Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Malowanie
Autor Wiadomość
wojciechmoro
Stukacz Junior

Wysłany: 2012-02-13, 23:00   

emulsja parafinowa P-60, firmy chemipol, niestety ciężko ich namówić by sprzedali mniej niż 200l chociaż cena takiej beczki nie powinna przekroczyć 1000 zł, sprzedają to cysternami, pewien pszczelarz wypróbował to z pozytywnym skutkiem, po paru latach drewno wygląda ładnie pszczoły żyją sobie dobrze. malujemy lub moczymy na zimno,

Quercus69 
Nieśmiały

Wysłany: 2012-02-21, 18:29   

wojciechmoro, też tak mam zamiar zrobić ze swoimi. Gdzieś na jakimś forum widziałem jak jeden producent uli gotował korpusy w parafinie z dodatkiem wosku pszczelego.
200l do jednego ula to rzeczywiście trochę za dużo ale na 100 to może zabraknąć. Drewno bardzo chłonie, a na gorąco jeszcze bardziej.
Widziałem gdzieś ofertę na parafinę w granulacie sprzedawaną na kg.

wojciechmoro
Stukacz Junior

Wysłany: 2012-02-24, 15:03   

emulsje wodną nakładasz na zimno

Harnaś 
Stukacz

Wysłany: 2012-02-26, 15:46   

Witam wszystkich na forum mam pytanie co do malowania ula,ul stoi od zeszłego roku oczywiście z rodzinką w środku jest nowiutki wielkopolski z zewnątrz deska ala buazeria - kiedy i czym mogę pomalować ten ul nie przeszkadzając pszczołom pozdrawiam i dziękuję za porady.

Pawełek 
Senior Stukacz

Wysłany: 2012-02-26, 17:10   

jak wyprowadzisz z niego pszczoły to kiedy chcesz. A jak z pszczołami to w dzień nielotny, i farba oczywiście bezwonna. No chyba że lubisz biegać,

https://plus.google.com/photos/101918355867199196660/albums

sprzedam odkłady;
http://www.miesiecznik-ps...p?p=24720#24720

SKapiko 
Senior Stukacz

Wysłany: 2012-02-27, 19:48   

ul z pszczołami normalnie możesz pomalować w każdy dzień i nie będziesz biegał, bez obaw, jedynie okolice wylotka to lepiej w nielotny dzień, by pszczoły nie przyklejały się, ja już tak malowałem farbą olejną.

Harnaś 
Stukacz

Wysłany: 2012-02-27, 20:59   

Dzięki koledzy a kolego SKapiko jakiej dokładnie firmy mam użyć tej farby

avico
[Usunięty]

Wysłany: 2012-02-27, 21:38   

Zacznijmy od tego, że po zimie ule są mokre i każda inna farba niż emulsyjna, czy wodna akrylowa trzymać się nie będzie.

Kiedy ule wyschną, to najtrwalszą jest chlorokauczukowa. Nawet pasy na drodze są nią malowane.

adriannos 
Starszy Stukacz
Pszczoły znam od 6-roku życia. Teraz to moja pasja

Wysłany: 2012-03-01, 10:15   

SKapiko Pod warunkiem, że ma się łagodne pszczoły, wtedy można malować o każdej porze. Jeśli maleństwa są agresywne, to poczekaj na wieczór. Jak już pszczoły przestaną latać, to brodę skrop delikatnie ze spryskiwacza. Pszczoły wejdą do ula i będą w nim siedzieć. Wtedy możesz malować czym chcesz. Wylotek fakt faktem tylko w dzień nielotny i ja radzę ci go pomalować dookoła (2cm od krawędzi wylotka) i od dołu na biało. Biała farba odbija światło i z rana pobudza rodzinę do działania. Ja tak robię i jestem z tego zadowolony. Nie zmuszam jednak nikogo do korzystania z moich doświadczeń.

Jacety 
Nieśmiały

Wysłany: 2012-05-31, 12:58   

Odświeżę temat:

czy uli nie powinno się malować tylko w określone barwy? Pszczoły odróżniają podstawowe kolory np. czerwony i niebieski działa podobno na nie drażniąco. Nie bez powodu w pasiekach widuje się wielobarwne ule - czy takie kolory nie pomagają pszczołom w nawigowaniu do swojego ula?

wojciechmoro
Stukacz Junior

Wysłany: 2012-05-31, 15:24   

kupiłem 20 l emulsji parafinowej, teraz testuje

82bodzio4
Stukacz Junior

Wysłany: 2012-05-31, 20:34   

witam.Pomalowałem jeden ul na jasno zielony, miał być oliwkowy a wyuszedł jasno zielony,czy to nie za jasny kolor?

eryk.klemens 
Senior Stukacz
Eryk

Wysłany: 2012-08-10, 19:19   

Sprawdzony sposób:
Do konserwacji ula drewnianego jednościennego najlepiej użyć olej lniany z terpentyną balsamiczną – olej tłoczony na zimno. Terpentyna wciąga olej głęboko w drewno i wypełnia pory, dzięki temu doskonale konserwuje, chroni przed wodą i zabrudzeniem. Tworzy to jednocześnie powierzchnię chropowatą umożliwiającą oddychanie drewna. Pierwsze pomalowanie: olej lniany z 30 -50% terpentyny balsamicznej, a drugie 10- 20% terpentyny, następne można z samym olejem.
Uwaga na pędzel i szmatki, nasączone olejem z terpentyną balsamiczną mogą się same zapalić (pędzel umyć, szmaty nasączone po zużyciu najlepiej spalić.)
Malować na otwartej przestrzeni lub w pomieszczeniu z bardzo dobrą wentylacją. Drugie malowanie po tygodniu do dwóch. Całkowite wyschnięcie zależne od temperatury schnięcia i ilości malowań. Ja malowałem 2 x wyschnięcie dłużej niż miesiąc.
Skorzystałem, polecam
http://redaktion.dlv.de/r...n-streichen.pdf

tsetse 
Nieśmiały

Wysłany: 2012-09-11, 14:21   

Ja pomalowałem tylko impregnatem i jak na razie zdaje egzamin że tak powiem :685: Zapomniałem dodać, że oczywiście na zewnątrz, bo od środka to niczym

robert-a 
Stukacz Junior

Wysłany: 2012-09-20, 17:51   

Witam co do malowania mam pytania? 1 czy są kolory których nie powinno się używać ? 2 czy malować ule na 1 kolor czy można mieszać np wlotek niebieski poławiacz zółty korpus zielony inne ule w innych kombinacjach.

Odpowiedz do tematu