Jaki wykorzystać cukier pozostały w ramkach po zimie.

Moderator: krzysglo

Tomek
Obserwator
Obserwator

Jaki wykorzystać cukier pozostały w ramkach po zimie.

Post autor: Tomek »

Prosze o poradę co zrobić z cukrem w ramkach , który pozostał mi po ostatniej zimie.
Część ramek podałem do nowych odkładów , lecz pozostało mi jeszcze trochę.
Przeczytałem już bardzo wiele o pszczołach, lecz nie mogę się natknąć na ten temat.
Czy mogę go odwirować i dodawać do syropu do podkarmiania.
[/b]

W
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: W »

Ja wykorzytuje go do podkarmiania pobudzającego podczas okresów bezpożytkowych.
Odwirowuję jak stwierdzę że już mi ramki z pokarmem nie będą potrzebne i przetrzymuje w pojemnikach do okresu bezpożytkowego (u mnie to następuje po lipie) i wtedu gotuję wode i dodaje ten cukier(1:1) wszystko razem doprowadzam do zagotowania ( większość chorub ginie w takiej temperatóże tzn tak mi powiedziano n aspodkaniu związku) i poddaje po ok0,5-1 litr na rodzinę

frynia
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: frynia »

Owszem, przy gotowaniu syropu większość chorób ginie, ale też wytwarza się szkodliwy HMF. Można rozpuszczać w ciepłej (nie wrzącej!) wodzie, ale gotować nie należy.
Pozdrawiam!
Frynia

Awatar użytkownika
pszczelarz123
Stukacz Junior
Stukacz Junior

co zrobić z cukrem w ramkach?

Post autor: pszczelarz123 »

Najlepiej byłoby, gdybyś tak jak mówisz odwirował ten cukier nalał do słoika i do tego możesz dolać jeszcze wody i miodu. Potem to zagotować i podać tę miksturę do rodzin słabych(a jeśli takich nie masz to do tych samych rodzin z których ten cukier pozyskałeś). Napewno wpłynie to pobudzająco na czerwienie matki .Pozdrawiam.

kri
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: kri »

Znajomy radził mi żeby , przy wirowaniu miodu z plastra gdzie zostało trochę zimowego zapasu nie odsklepiać go .Przy wracaniu ramki do ula syrop odsklepiamy i pszczoły powinny to zagospodarować .Cześć

henrmiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: henrmiko »

kri pisze:Znajomy radził mi żeby , przy wirowaniu miodu z plastra gdzie zostało trochę zimowego zapasu nie odsklepiać go .Przy wracaniu ramki do ula syrop odsklepiamy i pszczoły powinny to zagospodarować .Cześć
W zasadzie ramek gniazdowych w których przecież matka czerwi nie wirujemy. Jeżeli wiosną po zimowli pozostaje znaczna ilość pokarmu, który jest zasklepiony i przekraczający bieżące potrzeby roju, takie ramki przechowujemy w suchej pracowni i wykorzystujemy do podkarmiania rodzin w okresie bezpożytkowym. W małej pasiece można zaznaczać z którego ula one pochodzą, zeby spowrotem do niego wracały. W wiekszych pasiekach to jest nie możliwe ze względu na dużą pracochłonność. Cały czas musimy dbać aby ta czynność nie powodowała roznoszenia chorób, dbając o zdrowotność i higienę pasieki.
Z pszczelarskim pozdrowieniem - Henryk!

Zablokowany