dymiarka

Moderator: krzysglo

Piotr Nowotnik

dymiarka

Post autor: Piotr Nowotnik »

Mam pytanie do bardziej doświadczonych, może trochę głupio się spytam, ale ja już nie daję rady- JAK ROZPALIĆ PODKURZACZ? Ciągle zapalam go jak idę do pszczół, ledwo dojdę do ula i już mi zgasa, co powinno się palić, zawsze najpierw paliłem podpałkę z torfu, papier i na koncu wrzucałem próchno, i mi to ciągle gaśnie, co mam robić, żeby przeprowadzić spokojnie bez nerwów przegląd z podkurzaczem?????? Proszę o odpowiedzi.

Stanisław Zbieg
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Stanisław Zbieg »

Odpowiadam Kol.Piotr Nowotnik - ja już w latach 90-tych podpatrzyłem u Kolegi na Słowacji czym zapala podkurzacz. Okazało się, że bardzo prosto, na włożone do podkurzacza próchno lipowe z góry wlewa kilkanaście kropli płynu do zapalania grilla, chwilę odczeka aż się podkurzacz dobrze rozpali i ulotni zapach "podpałki" - zamyka podkurzacz i ma gotowy do pracy.

U nas też jeszcze w ubiegłym roku były lepsze "podpałki"- dziś trochę je czuć, dlatego należy chwilę odczekać po zapaleniu aż do ulotnienia się tego zapachu.

Pozdrawiam Stanisław Z.

Piotr Nowotnik

Dziękuję, spróbuję z płynną podpałką oraz zapalę podkurzacz taką opalarką gazową, opalam nią ule. Może zadziała.Pozdrawam.

Marcinluter
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Marcinluter »

A ja robie to tak zakręteczka dynaturatu na popiuł następnie wrzucam zapaloną zapałke i na końcu kilka okruchów pruchna wierzbowego w zależności od czynności ,które będę wykonywać :D
pozdrawiam Marcin

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Trzeba mieć wysuszone pruchno i gazety troche i sie pali. Jak się ma łagodne pszczoły to podkurzacza mało się używa i jak jest pożytek. Ja do odkładów to bez kapelusza ide i bez podkurzacza. Pozdrawiam miły_marian

Marcinluter
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Marcinluter »

ja też do odkładów idę bez kapelusza i podkurzacza ale też do moich buckfastów ja dziś "robiłem" przy nich i żadna mi nie dokuczała:D
pozdrawiam Marcin

Fred1
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Fred1 »

ja do podkurzacza załorzyłem wentylator z ''kampa''stary akumulator włączam i pali się wszystko

Pawełek
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Pawełek »

Fred1, a mógłbyś opisać w jaki sposob założyłeś ten wentylator?? zrobiłbym sobie coś podobnego bo często mam tak że postawię podkurzacz przy ktorymś ulu i mi zgaśnie a tak to może by się palił mimo tego że nie wiem gdzie go zostawiłem ;) może na sklerozę eż macie jakiś sposób?;)
"bo pszczelarz jest dla pszczół, nie pszczoły dla pszczelarza"

https://plus.google.com/photos/10191835 ... 660/albums

sprzedam odkłady;
http://www.miesiecznik-pszczelarstwo.pl ... 4720#24720

arekfreus
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: arekfreus »

ja wrzucam próchno i zapalam zapałką jak jest dobry podkurzacz to żadnych rozpałek nie trzeba

Fred1
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Fred1 »

Pawełek pisze:Fred1, a mógłbyś opisać w jaki sposob założyłeś ten wentylator?? zrobiłbym sobie coś podobnego bo często mam tak że postawię podkurzacz przy ktorymś ulu i mi zgaśnie a tak to może by się palił mimo tego że nie wiem gdzie go zostawiłem ;) może na sklerozę eż macie jakiś sposób?;)
dwiema blachowkrętami do dna,najpierw kilka otworów,dookoła 3,5cm kołnierz zmiści się tam i bateryjka 9v[dość droga]i wyłącznik

birkut

Post autor: birkut »

koledzy w podkurzaczu na dnie misi byc taka nby siateczka ustawiona pod kątem 45*dolem opierajaca sie o dno po przeciwleglej stronie otworu nadmuchu , suche prochno i musi sie tlic tylko wpierw troszke go przy rozpalaniu przedmuchac aby było troszke żaru

Piotr Nowotnik

Dzięki wszystkim

birkut

Post autor: birkut »

i jeszcze jedno dodam - dymiarka to była zwykła pszka z dziurami porobionymi gwoździem i w tym sie poprzec kręcenie w koło na drucie paliło ogien gdy pasało się krowy - do pszczół używa sie podkurzacza, taka jest przyjęta nazwa i tak to wszyscy zwą

pinmikaa1
Obserwator
Obserwator

Post autor: pinmikaa1 »

wewnetrzne wymiary ramka jaka tam sobie wymyslisz ale chyba lepiej jakby była wieksza a nie 1/2 wielkopolska, z jednej i z drugiej strony szyba od góry otwierane z jakims zabezpieczeniemi miejsce aby mozna było poddac ciasto do podkarmienia w razie głodu oczywiscie mozna pod daszek dac folie wtedy pszczoły beda miały zapewniona i wode. Oczywiscie wentylacja zeby zeby miały jakies powietrze, mozna od spodu zrobic otwór i podbic siatka. Jesli miał by to byc jednoramkowy ul pokazowy to warto było by tez zamontowac wylotek no i w pasiece nie narazac go na bezposrednie działanie promieni słonecznych chyba ze miał by słuzyc jako topiarka słoneczna. Ja tak to widze POZDRAWIAM
ahsan

EmilM
Stukacz
Stukacz
Kontakt:

Post autor: EmilM »

Ja podpalam podkurzacz palnikiem na propan -butan. Nabój do palnika -ok 5zł - wystarcza na cały sezon. A i ramki można nim opalić ,jak również kwas szczawiowy podgrzać i odparować .

ODPOWIEDZ