Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak zrobic tani a dobry odkład pszczeli
Autor Wiadomość
mily_marian 
Stukacz Wymiatacz

Wysłany: 2013-03-09, 15:59   Jak zrobic tani a dobry odkład pszczeli

Juz jestesmy po oblotach marcowych i wiemy ile nam rodzin przezimowało. Jak sie ociepli to trzeba przy kazdym przeglondzie odsklepiac stary zimowy zapas miodu. Odsklepianie starego miodu to pszczoły go skarmio czerwiem starszym juz 3 dniowym. Przy odsklepianiu stymulujemy dopływ nektaru i matki intensywniej czerwio bo maja puste komurki do czerwienia. Jak doprowadzimy rodznne na ramce wielkopolskiej do szesciu ramek czerwiu w kazdym stadjum to z górnego korpusu biezemy 2 ramki odbudowane i znakujemy pinesko i dajemy do rodni pod krate nadół. Jak matka zaczerwi i zasklepio to trwa z 12 dni to te ramki z pineskamy dajemy do góry poza krate. Te ramki z pineskamy to dajemy do rodni tak 15 kwietnia ale jak mamy troche słabsze rodziny to 20 kwietnia.Dlaczego z pineskamy bo jak bendziemy mieli u góry to juz wiemy ze ta ramka idzie do odkładu. Zalezy ile mamy rodzin jak mamy 10 rodzin to robimy 5 odkładów. I tak w 3 rodzinach 15 kwietnia ze starymy matkamy ddajemy ramki z pineskamy to na jeden odkład. Jak chcemy wiencej odkładów to nastepne 3 rodziny dostają ramki z pineskamy. I tak 3 maja do 5 maja robimy odkład zależy od aury. Z tych 3 rodzin zabieramy po 1 ramce z pszczołamy z górnego korpusu z pineską i dajemy do nowego ula czyli odkładu. Czekamy 2 godz, zeby lotna pszczoła odleciała do swoich macierzaków a nie lotna grzała czerw zasklepiony. Jeszcze bierzemy z silnej rodziny ramkie z pszczołamy i zmiatamy na denice. Lotna pszczoła poczuje inny zapach denicy to kierunek wylotek a nie lotna pujdzie grzac czerw. Z najsilniejszej rodziny co juz trzeci sezon czerwi zabieramy ramkie z matka i pszczołamy co dała duzo miodu, czerwiu i pyłku i rokuje ze jej potomstwo bendzie łagodne i miodne iplenne. Ramkie z matka dajemy zewnetrzną strono co matki niema do czerwiu i kropimy pare kropli mientowych zeby stare pszczoły nie atakowały inne pszczoły choc stara pszczoła nie atakuje młodej bo tam tylko jest młoda nie lotna. Po nastepnych 2 godz, jak stara pszczoła odleci do swojego macierzak cho tu jest jej matka ale instynkt nakazuje ze to nie jest jej ul i poleci gdzie sie urodziła. Dajemy ramki osłonowe z miodem i pyłkiem i ramkie suszu zeby matka trzy letnia miała gdzie czerwic. Jeszcze dajemy wode na denice bo niema lotnej pszczoły. Po ustaniu lotów dajemy ten odkład na stałe miejsce pobytu. Jutro dalsze postepowanie z odkładem. Pozdrawiam miły_marian

soland 
Stukacz Junior

Wysłany: 2013-03-09, 16:55   

Bardzo dobry temat, ponieważ wielu początkujących pszczelarzy nie wie jak zrobić odkład , a tu informacja dość szczegółowa. Dzięki Miły Marian za życzliwość i chęć pomocy innym, mniej doświadczonym, takim jak ja ,a będę chciał zrobić dwa odkłady więc to jest to o co mi chodziło. Jeszcze raz dziękuję za wyjaśnienie robienia odkładów. Pozdrawiam: soland

mily_marian 
Stukacz Wymiatacz

Wysłany: 2013-03-09, 17:20   

soland Nie piszesz ile masz rodzin. Moze bendziemy mogli ci pomuc wspulnymy siłamy. Pozdrawiam miły_arian

[ Dodano: 2013-03-10, 12:40 ]
Zrobiony przez nasz odkład czyli sypaniec zwenżamy wylotek bo niema pszczół strażniczek. Na drugi dzień zaglondamy do macierzaka co zabralim matkie i liczymy ile założyli mateczników. Pszczoły osierocone donżą jak najprendzej mieć matkie i zakładają nawet na 4 dniowej larwie czyli ona juz dostała 2 dni mleczko i 2 dni papkie (miód pieżga i woda) i taka matka jak by sie wygryzła to bendzie miała tylko 260 do 270 rureczek jajnikowych a pełno wartosciowa matka ma ich 320. W pełno wartosciowej matce dojzewa 2500 jajeczek od zarodka do gotowych do zniesienia do komurki. Oczyszczonej wypolerowanej i naniesionej mgiełki kitu zeby nie dostały sie obce bakterje. W odciognietych matecznikach wyrzucamy te 4 dniowe larwy penseta najlepiej a dajemy z innych komurek larwy 1 dniowe co sie wykluły z jajeczka i są podlane tylko mleczkiem pszczelim. Pszczoły bendą ich karmic i ogrzewać i takie matki bendą pełnowartosciowe. Ale trzeba w sklepie pszczelarskim kupić łyzeczkie do przekładania larw chyba 2zł, kosztuje. Łyżeczkie wkłada się po stronie grzbietowej i sie wycioga i wkłada sie do matecznika co wywalilim 4 dniową larwe. Za 12 dni bendą się wygryzać matki i za 10 benda znosic jajeczka jak pogoda na to pozwoli. Czyli macierzak bendzie 22dni bez jajeczek. Zeby zachowac ciogłosc wychowu czerwiu w macierzaku to bendzie opisane jutro. Pozdrawiam miły_marian

soland 
Stukacz Junior

Wysłany: 2013-03-10, 15:57   

Posiadam 7 rodzin pszczelich w ulach wielkopolskich korpusowych. cztery rodziny zimowałem na dwóch korpusach, a trzy na jednym. U mnie dopiero jeden dzień był w miarę ciepły (11stopni , ale silny i chłodny wiatr ) i z 6 uli wykonały oblot a z siódmego który stoi bardziej w cieniu zaczęły wychodzić , ale słońce zaszło i się ochłodziło i przestały tak że nie można tego zaliczyć do oblotu wiosennego. Nie zaglądałem do żadnej rodziny do środka ale po oblocie mogę sądzić że przezimowały dość dobrze, i myślę że może doprowadzę ich do takiej siły że będzie możliwe wykonanie dwóch odkładów. Dziękuję za chęć udzielenia mi pomocy w tworzeniu odkładów bo będą to moje pierwsze odkłady jakie może uda mi się wykonać. Bardzo dziękuję Ci miły-marian. Pozdrawiam soland

mily_marian 
Stukacz Wymiatacz

Wysłany: 2013-03-10, 16:22   

soland Ile masz pustych uli. Mozesz zrobic 4 odkłady jak masz 7 rodzin. Ja jeszcze bende opisywał dalej jak tanio i dobrze zrobić odkłady. Bez kupywania matek od chodowców . Pozdrawiam miły_marian

soland 
Stukacz Junior

Wysłany: 2013-03-10, 19:46   

Mily-marian niestety mam tylko dwa puste ule i w nich będę chciał zrobić odkłady. Jak pisałem wcześniej nie mogę dokładnie stwierdzić w jakiej sile są obecnie moje pszczoły bo nie zaglądałem do środka tylko kondycję stwierdziłem po obserwacji oblotu, ale jako początkujący mogłem to źle ocenić. Myślę że jeżeli uda mi się zrobić te dwa odkłady (oczywiście miły-marian przy pomocy twoich rad ) to dla mnie będzie to ogromny sukces.
Chciałbym dodać że potrafisz Marian czytać w myślach zainteresowanych - bo miałem pytać co z matką w macierzaku, a tu wyjaśnione i deklaracja dalszej pomocy przy tworzeniu odkładów. Mam nadzieję że około połowy maja lub później będę mógł próbować robić odkłady. Bardzo dziękuję miły-marian.
Pozdrawiam soland

mily_marian 
Stukacz Wymiatacz

Wysłany: 2013-03-11, 16:18   

W odkładzie mamy starą matkie i ona juz zaczerwiła tą ramkie z suszem co dalim z ramkamy osłonwymy. Z macierzaka bierzemy 1 ramkie z górnego korpusu już odbudowana i wyczyszczona i dajemy do odkładu zeby matka ją zaczerwiła. Ale za 70 godz, wyciogamy ta ramkie moze byc z pineską, jak ja bendziemy usuwali to bendziemy wiedzieli ktura. Dlaczego po70 godz, bo juz w 71 podlewaja jajeczka mleczkiem pszczelim od pszczół z odkładu. Jak damy ta ramkie z odkładu z jajeczkamy to zaraz pszczoły z macierzaka benda podlewac mleczkiem bo tam jest duzy potencjał pszczół kture wydzielaja mleczko.Np, dajemy ramkie do odkładu w srode o godz,20 po południu to w sobote o godz, 18 to jeszcze nie bendzie podlana. Dlaczego pszczoły podlewają mleczkiem bo jak z jajeczka wykluje sie larwa i jak pszczoła karmicielka zajzy do tej wyklutej larwy to karmi bo ma czym. Przez te 22 dni bez jajeczek w macierzaku od nowej matki to mozemy co tydzień podawac z odkładu do macierzaka i nie osłabimy odkładu a wzmocnimy macierzak. Matka składa na dobe 2000jaj a odkładowi na poczontek wystarczy 1000jaj na dobe ale w miare rozrastania odkładu to trzeba wiencej jajeczek. W miare rozrastania odkładu to trzeba bendzie wiekszej iloci jaj. Dlaczego tak obszernie opisuje zeby adepci małym starzem pszczelarskim lepiej zrozumieli istote robienia odkładów i zasilania zimujących rodzin. Pozdrawiam miły_marian

Apicultor 
Obserwator

Wysłany: 2013-03-20, 11:57   

Witaj mily_marian. Mam trzy pytania:
1) Piszesz, że przenosimy nad kratę 2 zaczerwione ramki z pinezkami, ale do odkładu przenosimy już tylko 1 ramkę z pinezką z każdego ula. W jakim celu ta druga ramka nad kratą?
2) Czy zmiatane do odkładu na dennicę pszczoły mogą pochodzić z tych samych rodzin co ramki z czerwiem, czy muszą być z innej, silnej rodziny, aby tych pierwszych dodatkowo nie osłabiać?
3) Czy po zabraniu ramki z czerwiem do odkładu, można powtórzyć operację z dodaniem ramek z pinezkami do gniazda w tych samych rodzinach, aby stworzyć w późniejszym czasie kolejne odkłady? Czy wybrać do tego celu inne rodziny?
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam Apicultor

mily_marian 
Stukacz Wymiatacz

Wysłany: 2013-03-20, 18:12   

Jak zrobilym pierwszy odkład ze starą dobrą matką i w macierzaku mamy 5-6 mateczników i one się wygryzą 16-17 maja. To trzeba pomyslic o dalszych odkładach. Jak do pierwszego oddkładu dalim 15 kwietnia po 2 ramki do zaczerwienia i zrobilim 3-4 maja. To do nastepnych odkładów dajemy po 2 ramki 25 kwietnia. Dlaczego po 2 ramki bo jak damy te 2 do góry to lepiej grzeją ale mniej energji zużywają bo pomiendzy ramkamy z czerwiem trzeba mniej pszczół. Bo na 1 to trzeba zeby gensto obsiadały z obu stron a do góry z rodni idzie ciepo do góry. Procedura robienia odkładu sypanca opisana wyżej. Jak już odkład jest na stałym miejscu to jest 15 maja to z macierzaka wycinamy nożem matecznik ale tak żeby nie uszkodzić czyli wycinamy z czerwiem, pare komurek jak zniszczylim ale matecznik bendzie cały a w nim matka. Wyciety marecznik wkładamy do osieroconej rodziny co zabralim matkie zeby zrobić odkład. W macierzaku po środku gniazda wkładamy matecznik przy beleczcr po srodku i najdalej od wylotka. W macierzaku jak zrobio mateczniki ale za 2 dni sie wygryzie matka i te mateczniki pożądli i pszczoły ich wywala na zewnotż ula. Pszczoły w macieżaku jak sie wygryzie matka to traktują jako swoją bo pielenglowały i grzeli matecznik ale tylko 2 dni to im wystarczy ze tak szybko maja matkie. A w odkładzie jak stara matka zaczerwi podana ramkie z suszem to dajemt drugo i za 70 godzin zabieramy do macierzaka bo za pare dni juz nowa matka bendzie znosic swoje jaja. Nie osłabimy macierzaka ani odkładu że matka bendzie czerwiła na 2 rodziny. W pierwszym odkładzie to 3 ramki jajeczek a w drugim to tylko 1ramka bo juz matka bendzie czerwic. Jak benda zapytania to bendzie dalszy ciog opisu odkładu. Pozdrawiam miły_marian

Jan Magóra
Starszy Stukacz
Jan Magóra

Wysłany: 2013-03-23, 11:30   

Szanowni koledzy, pszczelarze. Ja uważam,że tak specjalistyczne porady, jak zrobić odkład, to dla początkującego pszczelarza - zbyt tajemna wiedza. W pierwszej połowie maja jak ukazą się kryte mateczniki, to wystarczy z ula wziąć 2 ramki z krytym czerwie i z jednym dorodnym matecznikiem oraz jedną ramkę z miodem i przełożyć do pustego ula nawet obok macierzaka. Ramki muszą być obsiądnięte na czarno przez pszczoły w różnym wieku. Lotna mucha wróci do macierzaka. Dobrze będzie jak odkład podkarmimy sytą. Resztę dokonają same pszczoły i w sezonie nawet będzie można pobrać miód towarowy. Proszę się ustosunkować czy mam rację. Z pszczelarskim pozdrowieniem.

Jan Magóra

emka24 
Stukacz

Wysłany: 2013-03-23, 13:05   

Jan Magóra napisał/a:
W pierwszej połowie maja jak ukazą się kryte mateczniki,

Jakie to będą mateczniki?

mily_marian 
Stukacz Wymiatacz

Wysłany: 2013-03-23, 15:58   

Jak radzi Jan to bendą mateczniki rojowe. A ja opisuje jak zrobic bez roiowych z ratunkowych. A oto dalszy ciog robienia odkładów. W macierzakach jak matki benda czerwic i czerw bendzie zwarty i zasklepiony to łapiemy matkie do tuleji i znakujemy w tym roku na czerwono. A w odkładach jak bendziemy mieli 8 ramek czerwiu to dajemy 2 korpus i krate a w nim. Z dołu bierzemy 2 ramki zasklepionego czwrwiu i 2 ramki wezy a jak mamy susz to dajemy do góry tez 2 ramki i zatwór. W dolnym mamy8 ramek i zatwór. Jak w górnym odbuduja wezę to dajemy na dół zeby mata zaczerwiła. A do góry 2 wezy zeby odbudowały bo w odkładzie jest dużo woszczarek i chentnie budują. Za 3 razem jak damy weze to tylko 1 ramkie. A drugo na dół ramkie i ja dzielimy na 3 czensci dajemy pionowa beleczkie i w 2/3 dajemy wezę a w 1/3 robimy z listewek rameczkie i pusto wkładamy do tej 1/3 czensci zeby na woszczyzne trutowa odbudowały a te 2/3 jak na dole zetna wezę i odbuduja ale ta ramka nie bendzie u góry i nie zaleja miodem i ona nie bendzie wirowana. Jak odbudują na trutnie tą wkładaną rameczkie i matka zaczerwi na trutnie to pozwalamy sie trutniom wygryzc . Bo w dziewiczej woszczyznie niema warozy. Bo jak by weszła to nie doczeka sie potomstwa bo tam niema wylinki i larwa się krenci i pozwala od warozy jajeczka. Ale jak drugo raz zaczerwi na trutnie a najchentniej waroza wchodzi po 2 wylinkach bo tam po 60 godz,jak wejdzie przed zasklepem larwy trutnia To rozdrapuje w wylince gniazdko i tam składa jajo i po 30godz,nastepne itd,co 30 godz. Ale jak drugi raz zaczerwi na trutnie to po 20 dniach wypycham ta rameczkie i dajemy inna taka samo zeby zaczerwiła. Tą wypchana czyli wyjentą poczwarkom trutowym obcinam głowy dłuzszym nozem i wytrzepuje na biały karton i licze warozę ile jej jest w tej rameczce. Bendzie dalszy ciag jak benda zapytania. Pozdrawiam miły_marian

oleki
Obserwator

Wysłany: 2013-03-23, 16:54   jak prowadzić odkład

Witam
Mam pytanie odnosnie odkładów.Jezeli zakładamy nowa pasieke z odkładów to co dalej?
Załóżmy ,że zasiedlamy nowy ul odkladem 3-4 ramkowym i nie mamy nic poza ramkami z wezą , czy pszczoły zdążą zabudować nowe ramki i dojść do takiej siły ,zeby dobrze przezimować ?
Prosze o odpowiedź dla tych co planują lub zakładaja swoją pasiekę.
pozdrawiam oleki

Piotr Nowotnik
[Usunięty]

Wysłany: 2013-03-23, 17:24   

Tak, takie pszczoły są w stanie odbudować gniazdo, jednak węza musi być dodawana rozważnie i bardzo powoli. Co mam na myśli - jak pszczoły dojdą do wysokiej siły, będzie dużo czerwiu i pszczół dołóż jedną ramkę najlepiej na bok po lewej stronie gniazda. Jak odbudują to dołóż kolejną, tak po 1-2 ramki dokładaj, zobaczysz czy jest potrzeba poszerzania jak zaczną budować dziką zabudowę czy białe nadbudowania na starszych plastrach. Nie polecałbym wstawiania węzy u odkładów w środek gniazda - ryzyko wychłodzenia i zaziębienia czerwia. Pamiętajmy, że odkład to zalążek nowej normalnej rodziny.

oleki
Obserwator

Wysłany: 2013-03-23, 19:43   odkłady

Witam
Dziękuje za informacje na temat wezy.
Co możecie doradzic w sprawie dokarmiania rozwijajacych się odkładów?Literatura podaje ,ze trzeba karmić na "rozwój".Pytanie jak długo karmić w taki sposób, czy mimo przynoszenia przez pszczoły nektaru i pylku, .
pozdrawiam Oleki

Odpowiedz do tematu