Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
topiarka elektryczna
Autor Wiadomość
edwin 
Stukacz

Wysłany: 2009-12-11, 12:03   topiarka elektryczna

Za 162 czy nawet 120 Marek NRD kupiłem w Goerlitz w 1970 roku topiarkę elektryczną z przyciskiem śrubowym, służy mi do dziś. Kosz otaczam koszulą z blachy (taką rurą z blachy), wosk nie wypryska poza topiarkę. Nogi stawiam do trzech rurek wodociągowych, tylna jest wyższa, wosk spływa do głębszej rynienki. Do kosza wkładam koszulkę z bawełny, sięgającej do dnia, którą u góry przeginam na zewnątrz i mocuję agrafkami. Woszczynę roztapiam na bryję i wlewam do kosza. Zaginam u góry koszulę nad bryją. Odpowiednio długi kawał bawełny skręcam i robię z tego Semmering do kosza wzdłuż ścian. Różna rozszerzalność termiczna nie pozwala na szczelność między płytą dociskową a koszem. Wkładam tę płytę i śrubunek. Topię przez sześć godzin, dokręcając. Gdy wosk już nie wypływa, luzuję przycisk, belkę wyciągam z obejm i kładę na koszu. U góry w koszu byłem wyborował naprzeciw siebie dwa utworki. Przez nie drutem mocuję belkę do kosza i kręcąc wypycham jeszcze gorący makuch wytłoków z kosza. Uwalniam ściśniętą wokół makucha koszulę bawełnianą. Wytłoki nie chce nawet woskobójnia w Miłosławiu. Takie topiarki elektryczne można za około 900 zł kupić w Goerlitz przy Zwickauer Strasse. z Bogiem: Edwin

qq
[Usunięty]

Wysłany: 2009-12-11, 15:25   

6 godzin wytapiania ,to się wogóle nieopłaci tego robić ,lepiej okazyjnie kupic polską topiarkę ,TOMER-a czy dwuśrubową i spokojnie w przciągu max. 2 godz. wytapiać wsad w zależności w której . I mniejsze zuzycie energii i sens wytapiania .

arekfreus 
Starszy Stukacz
osa

Wysłany: 2009-12-11, 15:48   

Ja mam dwuśrubową szybko się topi ale spaliła się górna grzałka i w tym roku nie wytopiłem wosku :709: nie wiem gdzie taką spiralę grzewczą kupić, bo takich topiarek już chyba nie produkują.

qq
[Usunięty]

Wysłany: 2009-12-11, 18:06   

arekfreus napisał/a:
Ja mam dwuśrubową szybko się topi ale spaliła się górna grzałka i w tym roku nie wytopiłem wosku :709: nie wiem gdzie taką spiralę grzewczą kupić, bo takich topiarek już chyba nie produkują.

http://www.allegro.pl/ite...z_200_650w.html Tu na tej aukcji (zakup) powinieneś rozwiązać kłopot z topiarką. Poprostu,kupujesz wymieniasz i wytapiasz dalej . Zresztą spiralę można również dostać w sklepach AGD .Zawsze jak Mi padnie topiarka to kwestia zakupu nowej spirali i wymiany. Powodzenia .

arekfreus 
Starszy Stukacz
osa

Wysłany: 2009-12-11, 18:48   

qq, dzięki za pomoc ale obawiam się że spirala nie będzie pasować. Ta spalona ma 96 cm długości i jest gruba i sztywna. Popytam w sklepach AGD może uda się kupić.

pawel anczakows 
Nieśmiały
PAWEŁEK

Wysłany: 2009-12-11, 18:58   

Ja mam TOMER z jedną śrubą może mi się uda prędzej kupić taką spirale.Też od górnej grzałki.

Stanisław Zbieg 
Senior Stukacz
pszczelarz

Wysłany: 2009-12-11, 19:52   

Szanowni Koledzy ! Spirale i grzałki mikowe dla topiarki Tomer ma w ofercie znany sklep pszczelarski Salamon w Częstochowie. Ma też stronę WWW, gdzie można znaleźć oferowane wyroby. A to strona: http://www.sprzet-pszczel...uletyn_art3.php

Pozdrawiam Stanisław Z.

arekfreus 
Starszy Stukacz
osa

Wysłany: 2009-12-11, 20:27   

Będę musiał wybrać się do tego sklepu osobiście (na szczęście do Cze-wy mam niedaleko) bo napisałem do nich e-mail (ok 2 miesiące temu) z zapytaniem czy mają taką spirale w ofercie i do dnia dzisiejszego odpowiedzi nie otrzymałem.

krzysglo 
Senior Stukacz
krzysglo

Wysłany: 2009-12-12, 23:21   

arekfreus napisał/a:
Będę musiał wybrać się do tego sklepu osobiście (na szczęście do Cze-wy mam niedaleko) bo napisałem do nich e-mail (ok 2 miesiące temu) z zapytaniem czy mają taką spirale w ofercie i do dnia dzisiejszego odpowiedzi nie otrzymałem.

A z telefonu ? nie można skorzystać ?
Ja dzwoniłem. Dogadałem się.
Jak komuś zależy na czasie ? to nie czeka 2 miesiące, tylko dzwoni.

edwin 
Stukacz

Wysłany: 2009-12-13, 08:53   

W poprawieniu topiarki elektrycznej z Goerlitz, posłanej 11. bm. zapomniałem pożyteczną rzecz. Dałem sobie zrobić drugi kosz ze stali nierdzewnej i używam teraz tę topiarkę też do wyciskania soku z owoców rozdrobnionych w maszynce do mielenia mięsa oraz owoce poddane wstępnej fermentacji przy produkcji wina. z Bogiem Edwin.

arekfreus 
Starszy Stukacz
osa

Wysłany: 2009-12-13, 11:50   

krzysglo napisał/a:
arekfreus napisał/a:

A z telefonu ? nie można skorzystać ?
Ja dzwoniłem. Dogadałem się.
Jak komuś zależy na czasie ? to nie czeka 2 miesiące, tylko dzwoni.

Nie zależy mi na czasie bo woszczynę będę wytapiał nie wcześniej niż wiosną przyszłego roku. A może do tego czasu uda mi się zrobić prasę do wyciskania wosku z rozgrzanego suszu.

Odpowiedz do tematu