Zatwory

Moderator: krzysglo

Gość

Zatwory

Post autor: Gość »

W związku z problemami z wilgocią (z różnych przyczyn) w ubiegłym roku wykonałem w swoich ulach wielkopolskich 4 sztuki prototypowych zatworów z pustaka "SIPOREX".
Jest to materiał bardzo higroskopijny, praktycznie nie ma możliwości wykroplenia wody na jego powierzchni. Kupiłem więc na składzie materiałów budowlanych dwa pustaki o wymiarach 120x240x490, przeciąłem piłką do drewna na dwie części z grubości i po obcięciu trzymałem zatwory o wymiarach 55x240x374. Do górnej części przykręciłem przy pomocy kołków rozporowych listwę drewnianą o wymiarach 10x55x393 do zawieszenia we wręgach.
Po zimowli na powierzchni tych zatworów nie stwierdziłem śladów pleśni, pojawiała się natomiast pleśń na matach słomianych w innych ulach.

avico

Post autor: avico »

No cóż, były kiedyś wykonywane ule z siporeksu, to dlaczego ktoś nie miałby z tego materiału wykonać zatworów. Jak lubi dźwigać, to przecież może. Tak naprawdę, nie ma większego znaczenia jaki materiał zostanie w naszej pasiece użyty. Ważne, aby spełniał podstawowe wymogi jakich oczekują pszczoły.
Prawdopodobny brak pleśni wynika również z własności samego materiału użytego do produkcji siporeksu. Pyły dymnicowe i spoiwa, które raczej nie są zbyt apetyczne dla grzybów. Może nawet producent celowo dodaje jeszcze jakieś substancje grzybobójcze. Porowata powierzchnia też nie ułatwia gromadzenia się wilgoci i w ogólnym rachunku brak jest pleśni.

zjawa55

Post autor: zjawa55 »

a nie lepiej zrobić zatwor z ołowiu będzie cięższy wiatr nie przewróci ula nie przeniknie promieniowanie itd?

luk

Post autor: luk »

gospodaruje w wielkopolskich leżakach, zatwory mam z twardej płyty spilśnionej, na zimę zostawiłem w ulach tylko jedną płytę pilśniową mięką o grubości 18mm przykrywającą gniazdo i wolną przestrzeń za zatworem.zatworów nie ocieplałem. po zimie nawet ostatnie ramki były suchutkie, bez pleśni. W dwóch ulach korpusowych gdzie używam poduszek ostatnie ramki były lekko zapleśniałe

Zablokowany