Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Zatwory
Autor Wiadomość
Gość

Wysłany: 2004-11-15, 22:02   Zatwory

W związku z problemami z wilgocią (z różnych przyczyn) w ubiegłym roku wykonałem w swoich ulach wielkopolskich 4 sztuki prototypowych zatworów z pustaka "SIPOREX".
Jest to materiał bardzo higroskopijny, praktycznie nie ma możliwości wykroplenia wody na jego powierzchni. Kupiłem więc na składzie materiałów budowlanych dwa pustaki o wymiarach 120x240x490, przeciąłem piłką do drewna na dwie części z grubości i po obcięciu trzymałem zatwory o wymiarach 55x240x374. Do górnej części przykręciłem przy pomocy kołków rozporowych listwę drewnianą o wymiarach 10x55x393 do zawieszenia we wręgach.
Po zimowli na powierzchni tych zatworów nie stwierdziłem śladów pleśni, pojawiała się natomiast pleśń na matach słomianych w innych ulach.

avico
[Usunięty]

Wysłany: 2004-11-16, 21:29   

No cóż, były kiedyś wykonywane ule z siporeksu, to dlaczego ktoś nie miałby z tego materiału wykonać zatworów. Jak lubi dźwigać, to przecież może. Tak naprawdę, nie ma większego znaczenia jaki materiał zostanie w naszej pasiece użyty. Ważne, aby spełniał podstawowe wymogi jakich oczekują pszczoły.
Prawdopodobny brak pleśni wynika również z własności samego materiału użytego do produkcji siporeksu. Pyły dymnicowe i spoiwa, które raczej nie są zbyt apetyczne dla grzybów. Może nawet producent celowo dodaje jeszcze jakieś substancje grzybobójcze. Porowata powierzchnia też nie ułatwia gromadzenia się wilgoci i w ogólnym rachunku brak jest pleśni.

zjawa55
Gość
Wysłany: 2005-01-12, 14:16   

a nie lepiej zrobić zatwor z ołowiu będzie cięższy wiatr nie przewróci ula nie przeniknie promieniowanie itd?

luk
Gość
Wysłany: 2005-05-01, 20:00   

gospodaruje w wielkopolskich leżakach, zatwory mam z twardej płyty spilśnionej, na zimę zostawiłem w ulach tylko jedną płytę pilśniową mięką o grubości 18mm przykrywającą gniazdo i wolną przestrzeń za zatworem.zatworów nie ocieplałem. po zimie nawet ostatnie ramki były suchutkie, bez pleśni. W dwóch ulach korpusowych gdzie używam poduszek ostatnie ramki były lekko zapleśniałe

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi