Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
rójka na drzewie
Autor Wiadomość
wagon22
Obserwator

Wysłany: 2014-05-26, 07:57   rójka na drzewie

Witam mam pytanie, wczoraj wieczorem usiadła rujka dosć wysko na drzewie, wziołęm srząslem je do rojnicy i wszystko było by wpożądku pszczoły ładnie wchodziły do rojnicy, ale po jakimś czasie jakas cześć pszczól dalej usiadła na drzewie, a ze był to pozny wieczór i zaczeło dosć silno padac, wziołem te co w rojnicy i przełozylem do ula, a reszta dalej wisi, co mam z tym zrobić dodam ze dostęp do nich jest bardzo utrudniony prosze a jakąś pomoc pozdrawiam

mily_marian 
Stukacz Wymiatacz

Wysłany: 2014-05-26, 08:19   

Jak rójka osiondze wysoko to napewno z młodą matką. Jak to twoje pszczoły z pasieki to jak tam niema matki to wróca do macierzaka ale jak jest tam matka to bendą siedzić i pilnować matki. Jak siedzą tam na drzewie to strzochniji te pszczoły do rojnicy. Do tych co osadziłeś w ulu to daj ramkie czerwiu to nie uciekna choc nie bendą miały matki bo pszczoła pilnuje czerwiu ponad wszystko i jak niema matki to załozą mateczniki nawet na czerwiu 5 dbniowym. Pozdrawiam miły_marian

Boro 
Stukacz Junior
Boro

Wysłany: 2014-05-29, 19:37   

Witam. a tak na marginesie,..czemu młoda matka siada wysoko , a stara nisko z czym to ma związek. U mnie w wtorek też przyszła rójka, zasiedliłem ją w nowym ulu, na ramkach z węzą.I tak myślę że trzeba ją za karmić ,bo z czego bidulki wyciągną tą węzę, jak na zewnątrz taka pogoda.Pozdrawiam.

Sara
Starszy Stukacz

Wysłany: 2014-05-29, 21:10   

witam
Z matkami tak jak z ludźmi młody wdrapie się wysoko a starszy po niskim i na dodatek płaskim terenie się porusza :688: jeszcze aby schodów nie było- bo laseczka wózeczek :688:

mily_marian 
Stukacz Wymiatacz

Wysłany: 2014-05-29, 21:26   

Rójka z młodą jeszcze nieunasienionną matką jest leka bo niema w swoim łonie zarodników jajeczek. A juz czerwionca matka jest ciezejsza bo w swoich jajowodach 320 ma zarodniki jajeczek i po osadzeniu juz na drugi albo 3 dzień znosi jajeczka. I taka matka po opuszczeniu ula stara się nisko usiasć nisko i pszczoły to wiedza i nisko siadają. Rój jak wychodzi z ula to zabiera w swich wolach miód. Jeden kilo wazy czyli 10,000 pszczł a rujka tylko 7 000 wazy tyle samo. A rójka jak niema czerwiu to mało zjada na swoje potrzeby utrzymania ciepła. Ale budowa węzy potrzebuje miodu i jak niema pogody i pozytku to trzeba ją podkarmić. Pozdrawiam miły_marian

Boro 
Stukacz Junior
Boro

Wysłany: 2014-05-31, 12:31   

Czy tą rójkę lepiej za karmić APIFOODEM czy cukrem?????.

mily_marian 
Stukacz Wymiatacz

Wysłany: 2014-05-31, 19:53   

Mozna tym i tym ale lepiej syropem i to nie duzo tak z 2kg bo zaraz bendzie lipa szeroko listna wkwitnoć. Pozdrawiam miły_marian

Boro 
Stukacz Junior
Boro

Wysłany: 2014-06-01, 09:23   

Kolego syrop pół na pół ,czyli 2kg cukru na 2l wody.????

mily_marian 
Stukacz Wymiatacz

Wysłany: 2014-06-01, 10:00   

Jak najbardziej. Sory za nie napisałem jaka proporcja tego syropu. Pozdrawiam miły_marian

Boro 
Stukacz Junior
Boro

Wysłany: 2014-07-21, 15:18   

Koledzy , rójka która przyszła mi pod koniec maja,na dzień 21 lipca odbudowała mi ładnie 10 ramek.Na rameczkach tych jest i był czerw kryty , larwy i jajeczka , jest troszkę pyłku.Rodzinka jet w miarę silna. Jedno co mnie zastanawia to od początku nie widziałem trutni i nie ma ich też obecnie.Nie ma też pokarmu , czyżby teraz nie miały żadnych pożytków,a wszystko przeznaczały na wychów czerwiu.Tydzień temu dałem im 2 ramki z węzą nie pociągły nic. Co teraz zrobić ..za karmić ,czy jest też inny powód tej sytuacji???.

mily_marian 
Stukacz Wymiatacz

Wysłany: 2014-07-21, 18:22   

Boro. Jak niema pożytku to ci wezy nie odbudują. Jak niemsz gryky, to trzeba podkarmić, bo jest posucha w pozytku a nawoć jeszcze nie kwitnie. A co do trutni to jak ich nie było to i ich nie zobaczysz bo, jak pszczoła niema przypływu nektaru to wygania trutnie z ula i nie pozwala innym do ula się dostać. Pozdrawiam miły_marian

Boro 
Stukacz Junior
Boro

Wysłany: 2014-07-21, 19:40   

Bardzo dziękuje kolego mily_marian za pomoc. Ale jeszcze się spytam czym podkarmić . W maju doradziłeś mi żeby podkarmić syropem z cukru , a nie apifoodem.Czyli uważasz że jak mają czerw to lepiej podkarmić cukrem niż gotowym pokarmem??

SKapiko 
Senior Stukacz

Wysłany: 2014-07-21, 22:00   

możesz i gotowym pokarmem, ale dając im syrop cukrowy dostarczasz im też i wodę do ula, która jest potrzebna w te upalne dni,

mily_marian 
Stukacz Wymiatacz

Wysłany: 2014-07-21, 23:42   

Posłuchaj SKapiko bo on ma racje. W syropie jest duzo wody ktura jest potrzebna w upalne dnji. Pozdrawiam miły_marian

Boro 
Stukacz Junior
Boro

Wysłany: 2017-05-06, 20:23   

Witam. Odnowie temat rójki, 1 maja wyszła mi rójka i uwiązała się na na ulu na macierzaku. A że to było przy mnie to ładnie ją zgarnąłem i do nowego ula.Wywiozłem ją w inne miejsce, dostały dwie ramki suszu i 4 ramki z węzą. Dzisiaj sprawdziłem i tak, węza prawie odbudowana na wszystkich 4 ramkach, matka jest, tylko dlaczego nie ma jajeczek.To już piaty dzień, więc chyba powinna już czerwić, tym bardziej że były ramki z suszem.
Jaka może być przyczyna?

Odpowiedz do tematu