Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Bardzo, bardzo proszę o pilną pomoc.
Autor Wiadomość
Borsuczek 
Nieśmiały

Wysłany: 2015-07-20, 21:51   Bardzo, bardzo proszę o pilną pomoc.

Witam serdecznie Wszystkich forumowiczów oraz czytelników magazynu.
Jeszcze kilka dni temu, nawet we śnie nie przypuszczałbym, że mogę szukać informacji na ww. forum :)

Sprawa wygląda tak. Pszczoły znam od dziecka, ale tylko i wyłącznie z niemieckiej bajki o pszczółce Maji.

Pewien Pan (najbliższy sąsiad) miał pasiekę, na oko jakieś 10 uli. Szczęśliwie wygrał w zeszłym roku pewną kolorową kartę, uprawniającą do pobytu na terenie USA na zawsze. Wszystko ładnie pięknie, tylko zapomniał, że owadów, zwierząt itp. nie da się wwieźć do USA, zresztą koszty byłby wyższe niż sam przelot jego i jego rodziny. Na oko te 9 uli rozeszło się z mgnieniu oka wśród rodziny pszczelarzy, ale został jeden.

Został mi podstawiony i ten "szanowny" Pan stwierdził: Chcesz to weź i baw się, nie to przewróć w nocy pszczoły polecą gdzie chcą.
Motywów jego "niechęci" znać już nie chciałem - w końcu to teraz będzie Pan z Hameryki, gdzie tam ule mu w głowie.....

Więc dostałem UL. Ul nazywa się Wielkopolski - zbudowany z czegoś podobnego do grubego styropianu, przekładany sklejką. (pewnie dlatego został, bo te 9 które zabrali pszczelarze było z drewna - ładnie rzeźbione).

Pan przedstawił mi sytuację tak:

Masz tu UL, Wielkopolski, w środku masz 8 ramek z ODKŁADEM i matką. Matkę masz pomalowaną na kolor, pamiętaj, zawsze musi być w ulu.
Masz tu kolejną połowę ula, ale to postawisz jak się zacznie rozwijać rodzina. Na jakiś ramkach masz CZERW, reszta to już gotowy miód. Dbaj i ciesz się, jak nie "wywróc"....

Więc zostałem TATĄ PRZYBRANYM, ale jednak tatą ula. Jeden życzliwy sąsiad, który trochę się na tym zna dołożył mi 2 ramki do ula, także na tym jednym poziomie mam 10 ramek.
Powiedział mi tak: Chcesz, to się ucz, kup sobie:

-węzę (kupiłem 1 kg)
-krate plastykową do oddzielenia
-taką przegrodę drewnianą (cała z deski)
-10 kolejnych ramek do ulca wlkp oraz drut
-miotełkę
-maskę
-podkurzacz

Wszystko kupiłem.

UL funkcjonuje. Codziennie rano wstaję, patrzę. Pszczoły ładnie wylatują, znoszą pyłki. Ale co robić dalej.

Bardzo Was proszę, od czego mam zacząć. Kiedy mam dołożyć tę nadstawkę na ul, ewentualnie półnadstawkę, mam też 10 ramek do półnadstawki. Jak rozpoznać czerw. Czy ona musi być na ramce w środku, czy to nie ma znaczenia. kiedy mogę z pozostałych ramek ściągać miód w wirówce ?

Jak ściagnę ramkę to od razu włożyć czystą w miejsce starej ?
Na co jest ta węza ? Czy ona musi być wtoipiona w każda ramkę czy nie ?
Jak najlepiej zaopiekować się tą rodzinom pszczółek ? Na co jest ta krata plastykowa i ta pełna krata drewniana ?

Wiem, że to pytania lakoniczne, dla takich ludzi jak Wy, zapewne śmieszne i żenujące, ale ja zostałem z tym sam, a w zasadzie podoba mi sie to wszystko, więc czemu nie zacząć ?

Pozdrawiam Was serdecznie.

mily_marian 
Stukacz Wymiatacz

Wysłany: 2015-07-21, 08:04   

Witaj na forum. Zacznij od przeglondu całej rodziny pszczelej. U GÓRY RAMKI TO JEST PRZEWAZNIE MIÓD ZASKLEPIONY, PO ŚRODKU JEST CZERW ZASKLEPIONY I LARWY I JAJECZKA. Czerw zasklepiony jest koloru czerwomawy, larwy nie zasklepione są białe i jajeczka też. Jak pszczoły obsiadają wszystkie ramki co masz w ulu na czarno to możesz dać jeszcze drugi korpus ale z pełno ramko . Krata jest poto zeby matka nie przeszła do górnego korpusu bo jest wieksza od pszczoły. Pszczoła przejdzie przez krate a matka nie . Weze się wtapia na druty zeby nie spadła i pszczoły buduja komurki na tej wezie, zeby tam składać miod zeby matka znosiła jajeczka i zeby tam składały pyłek. Ta krata drewniana to jest powałka nad ramkamy ona jst poto zeby pszczoły przechodziły górą z ramki na ramkie. Jak zrobisz sam przeglond rodziny to już bendziesz miał troche pojencia o pszczelarstwie. Napisz jak ci przeglod sie udał twojej rodziny pszczelej. Pozdrawiam miły_marian

Anciola 
Obserwator

Wysłany: 2015-07-24, 18:14   

Kto pyta nie błądzi, a od tego jest forum :)

Borsuczek 
Nieśmiały

Wysłany: 2015-07-26, 21:28   

Dziekuje za pomoc.
Dzis za namowa pszczelarza otworzylem ul aby podac jakies witaminki (produkt austriacki, zawiera jakis kwas ? Ma to byc dopuszczone w PL).

Pszczoły spokojne, mają już 10 ramek włożonych. 3 nowe dodałem z węzą jakies kilka dni temu. I tak bardzo dużo pszczoł siedziało na powałce, na górze i tam jest zrobiony dośc duzy plaster.
Dlaczego tam go umiejscowiły a nie na ramkach ? Zaznaczam, że na nowych ramkach także sa pszczoły i pracują.

I jeszcze jedna dziwna sytuacja. Obserwuję pszczoły, bo lubię. Siedziałem z godzinę i był spokój. WLATYWALY i ODLATYWALY :) i nagel....

Jedna pszczoła z ula wyciaga druga, widac jakby ją kasała, sprowadziła ja na trawę i zabiła. Po chwili wróciła do ula i zrobiła to samo z inną pszczołą. Obie zostały zabite pod ulem. następnie wróciła do ula i juz spokój. Inne pszczoły jak dawniej zachowuja się. Mam się niepokoić ?

SKapiko 
Senior Stukacz

Wysłany: 2015-07-26, 22:57   

jeśli te zabite pszczoły były większe to o tej porze pszczoły wypędzają z uli trutnie jeśli nie, to te pszczoły były rabusiami i próbowały wtargnąć do ula by coś podwędzić, skoro pszczoły bronią swojego domku to nie masz powodu do niepokoju

mily_marian 
Stukacz Wymiatacz

Wysłany: 2015-07-27, 09:17   

Co do tego plastra nad ramkamy na górze to pszczoły pobudowały bo maja za duzo odległosć nad ramkamy. Zerwij go i zmniejsz odległosć nad ramkamy, odległość powinna być do 1 cm. Tak zeby pszczoły przechodziły z ramki na ramkie górą a nie budowały plastra. Pozdrawiam miły_marian

Borsuczek 
Nieśmiały

Wysłany: 2015-07-27, 20:38   

Dziękuję bardzo za pomoc.
Wszystkie rady są cenne dla początkującego.

Ale ostatnie pytanie do milego_mariana i innych:

Jak obniżyć odległość nad tymi 10 ramkami ? Bo faktycznie w tym ulu ze styroduru typu wlkp jest dużo odległość ?

A może położyć tą plastykowa kratę i położyć półnadstawkę z kilkoma ramkami ?

Pozdrawiam

SKapiko 
Senior Stukacz

Wysłany: 2015-07-27, 22:21   

na You Tube jest dużo filmików z gospodarki pasiecznej, które są wart obejrzenia, możesz nawet wstawić tu jakąś focię, by można było podjąć bardziej trafną decyzje, bo lepiej raz zobaczyć niźli sto razy usłyszeć

Borsuczek 
Nieśmiały

Wysłany: 2015-07-28, 14:15   

W wekkeend zrobię mały przegląd ula, porobię zdjęcia i pokaże co i jak.
Na YT są filmy, fajne, ale jak dla żółtodziuba sa one na wyższym poziomie, niż ja, amator prezentuje, ale oczywiście skorzystam i oglądnę.

Tylko zastanawiam się czy dołożyć półnadstawkę czy całą nadstawke na kolejne 10 pełnych ramek czy już przed zimą nic nie robic tylko zostawić te 10 ramek.

Pozdrawiam

mily_marian 
Stukacz Wymiatacz

Wysłany: 2015-07-28, 16:03   

Ja bym ci radził dać drugi korpus, a nie pół korpus. Bo jak masz nawoc albo redgrest sachalinski albo rosliny astrotowate to pszczoła bendzie nosić z nich nektar i pyłek. Jak masz ramki ze suszem to to daj do dolnego korpusu ale jako pierwsza i ostatnia a zabierz tą ostatnią i pierwszą i daj do góry bo tam jest pieżga czyli pyłek już zakonserwowany. A on jest potrzebny skoro wiosny jak już matka bendzie czerwić zeby karmić larwy pszczele a jeszcze nie bendzie pyłku w poczotkiem marca. A jak niemsz suszu to daj wezę bo umnie nawoc kwitnie przeszło miesiąc to odbudują wezę i przynioso nektar i pyłek. Pozdrawiam miły_marian

Popszczelony 
Nieśmiały
Bee Me

Wysłany: 2015-08-05, 09:19   

W okolicy koło Grybowa masz jedna z większych pasiek w Polsce, Sądecki Bartnik. Pojedź, zobacz, popytaj, tam są mili ludzie opowiedzą pokażą co trzeba. Zwiedzisz muzeum. Poznaj jakiegoś pszczelarza z okolicy, idź z nim parę razy do pszczół. I czytaj.

Borsuczek 
Nieśmiały

Wysłany: 2015-08-07, 06:33   

Byłem, zwiedziłem, ale czasem pytanie nasuwa się szybko, tak jak dzis.

Czy do podkarmienia pszczół syropem cukrowym - z ula z powałki wyciąga się te zaślepki plastykowe dziurkowane i wkłada słoik bezpośrednio, czy układa sie na tej zaślepce, żeby syrop do niej spływal (czy zakrętka do podkarmiania ma być bezpośrednio do stykania z pszczołami)

Serdecznie POZDRAWIAM :)

[ Dodano: 2015-08-07, 15:53 ]
Bo dałem im 2 litry syropy w stosunku 1:1 - ale przez 36h od podania spożyły go może w ilości 25% całości. I nie wiem czy to wina tych zatyczek w powałce, czy mają one być ściągnięte i zakrętka słoika bezposrednio w dziurę czy może zakrętka słoika położona ma być na tych zatyczkach, oczywiście z rowkami.

Jeżeli nie pobiorą tego syropu zostawić go, czy wyciągnąć z ula ?

Pozdrawiam

mily_marian 
Stukacz Wymiatacz

Wysłany: 2015-08-07, 21:09   

Jak do tygodnia nie pobiorą tego syropu to on skisnie i nie bendzie siś nadawał do przerobu. Pozdrawiam miły_marian

SKapiko 
Senior Stukacz

Wysłany: 2015-08-08, 22:36   

'' zatyczka'' sądzę że chodzi ci o sito-pająk, możesz go wyjąć to szybciej pokarm wezmą lecz nie ze słoika tylko z wiaderka natomiast słoik musi stanąć na tym sito-pająku inaczej może wejść głębiej i zeprzeć się na ramkach

Borsuczek 
Nieśmiały

Wysłany: 2015-09-22, 19:46   

Witam WAS serdecznie bracia pszczelarze.

Miło mi Was poinformować, że w tym roku jako pierwszy raz w zyciu spożywam miod z własnego ula - przez tak krotki czas z nowymi pszczołami zebrałem 8 kg miodku ;-) spadziowego.

Ale mam w zwiazku z tym kilka pytan.
Od konca sierpnia podawalem pszczolom syrop.

Łącznie dałem do tej pory 5 kg cukru......Tylko mam kilka pytan: Spytacie czemu tak mało, otóż nie chcą go wcale pobierać. Jak dam im 3 słoiki po 1l syropu to siedza w nadstawce kilka dni i jest ok 50% słoika jeszcze.

Dzis na probe wyciagnalem z otworu to plastykowe sitko-pajaczek, na ktorym stał słoik. I słoik nie dotyka ramek. Wiec zobacze, czy jeszcze to polepszy spozywanie syropu.

Ale pytanie do Was ? Mozna podawac jeszcze syrop ? (ja daje proporcje 6:4).
Kupić może gotowy ?

Zaznaczam, że pszczoły są teraz na 7 ramkach, dałem zatwór i każda ramka + "sufit" jest bardzo gęsto obsadzona pszczołami.

Odpowiedz do tematu