Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Miodnia - cały korpus czy połówka
Autor Wiadomość
Popszczelony 
Nieśmiały
Bee Me

Wysłany: 2015-03-25, 12:09   Miodnia - cały korpus czy połówka

Witam. Za miesiąc pewnie trzeba będzie dodawać korpusy, nie robiłem połówek korpusów (wielkopolski) bo uznałem że to dodatkowa kombinacja, dwa rodzaje korpusów, ramek, ale teraz mam wątpliwości. Proszę o radę.

mily_marian 
Stukacz Wymiatacz

Wysłany: 2015-03-25, 17:04   

Jak juz bendziesz miał dolny korpus 10 ramek i tak 7 albo 8 czerw a tylko 2 osłonowe to daj do górry 2 ramki z czerwiem na wygryzieniu i 2 suszu i 2 ramki wezy i zatwór. A na dole jak masz susz to uzupełnji a jak niemasz to weza. Jak u góry odbudują wezę to daj do gniazda, nie zapomnji dać krate jak bendziesz dawał drugi korpus. U góry odbudowują wezę do dolnej beleczki i jak ponownie odbuduja to daj do gniazda a z gniazda daj do góry czerw zasklepiony na wygryzieniu. A na kwitniencie akacji daj 3 korpus. Pozdrawiam miły_marian

Popszczelony 
Nieśmiały
Bee Me

Wysłany: 2015-03-26, 09:19   

Ok. Mówisz o całych korpusach nie połówkach? To mój drugi sezon i nie mam żadnych zapasów - parę ramek suszu, więc będziemy odbudowywać węzę. Rozumiem że radzisz nie dorabiać pół-nadstawek.

mily_marian 
Stukacz Wymiatacz

Wysłany: 2015-03-26, 17:43   

Jak niemasz złych pozyrków to pół korpusy nie są potrzebne. Pół korpus czyli 13cm daje sie jak mamy bardzo liche pozytki. Pozdrawiam miły_marian

Popszczelony 
Nieśmiały
Bee Me

Wysłany: 2015-03-27, 09:12   

Dzięki - i to jest konkretna odpowiedź.

Jan Magóra
Starszy Stukacz
Jan Magóra

Wysłany: 2015-03-28, 21:03   

:709: Szanowny kolego Miły-marian.Czy, to nie jest zbyt optymistyczna informacja z tym trzecim korpusem. Gdzie są takie pożytki. Z pszczelarskim pozdrowieniem. Dnia 28.03.2025r

Jan Magóra

mily_marian 
Stukacz Wymiatacz

Wysłany: 2015-03-28, 23:20   

U mnie na ślonsku górnym przewaznie akacja kwitnie 25 maja. Do tego czasu silne rodziny mają juz 3 korpus. Ja tylko z akacji już nie pamietam w kturym roku na wadze miałem 32kg, przybytku. Jak by nie miały trzeciego korpusu to by zalały gniazdo i matka by nie miała gdzie czerwic. A tak to był miód z akacji i pełen korpus czerwiu. Ale jak kto niema akacji to zbendny 3 korpus. Pozdrawiam miły_marian

SKapiko 
Senior Stukacz

Wysłany: 2015-03-29, 21:55   

tylko pozazdrościć takich pożytków, ale też i współczuć kręgosłupowi przy zdejmowaniu tego trzeciego korpusa waga to ok. 30kg. to jest już co podnieść do góry, zwłaszcza jeszcze gdy ma się już nadszarpnięty kręgosłup, ja mam zamiast trzeciego korpusa dwie nadstawki

mily_marian 
Stukacz Wymiatacz

Wysłany: 2015-03-29, 23:26   

U mnie to moja małżonka podnosi korpusy i daje je na denice i zarazem wdycha ulowe powietrze kture zapobiega astmnie, bo kiedys chorowała na astme a teraz z przyjemnoscia podnosi i wdycha powietrze ulowe i nie choruje na astme oskrzelowa. Pozdrawiam miły_marian

Jan Magóra
Starszy Stukacz
Jan Magóra

Wysłany: 2015-03-31, 17:32   

Szanowny kolego -mily-marian. Domniemam, że u ciebie jest duże nasycenie drzew akacjowych. U nas - Wielkopolska Północna, przeciętnie raz na 5 lat mamy obfity wziątek z akacji, jest to taki miejscowy mikroklimat. Akacja kwitnie każdego roku, ale w tym czasie pada deszcz, zimno lub przymrozki spalą kwiatostany. Jeśli dobrze dopisze pogoda, to wziątek zdarza się nawet po 20 litrów miodu, ale to z rekordowych rodzin. Gdyby tego nieszczęscia było mało, to od dwóch lat zapanowała moda na mordowanie /ekolodzy, to nazywają formowanie korony drzew/ rosnących w parkach, ulicach i drogach publicznych drzew lipowych. Obcinają tak, że zostają same kikuty. Ciekawe, że nie obcinają/formują innych drzew rosnących wśród lip. Taka, to jest ochrona środowiska, podcinającą bazę pożytkową dla pszczół. Napisałem 31.03.2015r. Z pszczelarskim pozdrowieniem.

Jan Magóra

Popszczelony 
Nieśmiały
Bee Me

Wysłany: 2015-04-02, 09:25   

Tak. Ja obserwuję ogólna i totalna wycinkę dosłownie wszystkiego w mojej okolicy, z drugiej strony wzrost monokultur - rzepak i zboże. Zniknęły łąki i różnorodność upraw. Martwi mnie to bo okazuje się źle oceniłem bazę pożytkową - teraz święta więc wykorzystam spotkania rodzinne do znalezienia miejsca dodatkowego na pasiekę. Pozdrawiam.

Odpowiedz do tematu