Noszenie miodu przez pszczoły

Moderator: krzysglo

Awatar użytkownika
pszczelarz123
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Noszenie miodu przez pszczoły

Post autor: pszczelarz123 »

Mam dwa stare ule w których nie było nadstawek. Rok temu wstawiłem tam nadstawki, a pszczoły nie chętnie nosiły miód do ramek nadstawkowych. W tym roku było podobnie nie wiem dlaczego tak jest ale pszczoły nawet nie chodzą do ramek nadstawkowych. Powinny tam być i nosić miód bo pszczoły mają tendencję noszenia miodu do góry.

pszczelarz51
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: pszczelarz51 »

Nie wszystkie rasy pszczół chętnie wchodzą do nadstawek (kaukaska).Daj do zaczerwienia kilka ramek nadstawkowych a następnie przenieś je do nadstawki-powinno to pomóc.Pszczoły niechętnie zasiedlają fragmęty wykonane z drewna świerkowego.Sprawdź to.

BoCiAnK
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Kontakt:

Post autor: BoCiAnK »

To jeszcze zależy ile masz ramek w gnieżdzie i jaka jest siła rodziny

Awatar użytkownika
pszczelarz123
Stukacz Junior
Stukacz Junior

miód w nadstawkach

Post autor: pszczelarz123 »

Pszczoły pochodzą z własnej hodowli i na pewno nie są to kaukaskie. Ramki nie są wykonane z drewna świerkowego tylko z lipowego. A siła rodziny jest przeciętna.

BoCiAnK
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Kontakt:

Post autor: BoCiAnK »

Jeżeli pozwolisz to Ci doradzę w przyszłym roku w maju wymień matki np Berlinki ,Slenarki ,czy Kortówki a sytuacja djametrjalnie sie zmieni w gnieżdzie (rodni) nawet b silnej rodziny nie powinno być więcej jak 9--11 ramek obojernie jakiego typu ula a wtedy automatycznie zmusisz pszczoły do składania miodu w nadstawce

pszczelarz51
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: pszczelarz51 »

Napisz jeszcze jaki typ ula użytkujesz, to może jeszcze coś mi się nasunie.Ja jak dotąd nie miałem takich problemów w swej pasiece.Pszczelarzę od 1972 roku.Pozdrawiam .Pszczelarz 51.

Zablokowany