Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Składki członkowskie za przynależność do PZP
Autor Wiadomość
rostewit 
Starszy Stukacz
rostewit

Wysłany: 2013-12-12, 23:00   Składki członkowskie za przynależność do PZP

Wczoraj dostałem informację o wysokości składek członkowskich, jakie będą pobierane przez WZP w Gorzowie Wielkopolskim. Będą naliczane wg wielkości pasieki. Ja przy 40 ulach, będę musiał zapłacić 152,00 zł. + składka na potrzeby Koła (do ustalenia przez Walne Zebranie Członków Koła). Np w przedziale 16-20 uli-88,00 zł.+ () , 91-100 uli 344,00 zł +(), 121-140 uli-472,00zł. +(). Interesuje mnie jakie stawki ustalono w Waszych Związkach, podległych pod PZP. Jak przyjęliście tak wygórowane opłaty. Czy jest jakaś alternatywa?
Pozdrawiam.

Karpacki 
Stukacz Junior
Karpacki

Wysłany: 2013-12-13, 14:00   składki w PZP

Pisze kolega : "czy jest jakaś alternatywa?" Oczywiście kolego że jest. W Polance składka członkowska wynosi 70 zł rocznie bez względu na to ile ma się pszczół. W tej kwocie mieści się jeszcze składka ubezpieczenia pasieki. Ja z organizacją WZP Gorzów miałem kiedyś troche kontaktów. Kiedy prezesem tam był jeszcze kolega Stanisław Dubiel, on wiedział o wszystkich nieprawidłowościach jakie dzieją się w PZP. Z własnej inicjatywy organizacja z Gorzowa opuściła szeregi PZP i w ten sposób zyskała kilkanaście tysięcy oszczędności w składce jaką na swoją rzecz trzeba odsyłać do Warszawy. Zostałem bardzo niemile rozczarowany kiedy dowiedziałem się , że WZP w Gorzowie wróciło na "łono" PZP i teraz musi płacić ten rodzaj haraczu z którego między innymi wypłaca się pobory prezesowi za jego służbę i "społeczną" pracę. W Polance nie ma tych problemów , polityka finansowa jest jawna i kto ma ochotę może korzystać z wszelkich rodzajów "pomocy" jaką kto zauważy w kuriozalnych zasadach Programów tzw. pomocowych. Zapraszamy.

rostewit 
Starszy Stukacz
rostewit

Wysłany: 2013-12-13, 14:31   

Dziękuję koledze Karpackiemu za radę. Myślałem już o Polance, muszę jeszcze więcej poczytać o zasadach tam panujących (statut). Potrzeba na to trochę czasu, ale wieczory długie to i czas się znajdzie. Zarząd Polanki mieści się w Pszczelej Woli, byłem tam przed laty na kursie mistrzowskim i wiem jak to daleko od Gorzowa. Czy na Walne Zebrania Polanki musielibyśmy jeździć tak daleko? Pszczelarze są zbulwersowani nowymi składkami.
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez rostewit 2013-12-23, 23:01, w całości zmieniany 1 raz  

krzysglo 
Senior Stukacz
krzysglo

Wysłany: 2013-12-13, 15:36   

rostewit napisał/a:
(...) Czy na Walne Zebrania Polanki musielibyśmy jeździć tak daleko? (myślę o wyprowadzeniu całego Koła). (...)

Myślę, że wchodziłoby w grę utworzenie u Was Koła - jako oddziału/filii Polanki.
Takie propozycje ze strony Władz Polanki już padały.

Karpacki 
Stukacz Junior
Karpacki

Wysłany: 2013-12-13, 21:58   składki członkowskie

Szanowny Kolego. Kiedy członkowie Polanki, rozrzuceni po całym kraju dość luźno wtedy spotkania , głownie z tej przyczyny organizowaliśmy w Puławach. Jest to miejsce w miarę zbliżone do centrum kraju. Od pewnego czasu zastanawiamy się nad tym o czym mówi kolega Krzysglo. Trzeba będzie spotkania organizować w coraz innych częściach kraju aby ci sami nie musieli wciąż jechać daleko a inni mieli zawsze blisko. Nieuchronnie zbliża się czas kiedy zostaniemy zmuszeni do tworzenia struktur terenowych naszej organizacji. Proszę poczytać trochę recenzji z naszych spotkań. Atmosfera jest u nas koleżeńska i nawet gdy trzeba jechać daleko nikt się nie miga. Poziom wykładów na naszych spotkaniach też bywa dobry.
Serdecznie Pozdrawiam.

Jan Magóra
Starszy Stukacz
Jan Magóra

Wysłany: 2013-12-14, 16:06   

Propozycja składki członkowskiej 70 zł w organizacji Polanka, jest bardzo interesująca, dalekie dojazdy już nie. Proszę o podanie w jaki sposób załatwiane są leki, sprzęt pszczelarski z dotacją EU, które polegają na wypełnianiu iluś tam papierków. Dotychczas w regionalnych związkach pszczelarzy, te sprawy załatwia pracownik zatrudniony na cały lub pół etatu. Indywidualnie, to jest czarna magia. Wynajęcie firmy, kosztuje po kilkaset złotych. Inna relacja jest jak się ma kilkaset uli, a inna jak się ma kilkanaście. Z pszczelarskim pozdrowieniem.

Jan Magóra

Karpacki 
Stukacz Junior
Karpacki

Wysłany: 2013-12-14, 22:28   składki członkowskie

Szanowny Kolego. Nie ma potrzeby tu na Forum tłumaczyć tego co dokładnie jest opisane na stronie głównej Polanki oraz informacje jakie są umieszczane na bieżąco na naszym Forum. O ile już ktoś dopatrzy się w tych programach jakiejś korzyści dla siebie, nie ma żadnych problemów ze skorzystaniem z tego co go interesuje. Z tego co wiem w naszej organizacji nie pobiera się umownych 10% kosztów administracyjnych jak w wielu Związkach. Pozdrawiam.

rostewit 
Starszy Stukacz
rostewit

Wysłany: 2013-12-14, 23:29   

Jan Magóra napisał/a:
Proszę o podanie w jaki sposób załatwiane są leki, sprzęt pszczelarski z dotacją EU, które polegają na wypełnianiu iluś tam papierków. Dotychczas w regionalnych związkach pszczelarzy, te sprawy załatwia pracownik zatrudniony na cały lub pół etatu. Indywidualnie, to jest czarna magia. Wynajęcie firmy, kosztuje po kilkaset złotych.

Dzisiaj dużo naczytałem się na stronie Polanki. Sprawy z ARR załatwiane są poprzez Przedstawicieli Polanki. Pszczelarz musi jednak zawrzeć Umowę z PPS Polanka, i dostarczyć kilka prostych dokumentów.
Interesuje mnie, czy gdybym wystąpił z PZP z dn 31.12.2013r i w styczniu został przyjęty do
do SPP Polanka, mógłbym skorzystać z refundacji na sprzęt za pośrednictwem Polanki, czy nie będąc już członkiem PZP, jeszcze za jego pośrednictwem?
Kolego Karpacki,spytasz się dlaczego na Forum Polanki nie stawiam takich pytań. Myślę że trochę wiedzy na tym Forum, przyda się też innym pszczelarzom i zmobilizuje ich do zainteresowania się SPP Polanką.
Według mojej wiedzy wielu teraz zrezygnuje z przynależności do PZP. Wyjdźcie im na przeciw.
Pozdrawiam

Karpacki 
Stukacz Junior
Karpacki

Wysłany: 2013-12-15, 09:06   składki członkowskie

Szanowny Kolego. Co prawda to zapotrzebowanie na zakup sprzętu było zbierane gdzieś w październiku , ale wiem że zainteresowanie na tego typu zakupy spada,zwłaszcza u tych pszczelarzy którzy przeliczą sobie, jakie zyski mieli by w wypadku zakupu "refundowanego" sprzętu. Bardzo dokładnie opisujemy to na Forum Polanki a także w pierwszym numerze Gazetki Polankowej, która jest jeszcze dostępna w wersji elektronicznej. W moim kole gdzie dokładnie przeanalizowane zostały zasady refundacji oraz bardzo duże podwyżki cen sprzętu w ostatnim okresie, nikt nie zamówił żadnego oferowanego ula ani innego sprzętu. Dokładnie juz to przedstawialiśmy, cała kwota refundacji, zostaje przjęta przez skarb państwa w postaci, podatku wat, podatku od dochodu Firmy produkującej oraz tzw kosztach administracyjnych tych związków , które taką opłatę pobierają. Pszczelarz nie dość że musi, wykładając swoje pieniądze, sfinansować produkcję, zapłacić drogą cenę, to jeszcze przez pięć lat podlegać będzie kontroli, która na wypadek zastrzeżeń, może spowodować konieczność zwrotu całej kwoty refundacji, także i tej części którą przejmuje budżet państwa. Pozdrawiam.

rostewit 
Starszy Stukacz
rostewit

Wysłany: 2013-12-15, 16:59   

U nas w Kole też nie wszyscy korzystają z refundacji, chociaż by mogli (warunek 15 uli).
Sprzęt mam już w komplecie. Chciałem zakupić 8 uli stojaków styropianowych wlkp. bo tyle mogę. Refundacji udziela się do 60% ceny netto. Vat płaci pszczelarz, czyli tak mniej więcej wychodzi na 50% ceny brutto. Związki w tym roku nie mogą już narzucać dla siebie żadnej kwoty. Poprzednio tak było z lekami, matkami i odkładami. Myślę że zakup za 50% to jednak się opłaca, chociaż najpierw trzeba zapłacić całą cenę.
Serdecznie pozdrawiam i przechodzę na stronę Polanki. Będę szukał Gazetki Polankowej i innych jeszcze informacji.
Jeszcze nikt z Forumowiczów, którzy należą do PZP nie odezwał się w tej sprawie. Dlaczego?

krzysglo 
Senior Stukacz
krzysglo

Wysłany: 2013-12-15, 20:03   

rostewit napisał/a:
(...)
Serdecznie pozdrawiam i przechodzę na stronę Polanki. Będę szukał Gazetki Polankowej i innych jeszcze informacji.
(...)

Tu masz stronę SPP Polanka:

===> http://spp-polanka.org/

A tu dostępna do pobrania "Gazetka Polankowa":

===> http://spp-polanka.org/doc/numer1.pdf

Jan Magóra
Starszy Stukacz
Jan Magóra

Wysłany: 2013-12-23, 22:19   

Szanowny kolego Rostewit. Jeśli chodzi o rzekomych "kilka prostych dokumentów ", to jako członek zarządu naszego koła mam doświadczenie w tej sprawie.Nie ma zadnych prostych dokumentów, należy je każdorazowo wypełnić starannie i dokładnie. Brak przecinka, dokument jest dyskwalifikowany. Na zakup sprzęt w ranach pomocy EU, po wypełnieniu dokumentu, należy zawrzeć stosowną umowę. Chyba na ten temat nasze posty przeglądają inni pszczelarze. Jakoś nikt nie chce się wypowiedzieć, czy w Polance dokumentacja jest przez kogoś realizowana odpłatnie czy tez za darmo. Bardzo dobrze, że obecnie można należeć do dowolnej organizacji pszczelarskiej. Różnorodność jest zawsze motorem postępu. Z pszczelarskim pozdrowieniem.

Jan Magóra

rostewit 
Starszy Stukacz
rostewit

Wysłany: 2014-01-06, 00:57   

Ponieważ poruszyłem ten temat, czuję się zobligowany do podzielenia się wiadomościami, jakie jeszcze zdobyłem.
Napisałem o prostych dokumentach, bo miałem na myśli gotowe do ściągnięcia ze strony Polanki: Umowę i Oświadczenie z instrukcją, co wpisać w odpowiednie miejsca. Do tego trzeba jednak posiąść umiejętność czytania i pisania, nic więcej. Bo np. w umowie należy wpisać swoje dane, nazwę sprzętu, jego cenę netto, ilość rodzin pszczelich na dzień 30.09. i na ostatniej stronie czytelnie się podpisać oraz postawić parafkę na każdej stronie umowy.
W Oświadczeniu wystarczy wpisać znowu swoje dane, ilość uli i weterynaryjny numer identyfikacyjny i własnoręczny podpis. Trudne?
Zrobienie podwójnego ksero faktury i dokumentu potwierdzającego dokonanie płatności, to już żaden problem. Myślę że u każdego pszczelarza, pszczoły wymusiły uruchomienie szarych komórek ponad przeciętną.
Za obsługę, czy jak tu ujęto, koszty obsługi technicznej projektu, zależne są od wysokości netto zakupionego sprzętu. Wg danych na rok 2012 wynosiły: 35,00 zł od 1000 zł. 60,00 zł od 2500 zł itd. Czyli nie za darmo.
Inna sprawa, w jakim okresie zmienić przynależność związkową. Doszedłem do wniosku, że nie teraz. Szkoda stracić dotacje na refundowany sprzęt.
Myślę że zainteresowani mogą teraz zdobyć więcej informacji, dzięki podanym przez Krzysglo stronom SPP Polanki.
Pozdrawiam.

taktiktak 
Nieśmiały
taktiktak

Wysłany: 2014-01-15, 19:41   

W polance: robię przelew na konto Polanki i doręczyciel (listonosz) puka do mych drzwi i dostarcza zamówione matki oraz leki.
Bez żadnej łaski jakiegoś ważnego Prezesa koła.

rostewit 
Starszy Stukacz
rostewit

Wysłany: 2014-01-31, 20:31   

taktiktak napisał/a:
W polance: robię przelew na konto Polanki i doręczyciel (listonosz) puka do mych drzwi i dostarcza zamówione matki oraz leki.
Bez żadnej łaski jakiegoś ważnego Prezesa koła.

Witaj. A jesteś członkiem SPP Polanka?

Odpowiedz do tematu