Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Nowa pasieka
Autor Wiadomość
Zabek84 
Nieśmiały

Wysłany: 2012-08-27, 08:23   Nowa pasieka

Na początek się przywitam, nie znalazłem jakiegoś ogólnego tematu więc zrobię to tu. Taki więc WITAM wszystkich :706: Jestem z Zielonej Góry i w właśnie wszedłem w posiadanie dwóch uli. Jeżeli ktoś jest z okolic ZG i mógłbym o niego wpaść podejrzeć to i owo to będę bardzo wdzięczny.

A teraz przejdźmy do zagadnienia :692:
1. Mam pytanie odnośnie ogrodzenia pasieki. Czy siatka leśna nadaje się do tego?
2. Czy podkarmiać już syropem 1:2 czy jeszcze 1:1? Podkarmianie zacząłem wczoraj każda z rodzin dostała ok 1 litra 1:1.

Pozdrawiam

Piotr Nowotnik
[Usunięty]

Wysłany: 2012-08-27, 08:49   

Co do p. 2 to karmimy na zimę stężeniami 3:2 ; 2:1
To co dajesz czyli 1:1 jest za rzadkie.

Zabek84 
Nieśmiały

Wysłany: 2012-08-27, 12:03   

Ile litrów do ramki wlać w przypadku 3:2 i 2:1, wiem że to pewnie zależy od siły rodziny. W tym przypadku nie wiem jaka ona jest gdyż jak pisałem jest to nowa pasieka.

wojciechmoro
Stukacz Junior

Wysłany: 2012-08-27, 13:18   

karmimy 1:1 lub 3:2 , 2:1 jest zagęste

michalp 
Stukacz

Wysłany: 2012-08-27, 16:04   

Zabek84, daj ile pobiorą najlepiej 3;1 choc odezwa sie z innym zdaniem ale to mniej wazne zalecz tez pszczoły na warroze bo na wiosne mozesz ich nie miec, i nie wlewa sie do ramki tylko do podkarmiaczki chyba ze masz ramkowa i tak nazywasz to sorki, a ile dla rodziny przyjmi ze od 10 kg wzwyż chyba ze masz nawłoc to nie wezma tyle

Zabek84 
Nieśmiały

Wysłany: 2012-08-27, 16:25   

Do podkarmiaczki leje tak mi się napisało jakoś, że do ramki :) Na warrozę leczone były przed otrzymianiem. Coś im jeszcze dobrze byłoby podać przed zimą zapobiegawczo do leczenia na warroze i nosemoze?

A coś wam wiadomo o ogrodzeniu?

avico
[Usunięty]

Wysłany: 2012-08-27, 21:02   

Tak dawaj zapobiegawczo, tak jak sobie i swojej rodzinie.

Idzie zima i można złapać zapalenie płuc. Zapobiegawczo wszyscy w domu żrą antybiotyki. Zjedli owoce i może być sraczka, więc zapobiegawczo trzeba podać stoperan.

Stoperan przydałby się niektórym pszczelarzom.

Co za kretyn wymyślił zapobiegawcze leczenie?!

Nie ma choroby = brak leczenia.

Zabek84 
Nieśmiały

Wysłany: 2012-08-28, 15:53   

avico dość obrazkowo ale tak, że człowiek zapamięta raz na całe życie

avico
[Usunięty]

Wysłany: 2012-08-28, 21:17   

O to właśnie chodziło.

Nie masz chorób, masz zdrową pasiekę, to nie cudacz. Mikroorganizmy są pożyteczne.
Kiedyś mawiano, że od smrodu nikt nie umarł, ale od świeżego powietrza wielu. Coś w tym jest, bo obecna nauka nie zaleca nadmiernej czystości.
Organizm pozbawiony kontaktu z flora bakteryjną sam się niszczy i powstają alergie.

W każdym ulu są chorobliwe patogeny ze zgnilcem włącznie. W wymazach z gardła zdrowych ludzi mamy cała gamę zarazków z gruźlicą włącznie.
Pytanie -czemu nie chorujemy?
Bo organizm zna wroga, którego trzyma za mordę. Jak popuści, wtedy pojawia się choroba.
Kiedy nie zna wroga, wtedy znacznie mniejsza ilość patogenów zabije.

Zatem aktualne jest powiedzenie, że "nadgorliwość, jest gorsza od faszyzmu".

Zatem nie ma co srać ogniem na wszelki wypadek.
Pojawi się choroba, wtedy trzeba będzie myśleć, a na dziś wystarczy ok. 1 kg. węzy w sezonie, aby wymienić plastry.
Zawsze wycofać i przetopić plastry na których zimowały pszczoły.

Ende.

Zabek84 
Nieśmiały

Wysłany: 2012-09-02, 22:02   

Kolejne pytanie niedoswiadczonego kolegi :)
2 tygodnie temu dostalem pasieke, podkarmiam caly czas. Ostatnio zajrzalem zobaczylem co sie dzieje w srodku i wtedy zrodzilo mi sie kolejne pytanie. Czy mozna jeszcze otwierac ule i sprawdzac co sie dzieje czy lepiej zostawic pszczoly w spokoju aby formowaly klab na zime.
Ostatnio zmieniony przez Zabek84 2012-09-03, 09:08, w całości zmieniany 1 raz  

mily_marian 
Stukacz Wymiatacz

Wysłany: 2012-09-03, 00:06   

Jak masz nawoc to trzeba sprawdzac co 10 dni czy nie zalewają ramek na czerw i czy matka ma gdzie składac jaja. Pozdrawiam miły_marian

Fred1
Senior Stukacz

Wysłany: 2012-09-10, 20:07   

ja nie wiem dlaczego tak lubicie kopać w tych ulach,ja to ograniczam do maksimum,przecież jak z rodzinom w tej chwili jest coś nie tak,to ramki z czerwiem wkładarz do innych rodzin,resztę zmiatarz na ziemię i jest OK.Byłem ostatni tydzień nad Wartą,takie piękne zakola i klify,jak nizinny obszar jest piękny,pszczół widziałem bardzo mało ,,krainki,,pszczelarze-połowa pasieki puste ule ,,warszawiaki,,

edwin 
Stukacz

Wysłany: 2012-09-10, 22:06   nowa pasieka

Szczęść Boże! Każdego nowego pszczelarza witamy, ale darujmy mu pisania tylko radźmy mu szukać przyjaźni ze starym pszczelarzem, kupić sobie podręcznik pszczelarstwa i korzystać z obojga. z Bogiem Edwin

Zabek84 
Nieśmiały

Wysłany: 2012-09-13, 19:51   

Książki zakupione :) Leon Bornus "Jak założyć pasiekę", W. Ostrowska "Gospodarka pasieczna" więc jak przyjdą deszcze będzie co czytać :D

Kolejne pytanie -> Jak liczyć ile podałem pokarmu? Od całości tzn. 3kg cukru + 2l wody = 5kg czy liczy się tylko podany cukier? Może banalne pytanie ale kto pyta nie błądzi (chyba że mu się gps popsuł ;) )

wojciechmoro
Stukacz Junior

Wysłany: 2012-09-13, 19:57   

tylko sucha masa cukru

Odpowiedz do tematu