Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
poidło
Autor Wiadomość
edwin 
Stukacz

Wysłany: 2013-03-16, 15:45   poidło

Szczęść Boże! Właśnie zrobiłem pszczołom poidło. Wziąłem plastykowe wiadro, jakie piekarka mi kilka po powidłach do ciastek dała. Naciąłem gałązki leszczyny, że wystają 1 cm z wiadra. Postawiłem gałązki na sztorc do wiadra, nalałem wody do pełna i postawiłem tak trochę z boku uli. Kolega, który tamtego roku to poidło i pszczoły na nim widział, powiedział tylko: "Kupiłem to". z Bogiem: Edwin.

wama10 
Nieśmiały

Wysłany: 2013-03-20, 17:20   

A dużo tych gałązek? To mają być na sztorc i ścisło jak rozumiem powsadzane. Pozdro :)

Jan Magóra
Starszy Stukacz
Jan Magóra

Wysłany: 2013-03-20, 21:13   

Szanowny kolego Edwin. Opisane poidło będzie spełniało swoją rolę, jednak nie jest, to higieniczne. Przy podmuchach wiatru pszczoły będą się topić, woda fermentować, może być siedliskiem chorób. Najprostszym sposobem jest zrobienie kilkanaście dziurek w pokrywce słoika, nalanie wody do pełna, zakręcić słoik tą pokrywką i obrócić do góry dnem i położyć na desce z rowkami: np jakie są ponacinane ramki. Wokół nakrętki posmarować deskę miodem - około pół łyżeczki. Postawić, to w bezwietrznym, nasłonecznionym miejscu. Pszczoły znajdą, to poidło w ciągu 2-3 godzin i będą pobierać wodę czystą. Specjalistyczne poiło jest bardziej rozbudowane, ale zasada jego działania jest podobna. Z pszczelarskim pozdrowieniem.

Jan Magóra

Zachari 
Nieśmiały
www.zachari-ogrody.com

Wysłany: 2013-03-27, 10:33   

Ciekawe i czyste rozwiązanie. Pytanie tylko jak długo jeszcze mamy czekać na poprawę pogody?

miśkownica 
Stukacz Junior

Wysłany: 2013-04-08, 19:41   

Witam. Ten pomysł z deską wydaje się być dobry ale na necie zobaczyłem ciekawe rozwiązanie. Beczka z kranem a pod nią ułożona piramidka z cegieł, woda kapiąc na nie spływa kaskadowo w dół. A na ścianach cegieł osadził się mech z którego pszczoły pobierały wodę. Poidło dla pszczół Z wyglądu prościzna. Tak myślałem zrobić coś podobnego. Co sądzicie o tym typie poidła? Pozdrawiam :)

mily_marian 
Stukacz Wymiatacz

Wysłany: 2013-04-08, 20:45   

Jak bendziesz robic podobne poidło to ja bym jeszcze radził zrobic zadaszenie zeby jak pszczoły robio loty oczyszczajace to kał by leciał na te zadaszenie a nie na wode na tychcegłach z mchem. Mech ma zdrowotne enzymy kture pszczoły potrzebuja w poidle. Pozdrawiam miły_marian

Sara
Starszy Stukacz

Wysłany: 2013-04-08, 21:53   

Po remoncie zostaje czasami bojler od wody.Założyć kran spustowy którym można regulować ilość wody wypływającej , podłączyć waż z wodą do bojlera , mała kaskada i poidło gotowe. Zdaje egzamin :690:

Fred1
Senior Stukacz

Wysłany: 2013-05-20, 03:38   

Sara napisał/a:
Po remoncie zostaje czasami bojler od wody.Założyć kran spustowy którym można regulować ilość wody wypływającej , podłączyć waż z wodą do bojlera , mała kaskada i poidło gotowe. Zdaje egzamin :690:

śaro;a nie lepiej wykopać staw 10ar i mieć święty spokój,noiryby ale pieroństwo jest wiecznie głodne

Sara
Starszy Stukacz

Wysłany: 2013-08-09, 23:07   

Jak najbardziej można staw wykopać :685: , tylko skąd wodę chyba ze przy okazji tez studnie głębinowa do zasilania :688:
Obecnie pada :685: ale to będzie mało .

piotr85 
Nieśmiały

Wysłany: 2013-08-10, 10:59   

bardzo dobrym poidłem jest zwykła beczka z wodą na której leżą połamane kawałki styropianu

Johncena 
Obserwator

Wysłany: 2015-02-14, 01:27   

o remoncie zostaje czasami bojler od wody.Założyć kran spustowy którym można regulować ilość wody wypływającej , podłą
Ostatnio zmieniony przez Johncena 2015-02-26, 08:18, w całości zmieniany 1 raz  

mark_w 
Stukacz Junior
Marek golen

Wysłany: 2015-02-15, 16:23   

witam odnośnie poidła z waszych wypowiedzi wszystkie są ok. moje poidło to przecięte bańki plastikowe uzupełnione węglem drzewnym .w ten sposób pozbyłem się nosemozy poidło jest myte 3 razy w sezonie wodę uzupełniam dość często więc jest czysta długo nie zalega w dużym zbiorniku z innymi zarazkami.

nusiu 
Nieśmiały

Wysłany: 2015-12-18, 20:31   

a ja polecam poidło słoikowe

super do podawania wody na wiosnę, a i podkarmiania jesiennego

olga 
Obserwator

Wysłany: 2016-12-23, 21:22   

Super sprawa to poidło słoikowe :D

AgUsIa 
Obserwator

Wysłany: 2018-01-12, 17:53   

Ja jestem zdania, że to jest zadanie dla specjalisty. Dzięki temu można sobie naprawdę wielu problemów oszczędzić...

Odpowiedz do tematu