Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: Administrator
2009-04-10, 23:40
Rośliny miododajne
Autor Wiadomość
arekfreus 
Starszy Stukacz
osa

Wysłany: 2008-12-30, 22:15   

Ja też jestem fanem głogu lecz on woli mniej wilgoci podmokła łąka to ja bym sadził trędownik bulwiasty :706:

makak 
Nieśmiały

Wysłany: 2009-01-01, 17:37   

A ja bym proponowal krwawnice pospolita pszolki ja lubia a i ladnie wyglada na przelommie lipca i sierpnia jak kwitnie. U mnie wlasnie rosnie na przemian z mieta na podmoklym poletku

paraglider 
Stukacz Junior
paraglider

Wysłany: 2009-01-22, 12:12   

Na podmokłym terenie krwawnica pospolita jest często jedyną rośliną , która przynosi znaczny pożytek i można mieć z niej sporo miodu.Raz posiana,szybko opanowuje teren.
Jeszcze lepszy jest trędownik bulwiasty.Ma on największą wydajność miodową z roślin rodzimych,dochodząca do 900 kg/h. Obie te rośliny są na równi inwazyjne i moga rosnąć obok siebie. Najlepiej je rozmnażać na podmokłej, przeoranej łące.

Fringilla 
Stukacz

Wysłany: 2009-01-22, 21:17   

a moze by tak niecierpek royliego mimo ze jednoroczny to ladnie sie rozsiewa i tez ma duza wydajnosc miodowa i daje dużo pylku od lipca do pazdziernika

paraglider 
Stukacz Junior
paraglider

Wysłany: 2009-02-07, 19:27   

Wydajność miodowa niecierpka dochodzi do 600 kg z 1h.Jednak w tym okresie nieocenioną wartością dla pszczół jest jego pyłek. Nie lubi jednak rosnąć na okresowo zalewanych łąkach.

Fred1
Senior Stukacz

Wysłany: 2009-02-07, 20:20   

jesteście ludzie poważni z tą wydajnością,poczytajcie dokładnie jak się to liczy bo inaczej to kolega ma do sprzedania dwie siodłowe 32-tonowe cysterny do sprzedania na miód,zakładając że pszczoły oblatują 1500 ha

Fringilla 
Stukacz

Wysłany: 2009-02-07, 21:34   

600 kg to wydajnośc teoretyczna a pszczoły nigdy tego nie zbiorą . A kto zasiewa okrąg 1,5 km rośliną tylko dla pszczół.

Fred1
Senior Stukacz

Wysłany: 2009-02-08, 12:50   

u mnie w tabeli,według instytutu w skierniewicach tej rośliny niema jest żmijowiec 1300kg ale dalej w przeliczeniu pszczelarz może osiągnąć max 10%
ale u nas jest takie powiedzenie,,kto choduje pszczoły,gołębie i króliki nie pytaj go jak się ma tylko czy jeszcze żyje"

paraglider 
Stukacz Junior
paraglider

Wysłany: 2009-02-10, 13:22   

Podawane wydajności miodowe roślin są wynikiem badań w warunkach laboratoryjnych. Zmijowiec dwuletni zwyczajny posiada 400kg z h, jednoroczne żmijowce: grecki i babkowaty po 900kg. Przy odpowiednim zagęszczeniu roślin możemy z powodzeniem liczyć na 50% wykorzystanie przez pszczoły podawanych wartości.Warto założyć ogródek nasienny najbardziej wartościowych roślin miododajnych takich jak,np: lebiodka/oregano/, kocimiętka,żmijowce, przegorzany, nostrzyki, mikołajek płaskolistny,chaber nadreński, serdecznik pospolity, szałwie, trojeść amerykańska, tymianek właściwy,rezedy, hyzop lekarski, trędownik bulwiasty, farbownik lekarski itp. Nasiona roślin wyżej wymienionych można zamówić pod adresem: www.ogrodnikmorawski.strefa.pl
Już od kilkunastu lat rożsiewam je na nieużytkach w najbliższej okolicy i większość z nich doskonale radzi sobie sama, wzbogacając pszczele pożytki.

mily_marian 
Stukacz Wymiatacz

Wysłany: 2009-02-10, 15:39   

Fred1 Kto ma pszczoły to ma miód. Akto ma gołebie i kruliki to jest gospodarz dziki. Jak wiemy to pszczelarze żyja najdłuzej bo miód i rodzina pszczela to zdrowie oczywiscie produkty pszczele. Pozdrawiam miły_marian

Fred1
Senior Stukacz

Wysłany: 2009-02-10, 19:55   

mily_marian napisał/a:
Fred1 Kto ma pszczoły to ma miód. Akto ma gołebie i kruliki to jest gospodarz dziki. Jak wiemy to pszczelarze żyja najdłuzej bo miód i rodzina pszczela to zdr

owie oczywiscie produkty pszczele. Pozdrawiam miły_marian

z tym życiem pszczelarzy-----
kilometr odemnie mieszkał prezes koła mag.roniczy[w moim wieku-od 5lat nieżyje,kolega]był zapalonym propagatorem krzewienia roślin miododajnych w latach 80tych kiedyś[przy wodzie z miodem]zaironizowałem co z twoją miododajną facelią którą kazałeś sobie obsiać
,,wiesz fredzio to niema sensu jeśli policzysz ile kwiatków pszczoła oblatuje w ciągu dnia to potrzebne są 10tki100tkihektarów. dlatego myślę tak samo

zenek10 
Stukacz Junior

Wysłany: 2009-02-10, 21:11   

Kolego FRED1 poczytaj na temat facelii --ile kg nektaru jest z jednego ha-- . Wówczas dowiesz się ile rodzin pszczelich będzie miało co robić na jednym ha .Wcale nie potrzeba setek hektarów. :706: :688: :696:

Fred1
Senior Stukacz

Wysłany: 2009-02-10, 21:57   

nie wierzę nowym wydawcom bo to jest,, lobing"dlaczego nie piszą ile pszczelarz będzie miał po odwirowaniu nie mówiąc po co rolnikowi facelija[nie znam się bardzo na rolnictwie ja tyko naprawiam maszyny i ciągniki]tu na śląsku jedyną rośliną którą można by zaliczyć do jakiegoś przemysłu pszczelarskiego jest rzepak,reszta to amatorstwo,pozatym pasjonat powinien mieć od 5uli[względne pole manewru]do 10uli bo nie będzie miał komu sprzedać miodu

mily_marian 
Stukacz Wymiatacz

Wysłany: 2009-02-10, 23:37   

Fred1 a ile ty masz rodzin pszczelich. Bo chyba sugerujesz zeby kazdy miał po pare rodzin i miód miał dla siebie i najbliszej rodziny. A jak wiadomo produkty pszczele to radosc zycia. Kazdy produkt z ula to przedłuza zycie a ono jest najcejniejsze. Pozdrawiam miły_marian

Fred1
Senior Stukacz

Wysłany: 2009-02-11, 19:30   

ja zimuję +-10 ale wróćmy do tematu,otworzyłem stary zeszyt rok1981drzewa owocowe zakwitły 18 kwiecień do6maj,25kwiecień łąki mniszekdo 18majnie widzisz tu kolizji,mnie chodzi o mniszek a nie jak mi chuczą bez sensu na drzewach pszczoły,dlatego z sadzeniem i zasiewem byłbym ostrożny

Odpowiedz do tematu