Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: Administrator
2009-04-10, 23:40
Rośliny miododajne
Autor Wiadomość
MarekZ
Gość
Wysłany: 2006-01-31, 05:45   

A mnie tam cieszy każde drzewo które posadzę.
I zupełnie mnie nie rusza czy pojedyńcze nasadzenia mają sens ekonomiczny czy nie.
Wszystkim tym, którzy w tym wątku mówią krytycznie o takich nasadzeniach polecił bym w ramach terapii by posadzili dla próby drzewo . Najlepiej z własnej szkółki , wychodowane od nasionka. Może wtedy trochę zmienią swój ogląd świata.

Wiesiek W 
Nieśmiały

Wysłany: 2006-01-31, 10:20   

MarekZ napisał/a:
A mnie tam cieszy każde drzewo które posadzę.
I zupełnie mnie nie rusza czy pojedyńcze nasadzenia mają sens ekonomiczny czy nie.
Wszystkim tym, którzy w tym wątku mówią krytycznie o takich nasadzeniach polecił bym w ramach terapii by posadzili dla próby drzewo . Najlepiej z własnej szkółki , wychodowane od nasionka. Może wtedy trochę zmienią swój ogląd świata.

Już się nauczyłem, że sadząc jedno drzewo czy krzak nie zwiększę ilości pozyskanego miodu, ale tak jak MarekZ cieszę się z każdego posadzonego drzewka, krzaku czy też paru bylin. Ja mam frajdę teraz, a za dwadzieścia lat może będą miały pszczoły

Roman
Gość
Wysłany: 2006-02-15, 14:46   

mam kompletną taśmę roślin kwitnących jesienią - przede wszystkim pyłkodajnych.
- Dzielżan -wybitnie roślina pyłkodajna- kwitnie od 25 lipca do października szczyt kwitnienia 10 - 25 sierpnia.
- Przegorzan kulisty- trwały ruski /2.5 m wysokości/ wybitnie nektaro i pyłkodajny. Kwitnie od 25 lipca do 20 sierpnia. szczyt kwitnienia to 5-10 sierpnia.
- Chryzantema wysoka - roślina wybitnie pyłkodajna. kwitnie od pierwszych dni września do połowy października. szczyt kwitnienia nprzypada na połowę września.
- Nawłocie - w tym kanadyjska- kwitną od połowy sierpnia do października, ze szczytem kwitnienia 1 - 15 września. Rośliny te nektarują i pyłkują tylko w wysokich temperaturach / pow. 22 st.Cel./
- Aster wysoki /błękitny/ zakwita ko 25 września i kwitnie do śniegu. Roślina wybitnie pyłkodajna. W 2005 r. była ciepła jesień i pszczoły miały pyłek do listopada,
Dzielżan, przegorzan, chryzantema wysoka i aster są roślinami które nektarują i pyłkuj a w temperaturach niskich - poniżej 10 st. Cel. Na roślinach tych widuję pszczoły przy temperaturze 6 st. Cel. Są to rośliny którychwydajność pyłkową określam na ponad 300 kg. z 1 hektara.
Corocznie mam bardzo dużo nasion przegorzanu i sadzonek tych roślin.
Mój adres : Roman Bułka 77 100 Bytów ul. T Kościuszki 26/12. tel. kom. 600 33 29 77

leon 
Obserwator

Wysłany: 2006-03-12, 21:30   

Facelia na 0.5 ha proszę bardzo,tylko co zrobił Zwiazek aby Rada Ministrów zaliczyła facelię do dopłat uzupełniających. Do tej pory rolnicy czasami posiali, teraz niechcą słyszeć, że dam nasiona.

wiedza
Gość
Wysłany: 2006-03-12, 21:52   

Łatwiej byłoby wyliczyć czego PZP nie zrobił, choć mógł i powinien dla dobra pszczelarzy, niźli to co było do zrobienia.

Zaleszczotek 
Stukacz Junior
Chelifer Cancroides L.

Wysłany: 2006-07-14, 16:52   

Ziutek napisał/a:
Dwa lata temu posiałem w pobliżu uli facelię. Około 300 metrów kw. Zakwitła pięknie. Jednak nie było na niej pszczół. Były za to trzmiele i inne owady. Moje pszczółki latały sobie gdzieś daleko nad łanem facelii.

Witam !
Jest na to remedium. Przeczytalem w "literaturze" co robic w podobnej sytuacji. Otoz, autorzy "The Honey Bee" (J.L.Gould, C.G.Gould) napominaja o tresurze pszczol. Pisza by zachecic pszczoly do zbierania nektaru z wymaganego pozytku nalezy dysponowac pylkiem z danej rosliny i podkarmic nim pszczoly dodajac go do syropu toz przed wystapieniem tego pozytku. Czyli dobrze miec pylek z poprzedniego roku, wysuszony oczywiscie i przechowywany w hermetycznym naczyniu, tak by nie stracil na swojej atrakcyjnosci. Pisze o tym co przeczytalem, sam tego nie probowalem w praktyce.
Pozdro.

Sabard 
Stukacz Junior
Sabard

Wysłany: 2007-10-20, 13:15   

ogrodnik napisał/a:
Sens i wyniki polepszania pszczelich pastwisk mamy wtedy, kiedy areał jest duży. Niewielkie nasadzenia mogą nawet nie zainteresować pszczół

To prawda -----ale nie na wiosnę i jesienią . Właśnie wiosną i jesienią uprawiam na znacznych obszarach rośliny , które w szpalerze jesiennym na obszarze 0k 6 ha / moich i obcych polach/ kwitną od lipca do końca listopada . pyłkując w niskich temperaturach. Dają pszczołom pyłek wtedy gdy nic nie kwitnie. Efekty: dużo pyłku na zimę, brak rabunków, mały osyp zimowy,silne pszczoły na przedwiośniu.
Oprócz tego mam rozsadniki wierzby: Iwy, Kublera, I nowej - podobnej do uszatej, która nektaruje i pyłkuje lepiej od Iwy - Pszczoły ją bardziej intensywnie oblatują Wierzbami uszczęśliwiam okolicę moich pasiek. W Kublera i Nowa rozmnażają się świetnie z patykow
Ostatnio zmieniony przez Administrator 2007-10-21, 12:34, w całości zmieniany 1 raz  

Ptyś
Starszy Stukacz

Wysłany: 2007-12-09, 20:28   

Ja na tomiast uważam że kazda powierzchnia obsiana roślinami miododajnymi zwieksza pozytek pszczeli. Myslę tak : siejąc nawet nieduże powierzchnie roślin miododajnych dajemy pozytek trzmielom i innym amatorom nektaru przez co konkurencja na pastwisku pszczelim jest o iles tych owadów mniejsza, poza tym nie zapominajmy o aspekcie przyrodniczym , pszczolom samotnicom ,trzmielom też sie coś nalezy :dd

Radzik 
Stukacz Junior
DARKEZ

Wysłany: 2007-12-13, 21:40   

Witam.

Może ktoś wie gdzie mozna wmiarę tanio kupić nasiona Ogórecznik aLekarskiego. Podobno to dobra miododajna roślina. Chciałbym to sprawdzić w tym sezonie.

Pedro 
Nieśmiały

Wysłany: 2007-12-14, 16:57   

Roślina rzeczywiście bardzo dobra, nie ścinana na nasiona kwitnie bardzo długo. Nasiona możesz kupić w firmie zielarskiej M. Lewandowski. Pozdrawiam

Radzik 
Stukacz Junior
DARKEZ

Wysłany: 2007-12-15, 08:37   

Dziękuję za informację. Sprawdzę ich.
Ja namierzyłem jeszcze dwóch sprzedawców. SEMCO oferują w cenie 30 zł/kg i Legutko 40 zł/kg. Nigdy takich nasion nie kupowałe i wydaje mi się iz to drogo. Czy ktoś może zaopiniować czy to dobre ceny?. Do podanych cen oczywiście dochodzą jeszcze koszty wysyłki. Z góry dziekuję za informację.

Pedro 
Nieśmiały

Wysłany: 2007-12-15, 16:38   

U Lewandowskiego minionej zimy kupowałem po 30 zeta, więc 30 jest ok jak na detal z firm nasiennych ale 40 dychy to już zdzierstwo. Najciekawsze jest to że jeżeli plantację się zakontraktuje to za materiał siewny ogórecznika płaci się coś około 10zł.

Ptyś
Starszy Stukacz

Wysłany: 2007-12-18, 00:28   

Pamietajcie o tym ze ogórecznik ma nasiona duże wiec w jednym kilogramie jest ich sporo ale nie starczy chyba nawet na 40 arów :694:

Pedro 
Nieśmiały

Wysłany: 2007-12-18, 16:53   

O ile dobrze pamiętam na 1ha wysiewa się ok 7kg nasion.

Radzik 
Stukacz Junior
DARKEZ

Wysłany: 2008-01-23, 23:08   

Mam zamiar obsiać nie duży kawałek na próbę tyle ile się uda z 2 kg. Najgorsze, że zamówiłem 8 stycznia w Semco i do tej pory nie mam. czekają na ich ściągniecie. Czy to zawsze taki kłopot z pozyskiwaniem tych nasion?

Odpowiedz do tematu