Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Stosowanie kwasu mrówkowego
Autor Wiadomość
eryk.klemens 
Senior Stukacz
Eryk

Wysłany: 2010-10-31, 15:03   

Miły Marian to nie jest kwas mrówkowy a nakraplanie roztworem cukrowym 3,2 % kwasu szczawiowego. Słusznie co do kwasu mrówkowego, nie stosuj kwasu mrówkowego
Pozdrowienia
Eryk

BoCiAnK 
Senior Stukacz
Pasieka Ambrozja

Wysłany: 2010-10-31, 16:23   

avico napisał/a:
Z przyjemnością obejrzałem film i zasmuciłem się, bo czemu u nas nie są produkowane, lub choćby dostępne podobne preparaty, ale przygotowane bezpośrednio do użytku.
Również sam film pokazuje wszystkie niezbędne czynności jak i najważniejszą, jaką jest nakrapianie pszczół.
Gdyby każdemu, kto filmu nie oglądał dać strzykawkę i poprosić o wykonanie zabiegu antywarozowego, to czyniłby na swój sposób.

Widzisz Aviko bo u nas robi się interes na pszczelarzach A w Niemczech leczy się pszczoły
ale dzięki Takim Jak Eryk ta świadomość wzrasta i zamiast kupować przereklamowane drogie G.... warte środki można za parę zł mieć zdrowe silne rodziny
Pszczelarz który oglądnie taki film no i ciut poczyta leci do sklepu i kupi se Kwas Szczawiowy
05kg za jedyną dychę i będzie mógł wyleczyć parę set uli
Ale jeszcze trochę to potrwa niektórzy muszą upadek rodzin na wskutek błędnego leczenia lub nieskutecznymi środkami odczuć na własnej Dupie nim to zrozumieją

avico
[Usunięty]

Wysłany: 2010-10-31, 18:51   

Wielu pszczelarzy nie wie jak zrobić "elixir" z kwasu szczawiowego.

Może ktoś napisze. Tak prosto jak chłop krowie na rowie.
Jest jeszcze czas na ostatnie polewanie.

emka24 
Stukacz

Wysłany: 2010-10-31, 19:26   

Przygotowanie roztworu kwasu szczawiowego nie sprawia kłopotu.Jednak zanim przystąpimy do tej czynności powinniśmy zaopatrzyć się w środki ochrony osobistej,innymi słowy bez okularów ochronnych ,maski i rękawic gumowych nie powinno się tego robić.Samo przygotowanie jest proste ,ja to robię tak :d o 200g wody dodaję uprzednio odważone 200g cukru i 15g kwasu szczawiowego.Do przygotowywania trzeba używać naczyń szklanych lub z kwasiaka .Pamiętajmy aby kwas dodawać do wody .Po wymieszaniu otrzymujemy około 300ml gotowego roztworu.Taka ilość wystarczy na 10 rodzin.
Jeżeli pasieka jest bardzo oddalona od domu ,lub uli jest dużo i polewanie zajmie nam trochę czasu to dobrze jest zaopatrzyć się w ciepła wodę ,aby wstawić do niej preparat by był ciepły.Dobrze jest mieć kogoś do pomocy(nie jest to konieczne ale wygodne).Jedna osoba otwiera daszki wyjmuje beleczki (jeśli są)a druga osoba nabiera preparat do strzykawki(ja mam 50) i polewa w uliczki międzyplastrowe ,ale tylko te ,w których są pszczoły.Nie muszę przypominać ,że te czynności też powinniśmy wykonywać w ochronach osobistych.Mnie polanie 25 uli zajęło kilka minut.
rozpisałem się ale cała procedura jest bardzo prosta i przy wprawie zabieg wykonuje się bardzo szybko.
Jeszcze jedno naczynie z preparatem powinno być szerokie i niskie,aby łatwo nabierać preparat.
Niektórzy uszlachetniają ten preparat swoimi dodatkami ,jednakten przepis jest podstawowy.
Powodzenia.

[ Dodano: 2010-10-31, 19:29 ]
Nie napisałe że na jedna uliczkę powinno się nakroić ok 5 ml roztworu

[ Dodano: 2010-10-31, 19:31 ]
Przepraszam za literówki.Powtórzę,że na jedną uliczkę powinniśmy nakroplić 5ml roztworu.

BoCiAnK 
Senior Stukacz
Pasieka Ambrozja

Wysłany: 2010-10-31, 19:42   

avico napisał/a:
Wielu pszczelarzy nie wie jak zrobić "elixir" z kwasu szczawiowego.

Może ktoś napisze. Tak prosto jak chłop krowie na rowie.
Jest jeszcze czas na ostatnie polewanie.

Ale z Ciebie Leń masz go pod ręką
->> Przepis NR1 <<<
->>> Przepis NR2 <<<<
Robić lać bo czas sprzyja :-)))))

eryk.klemens 
Senior Stukacz
Eryk

Wysłany: 2010-10-31, 19:44   

http://www.miesiecznik-ps...ul_2004_01.html
http://www.miesiecznik-ps...ul_2006_16.html
http://www.miesiecznik-ps...ul_2007_08.html
http://www.miesiecznik-ps...ul_2007_22.html
http://www.odr.net.pl/publikacje/0118.pdf
bez komentarza

avico
[Usunięty]

Wysłany: 2010-10-31, 21:26   

To nie lenistwo, ale obrona przed debilami.

Coś napiszę, a jeden debil z drugim wszcznie drakę.
Wolałem, aby wsparli mnie inni pszczelarze.

Dziękuję za pomoc.

eryk.klemens 
Senior Stukacz
Eryk

Wysłany: 2010-11-01, 07:04   

No Panie
Ostatnio zmieniony przez eryk.klemens 2018-10-26, 16:27, w całości zmieniany 1 raz  

avico
[Usunięty]

Wysłany: 2010-11-01, 10:25   

Ma Pan Panie Eryku kolejny raz rację. Nic dodać i nic ująć do wypowiedzi.
Mój język wynika z doświadczenia w kontaktach z takimi ludźmi. Jak im nie powiesz w zrozumiałym dla nich języku, to nie zrozumieją.
Postaram się zmienić język.

Polskie pszczelarstwo jest osamotnione. Nasi naukowcy coś robią, coś badają, ale nie mamy corocznych zaleceń w dziedzinie leczenia pszczół, czy innych zabiegów z gospodarki pasiecznej. Bardzo dobrze, że informuje Pan co się dzieje u pszczelarzy za Odrą. Miałbym propozycję, bo wiem, że jest Pan na bieżąco z aktualną wiedzą, aby systematycznie przekazywać tu na forum co robią nasi sąsiedzi.
Sama informacja, to nieco mało, a wielu nie zna języka. Na przykładzie polewania kwasem szczawiowym obserwujemy pomyłki i porównanie do kwasu mrówkowego. W takim przypadku warto o komentarz z uzupełnieniem co i jak wykonać chałupniczo w naszych warunkach. Może dałoby się podać adres sklepu, który wyśle preparaty. Gdyby jeszcze do tego wzór listu-zamówienia.
Sam Pan wie najlepiej co byłoby przydatne. Gdyby zechciał Pan w to wejść, a informacji byłoby więcej, to zwróciłbym się do Admina, aby otworzył dla Pana specjalny dział, by nie szukać wiedzy po całym forum. Musiałby to być dział bez prawa zaśmiecania komentarzami. Komentarze byłyby w ogólnodostępnej części forum.

Może ktoś ma inne pomysły.

dominikptak 
Stukacz

Wysłany: 2010-11-01, 10:57   

eryk.klemens napisał/a:

Jeżeli chodzi o statystyki, to co Pan podał, co do ilości rodzin w Niemczech, mniej więcej pasuje (z innych źródeł)

Wynika z tego że Pan nie zdawał sobie sprawy że niemieckie statystyki dotyczące spadającej liczby rodzin są tak niekorzystne (skoro aż Pan musiał je sprawdzić w innych żródłach).
Szczerość za szczerość.
W zestawieniu celowo nie podałem ostatnich dostępnych danych za 2009 rok (711tys.) gdyż były trochę lepsze i nie pasowały do mojej tezy :)
Spadek liczby rodzin w Niemczech nie musi oznaczać że jest to skutek niemieckiego (kwasowego) podejścia do zwalczania warrozy, przyczyny mogą leżeć choćby w sferze zmniejszającej się dochodowości pszczelarstwa.
Dane z Niemiec dotyczące procentowych spadków rodzin po zimowli za ostatnie 10 lat byłyby bardziej odpowiednie do oceny co się dzieje z niemieckim pszczelarstwem, jeżeli ma Pan mozliwość odszukać takie dane, to bardzo proszę je podać.

Dziękuję za przetłumaczenie streszczenia estońskich badań.
Pokazują one jak w przypadku kwasu szczawiowego wątła jest granica między nieszkodliwą dla pszczół dawką kwasu a dawką wywołującą ostrą toksyczność. Pisał dużo wcześniej o tym ( w kontekście wykonywania więcej niż jednego zabiegu) pan ulubiony Dr. Gerhard Liebig :

Die Völker sollten nur einmal mit Oxalsäure beträufelt werden. Wiederholtes Beträufeln, auch mit »Bienenwohl«, bekommt den Völkern nicht! Viele Bienen werden dann übersäuert und fliegen vorzeitig ab, ohne dass sie als Totenfall im Boden auftauchen.

Wytłuszczenie jest moje i zwraca uwagę na istotę tego co dr. Liebig chciał powiedzieć. tzn że przy przedawkowaniu KS efektem może być przedwczesna strata dużej ilosci pszczoły i zimowej i wcale nie musi to się objawiać zwiększonym osypem na dennicy. Przypuszczalnie dlatego dr. Liebig zdając sobie sprawę z potencjalnego niebezpieczeństwa nie zaleca bezwarunkowego stosowania kwasu szczawiowego a jedynie gdy naturalny osyp przekroczy 1szt/dobę:

Wenn der natürliche Milbenfall höher liegt als 1 Milbe pro Tag ist eine Nachbehandlung empfehlenswert, bei mehr als 5 Milben/Tag unbedingt notwendig. Wenn im November ohne Behandlung im Durchschnitt jeden Tag eine Milbe fällt, sind noch einige Hundert Milben im Volk. Seine Überwinterung wird von diesen zwar nicht gefährdet, doch könnte das Volk bereits im Sommer an der Varroatose erkranken. Deshalb sollten solche Völker mit Oxalsäure nachbehandelt werden. Wenn das nicht geschieht, muss im folgenden Frühjahr sehr konsequent die Drohnenbrut als Varroafalle eingesetzt werden.

cytaty z dr. Liebiga pochodzą ze strony:
http://www.imkerverein-te...rwinterung.html

Szanowny Panie Klemensie Eryku!

Najpełniejszym i najmłodszym znanym mi opracowaniem na temat stosowania kwasu szczawiowego w pszczelarstwie jest opracowanie pań Evy RADEMACHER oraz Mariki HARZ z wolnego uniwersytetu w Berlinie z 2005 roku:
http://www.culturaapicola...gie/37-1/13.pdf
opracowanie mówi że tosyczność kwasu szczawiowego dla pszczół jest generalnie niska i akceptowalna, ale nie rozwiewa całkowicie wątpliwosci.
Proszę przyjrzeć się tabelom opisującym różne doświadczenia z lat poprzednich związane ze stosowaniem kwasu szczawiowego metodą nakrapiania (strony 100-104) i skupic sie na kolumnie "overwintering" (przezimowanie) bardzo często znajdziemy tutaj okreslenia "weakening" (osłabienie) "reduced colony strength" ( zmniejszona siła kolonii).
Zwracam Pana uwagę, że wszystkie badania dotyczące kwasu szczawiowego pochodzą z okresu przed inwazjią nosema ceranae w europie (2004 Hiszpania, 2006 Niemcy, 2007 Polska). Nikt, nigdy nie badał jak zabiegi nakrapiania kwasem szczawiowym wpływają na zimowlę pszczół zakażonych nosema ceranae.
Nie może wiec Pan z góry wykluczyć że są to zabiegi zupełnie nieszkodliwe dla pszczół osłabionych przez nosemę.

Reasumując.
Uważam podobnie jak Pan że zimowe zabiegi nakrapiania kwasem szczawiowym ze wzgledu na:
- skuteczność
- cenę zabiegu
- brak pozostałości w miodzie i wosku
są bezkonkurencyjne
Ale mam wątpliwosci czy nie mogą spowodować zbytniego osłabienia rodzin pszczelich, szczególnie w warunkach porazenia nosemą , jak już pisałem miałem takie biegunkowe doświadczenie po KS, ale myślę że może to działac również inaczej, np. pszczoły z nosemą wytwarzają mniejsze ilosci ciałka tłuszczowo-białkowego i są przez to bardziej podatne na stres toksykacyjny. Wrzesień tego roku był szczególnie chłodny i deszczowy, zbiór pyłku był duzo nizszy niz zazwyczaj co całą pewnoscią przełozyło się na gorszą kondycję pszczół zimowych , są chudsze nawet jezeli nosema ich nie gnębi.
Z tego względu, ja w tym roku nie zdecyduję się na dobijanie warrozy nakropem kwasu szczawiowego.

A panowie róbcie jak tam uważacie za stosowne.
Porównamy efekty wiosną.

eryk.klemens 
Senior Stukacz
Eryk

Wysłany: 2010-11-01, 11:39   

Niezmiernie mi miło,
Ostatnio zmieniony przez eryk.klemens 2018-10-26, 16:27, w całości zmieniany 1 raz  

BoCiAnK 
Senior Stukacz
Pasieka Ambrozja

Wysłany: 2010-11-01, 13:41   

eryk.klemens napisał/a:
Cytowałem opracowanie pań Evy RADEMACHER oraz Mariki HARZ z wolnego uniwersytetu w Berlinie co do BienenWohlu, a co niektórzy są niezmiernie zachwyceni tzw Ambrozolem i leją ...
Ci naukowcy wręcz stwierdzają skuteczność 36% i prowadziło to do wielkiej utraty pszczół.
Eryk

A Czy Nie jest to po to by wypromować coś innego
Producent BienenWoholu na podstawie badań też podaje skuteczność środka sięgającą do 96% przy braku Czerwiu
Kiedyś kiedy miałem tego środka ile chciałem to stosowałem go do leczenia odkładów w okresie bez czeriowym nie przeliczałem procentowego osypu pasożyta ale działał idealnie po jednokrotnym opyleniu plastrów atomizerem (nie żadnym polewaniem kropelkowym ) przed zasklepem czerwiu po młodej matce w 7 dniu skusiłem się z ciekawości na odymienie tego samego odkładu wynik Był wręcz Doskonały na rodzinę o sile ok 15 tyś os spadło zaledwie kilka osobników czyli skuteczność pozytywna

dominikptak 
Stukacz

Wysłany: 2010-11-01, 13:53   

"Teilen und Behandeln" koncepcja słuszna (bez wnikania w to czym i w jakiej dawce zwalcza się warrozę).
Ale u mnie sezon trwa do 10-15 września.
Musiałbym zrezygnować z ostatniego nawłociowego pożytku a tendencja jest taka w ostatnich latach że staje on się pożytkiem głównym.

ryszard13 
Stukacz Junior
Bądź sobą

Wysłany: 2010-11-01, 18:24   st

Witam. W jaki sposób wylicza się procentową skuteczność leku czy preparatu?

dominikptak 
Stukacz

Wysłany: 2010-11-04, 12:05   

W sposób uproszczony i obarczonym pewnym błędem.
Stosująmy po badanym preparacie inny o bardzo dużej skuteczności (przyjmujemy że 100%) i innym sposobie działania.
Następnie sumujemy liczebność obydu osypów.
Skuteczność badanego preparatu obliczamy z wzoru:
osyp po preparacie/ całkowity osyp i wyrazamy w procentach.

tak zrobiłem w opisywanym przypadku:
http://pasiekaambrozja.pl...bc0e3d6e1f85b6a

Odpowiedz do tematu