w którą stronę odstępniki

Moderator: krzysglo

Awatar użytkownika
pszczelarz123
Stukacz Junior
Stukacz Junior

w którą stronę odstępniki

Post autor: pszczelarz123 »

Mam 15 uli warszawkich zwykłych i niwiem w która stronę dawać odstępniki w nadstawkach. W prawo, czy w lewo. Jak pszczoły wolą. Czekam na wyczerpują odpowiedzi :mrgreen:

pszczelarz51
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: pszczelarz51 »

Nie ma nic gorszego niż odstępniki.Nie stosój ich wcale.Lepiej stosować ramki Hoffmana.

Awatar użytkownika
haker_2015
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz
Kontakt:

odstępniki

Post autor: haker_2015 »

tak kolegha wyżej ma tutaj racje całkowitą. Ramka Hofmanowska jest do tego celu już przugotowana odpowienio. /Nie trzeba sie męczyć zbytnio z plastikami. czy blaszkami. Pozniej przy wirowaniu miodu jest problem z włożeniem po co. Tutaj przy hofmanowskiej przypuszczam, że zintegrowanie daje lepszy rezultat . Ja zakupuje komplety do składania i po sprawie. Zrobiłem też sam kilkanaście ramek sam ale porównywalnie praca - nie opłaca się .

henrmiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Re: w którą stronę odstępniki

Post autor: henrmiko »

pszczelarz123 pisze:Mam 15 uli warszawkich zwykłych i niwiem w która stronę dawać odstępniki w nadstawkach. W prawo, czy w lewo. Jak pszczoły wolą. Czekam na wyczerpują odpowiedzi :mrgreen:
Odstępniki jeżeli są, to powinny być przybijane po obu stronach ale zawsze z lewej strony ramki. Chociaż praktycznie nie ma to znaczenia byleby w danej pasiece było to robione jednakowo. Ale tą lewą stronę zalecał M. Janiszewski w swej książce. Najlepiej jest stosować tak jak któryś przedmówca napisał ramkę hohmanowską.
Z pszczelarskim pozdrowieniem - Henryk!

Zablokowany