Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: Administrator
2009-04-10, 23:40
Rośliny miododajne
Autor Wiadomość
krzysglo 
Senior Stukacz
krzysglo

Wysłany: 2009-02-28, 22:24   

tutaj jest trochę o słoneczniku ===> dr Zbigniew Kołtowski

tomaros1 
Stukacz Junior

Wysłany: 2009-03-08, 18:37   

Ja osobiscie polecil bym jeszcze leszczyne(tzw. orzech laskowy):D juz podczas pierwszego oblotu pszczólki pieknie zbieraja z niej pyłek[ale czasami aura pogodowa nie pozwala pszczolkom skorzystac z tego], bo wierzby jeszcze nie kwitna.

lukasz1905
Stukacz Junior

Wysłany: 2009-03-08, 20:45   

jaka jest wydajność z 1 ha gryki ?? u mnie to jedyny znaczący pożytek gdyż ni mam możliwośći prowadzenia gospodarki wędrownej

Stanisław Zbieg 
Senior Stukacz
pszczelarz

Wysłany: 2009-03-09, 20:39   

Odpowiadam Kol."Lukasz1905" - wg tabeli w "Kalendarzu Pszczelarza na rok 2006" wyd.M.Rysiewicza, opracowanej przez dra Z.Kołtowskiego z Instytutu w Puławach - wydajność miodowa z 1 ha gryki zwyczajnej o symbolu /2n/ - wynosi 250kg/ha, zaś o symbolu /4n/ - 300kg/ha. Nie potrafię określić co oznaczają te symbole w nawiasach, a w tabeli nie ma objaśnień.
Za naszą płd-wschodnią granicą u sąsiadów wydajność jest zbliżona, wiele zależy od wilgotności gleby w czasie kwitnienia jak również nasłonecznienia i temperatury.

Pozdrawiam :705: Stanisław Z.

and777 
Stukacz Junior

Wysłany: 2009-03-11, 19:46   

Odnośnie symboli przy odmianach gryki 2n i 4n pragnę wyjaśnić że to skrótowe nazwy grup odmian tj. odmiany diploidalne (2n) np. odm. Hruszowska
odmiany tetraploidalne (4n) np. odm. Emka Bardziej plenne są odmiany tetraploidalne.
Czasem spotykam się że rolnicy na grykę mówią tatarka, są to dwie różne rośliny chociaż bardzo podobne do siebie i kto ma plantacje nasienne powinien przeprowadzić selekcje i usunięcie tatarki w czasie wegetacji bo potem nasion nie można odczyścić na czyszczalniach, ich wielkość i kształt jest zbliżony. Nasiona tatarki mają gorzkawy smak i psują smak kaszy gryczanej jak jest ich więcej.
Pozdrawiam.
and777

riko 
Stukacz Junior

Wysłany: 2009-03-11, 22:14   

Andrzej chyba się troszke pomyliłeś. Mieszkam na terenie gdzie na gryke mówią tatarka i to jest to samo. Zgadza się że tatarka jest odmianą gryki ale występuje ona endemicznie na Sachalinie. A nazywają ją tak ponieważ tatarkę do Polski przywieżli Tatarzy

and777 
Stukacz Junior

Wysłany: 2009-03-12, 10:31   

Myślę że pszczelarza bardziej interesuje ile miodu ma z danej rośliny niż jej właściwa nazwa. Tak już przyjęło się nazywać tą roślinę tatarka nie tylko u Ciebie, ale na słoikach już piszą pszczelarze miód z gryki. Jak kwalifikowałem plantacje nasienne gryki w latach 80-tych w rejonie Działoszyna to wtedy była jedna odmiana gryki w uprawie "Hruszowska" i pokazywałem rolnikom jak wygląda tatarka , oni nazywali ją "dzika tatarka".
Pozdrawiam
and777

waldek6530 
Stukacz

Wysłany: 2011-05-22, 20:38   

Witam koleżanki i kolegów
Jak w tym roku w Waszych rejonach z robinią? Czy w ogóle zakwitła po tych wczesnych ogrodnikach. W rejonie Płocka kwitnie od wczoraj ale tak na 70%. W dniu dzisiejszym pojawiły się burze z niezbyt dużymi ulewami ale pewnie robinii to nie pomogło. Ciekawe jaki będzie zbiór miodu akacjowego- u mnie to główny pożytek i już widzę, że nie będzie najlepiej. A jak w innych rejonach Polski ?

SKapiko 
Senior Stukacz

Wysłany: 2011-05-22, 22:05   

na kwiat na akacji to ja jeszcze ze 2 tygodnie muszę poczekać

Vendi 
Nieśmiały

Wysłany: 2011-07-07, 23:50   

Pytanie mianowicie takie moją "pasieka" stoi zaraz koło lasu, z racji tego że kiedyś tam byli pszczelarze to różne rzeczy robili.

jedna sprawa na temat niecierpeka gruczołowatego jest go koło mnie mnóstwo kwitnie od 5 lipca na pojedyczych roślinach, wyczytałem też że jest to dość cieżką roslina bo daje pożytek do października ?, i sprawa w tym momencie problem zimowolą pszczół bo świeży nektar nie jest dobry. Do tego to roślina dość niebezpieczna dla ekosystemu bo to typowa samosiejka, jest go w lesie mnóstwo (ale póki co mniej niż kruszny) :D czyli niszczy wszystkie inne kwiaty których coraz mniej w rowach :)

Kolejna sprawa mam w lesie jeszcze wiecej niecierpeka drobnokwiatowego też jest rośliną miododajną ? nigdzie nie mogę znaleść informacji.

A jeszcze co chce poruszyć to nie wiem jak u was. Ale u mnie jest sporo akacji koło drogi pożarowej która prowadzi do innego powaiatu, gminy, jest to na skraju lasu i z tej drogi są także dojazdy to wielkich pól uprawnych. Akacja jeszcze kwitnie choć jej lata są niestety policzone, ale martwi mnie to że ów gmina karczuje rowy w której rośnie nową akacja w ten sposób pożytek nie wzrasta a nie bedzie drzew które będą mogły zastopić ponad stare akacje.
Jest to dość smutne bo coraz bardziej mi się wydaję że ów piekny zawód, hobby umiera a samemu się mało co zdziała no może że się wykupic kilka set hektarów ziemi i uzyska się zdrowie by za dziesiąt lat z niego skorzystać.

A i jak ktoś chce małe akacje PW mogę dać tylko pokrycie kosztów transportów i nie daję gwaracji że się przymiję.

ukaszjuklo 
Nieśmiały

Wysłany: 2013-01-20, 14:25   słonecznik bulwiasty

jaka jest wydajność z 1 ha słonecznika bulwiastego

Fred1
Senior Stukacz

Wysłany: 2013-01-20, 22:11   

przez cały czas około 9-lat jak czytam forum podają wydajność z katalogu,ale nigdzie nie pisali wydajności realnej

Ann
Obserwator

Wysłany: 2014-08-11, 11:25   Re: Rośliny miododajne

Sabcia napisał/a:
Witam !
Pochodzę z podkarpacia a dokładnie z okolic Stalowei Woli.Ostatnio mąż pracuje za granicą a ja z konieczności musiałam zająć się pasieką (10 rodzin ).Chciałam się dowiedziedź jakie rośliny najbardziej są miododajne a zwłaszca krzewy i drzewa ?

AMORFA
Szeroki krzew 1,5- 2m wysokości. Liście długości do 30cm złożone z 11-25 listków. Kwiaty purpurowo fioletowe lub niebieskofioletowe, w wyprostowanych gronach długości 15-20 cm.
Kwiaty ukazują się w czerwcu i lipcu i sierpniu są silnie miododajne.
Amorfa pochodzi z Ameryki Północnej jednak hodowana jest w Polsce i całej Europie od początków XVIIw.
Jest ceniona ze względu na małe wymagania glebowe, rośnie praktycznie wszędzie nawet na glebach suchych, piaszczystych i kamienistych.
Znosi zasolenie gleby. Najlepiej czuje się w miejscach słonecznych.

Mail:ars@vp.pl

amorfaaa.jpg
Plik ściągnięto 11704 raz(y) 35,89 KB

mateusznowak135 
Obserwator

Wysłany: 2016-02-01, 16:16   

zdecydowanie lipa - szerokolistna.

Bafa8862 
Obserwator

Wysłany: 2016-02-17, 09:54   

mateusznowak135 napisał/a:
zdecydowanie lipa - szerokolistna.

Jakie są katalogowe wydajności z 1ha takiej lipy?

Odpowiedz do tematu