sprzedającemu że nie ma to wpływu na zdrowie pszczół.

BoCiAnK
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Kontakt:

Post autor: BoCiAnK »

Jeżeli teperatura jest taka jak dziś ok 10 st to nie ma problemu

henrmiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Re: Pytanie

Post autor: henrmiko »

Orzech pisze:Nie planowałem jeszcze w tym roku rozpocząć hodowli pszczół.Mam jednak okazję już teraz nabyć okazyjnie kilka uli. Mam jednak wątpliwości czy o tej porze roku można przewieść ule z rodzinami ok 100km. Nie wierzę sprzedającemu że nie ma to wpływu na zdrowie pszczół.
W/g mnie jeśeli warunki pogodowe powodują,że pszczoły wylatują z ula , chociażby tylko pojedyńczo, to można przewozić. W innym przypadku poczekałbym z tym do wiosny, po oblocie.
Z pszczelarskim pozdrowieniem - Henryk!

pszczelarz51
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: pszczelarz51 »

Ja uważam, że samo przewiezienie pszczół nie jest żadnym problemem nawet w grudniu (gdy temperatura jest dodatnia) ,natomiast problemem może być przegląd rodzin przed transportem w celu oceny stanu zapasów zdrowotności itp. oraz po transporcie .Chyba że sprzedający jest osobą godną zaufania a kupujący ma pewne doswiadczenie w obchodzeniu się z pszczołami. Ja bym poczekał do wiosny mimo,że pszczelarzę od 1972 r.Pozdrawiam Pszczelarz 51.

Zablokowany