Węza - czy zimujecie na niej pszczoły ?

Moderator: krzysglo

kri
Nieśmiały
Nieśmiały
Posty: 6
Rejestracja: 2006-07-07, 12:40
Lokalizacja: powiat bocheński

Węza - czy zimujecie na niej pszczoły ?

Post autor: kri »

Mam pytanie do kolegów :czy przy podkarmianiu zimowym dajecie ramki z węzą , które zostają na zimę . Czytałem , że to poprawia higienę w ulu , a pszczoły je ładnie odciągają Literatura przeważnie zaleca zimowanie na ramkach już czerwionych . Podzielcie się swoimi doświadczeniami . Tytuł temtu trochę prowokacyjny ale chciałem zwrócić Waszą uwagę .Pozdrawiam .

Awatar użytkownika
haker_2015
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz
Posty: 112
Rejestracja: 2006-08-02, 11:32
Lokalizacja: Oświęcim
Kontakt:

zimowanie

Post autor: haker_2015 »

Witam kolege serdecznie, nie wiem czy już zasiągłes wiecej informacji, ale powiem że jak najbardzie zimowanie powinno przebiegac najlepiej na ramkach z odciagnietym i przeczerwionym przynajmniej dwa razy woskiem. Wiąze sie to z tym że pszczoły chętniej osiadują na takiej węzie, ma lepsze warunki przewodzenia ceipła. Jeśli decyduje się na ruch wprowadzenia w nowej węzy do odciągniecia to juz napewno nie teraz tylko jest to okres sierpnia kiedy pogoda sprzyja, oczywiście w tym roku jest piekna pogofa dlugo utrzymuje się ciepło więc i pszczoły miały pole do popisu. Włożyłem na 10 ramek wielkopolskich wymieniłem poczatkiem sierpnia 3 ramki, bo wymagały już tego zabiegu. Psczoły ładnie je odbudowały umieściłem je oczywiście z tyłu jak najdal od wylotka - układ ciepły gniazda. Dzisiaj po otwarciu zauwazżyłem że pszczólki siedzą na 9 ramkach w jeszcze nie bardzo ściśnietym kłebie- i tak juz zostanie na zime . Wyciągłem więc jedna ramkę i załozyłem poduchę na powałkę /z 3 pajączkami jeden otwarty/. To wszystko oczywscie notuje w specjalnym zeszycie. Polecam koledze gorą strone www.avico.com.pl
na tejstron ie znadziesz piękny i dokładny opis wszystkich czynności jakie w roku pszczelarskim należy wykonać. W razie pytań bardzo proszę odpowiem z miłąchęcią - życzę miłego dnia. ;)

Zablokowany