Utwardzanie styropianu

Moderator: krzysglo

VIESLAV
Nieśmiały
Nieśmiały
Posty: 8
Rejestracja: 2004-10-17, 09:16
Lokalizacja: Racibórz

Utwardzanie styropianu

Post autor: VIESLAV »

Proszę o wymianę doświadczeń w zakresie utwardzania styropianu używanego do budowania uli. Ja stosuję powlekanie ściany styropianowej klejem polimerowym, ale jest to metoda pracochłonna.
WBET

avico

Technika wykonywania uli ze styropianu w formach

Post autor: avico »

Trudno dać jakąś gotową receptę. Przecież styropian budowlany w płytach jest produkowany do innych zastosowań i tylko my, pszczelarze z braku funduszy, chcąc obniżyć koszty prowadzenia pasieki kombinujemy, z czego jak najmniejszym kosztem wykonać ule.
Trochę teorii:

Styropian, to nic innego jak drobne kuleczki polistyrenu nasyconego pentanem. Te kuleczki (przypominające kaszę) wsypane do formy zostaja poddane działaniu pary wodnej i powiększają się niczym prażona kukurydza na skutek rozmiękczenia tworzywa przez temperaturę, rozszerzeniu się pentanu co sprawia, że forma się wypełnia a poszczególne drobiny rozrastają się do pokaźnych rozmiarów wpasowują się do siebie. Będąc ograniczone kubaturą formy przyjmują jej kształt i w zależności od ilości surowca mamy mniej lub bardziej twardy styropian. Liczby podawane na opakowaniach z tym tworzywem mówią o jego pozornej gęstości. (15, 20, 30 itp. Mówią nam ile kg Owipianu (surowiec do produkcji styropianu) wsypano do jednego metra sześciennego formy. Twardszy jest styropian ekstradowany wykonywany inną technologia, ale i on jest zbyt miękki dla pszczelarskich zastosowań.

Nie jestem zwolennikiem wszelkich kombinacji z pokrywanie styropianu budowlanego czymkolwiek dla jego utwardzenia. Jeżeli policzymy wszelkie koszty i nakład pracy, to wyjdzie nam, że nasze ule są drogie a pary okazji mniej trwałe niż wykonane techniką odlewu w formie. Dodatkowo mimo naszych starań, każdy ul ma nieco inne wymiary.

Co w takim wypadku czynić? Uważam, że rozwiązaniem jest wykonanie uli niskokorpusowych 15 do 23 cm. Zlecamy wykonanie formy z blachy o grubości, co najmniej 15 mm (1,5 cm). Forma nie może być idealnie szczelna. Po zanurzeniu jej w wodzie, woda musi ja wypełnić. Nie może też mieć zbyt dużych szczelin. Po obliczeniu kubatury formy, wypełniamy ją Owipianem w ilości 90 do 120 kg/ 1 met sześcienny i wkładamy do wrzącej wody. Czas gotowania ustalamy doświadczalnie. Po ugotowaniu, wyjmujemy formę do ostygnięcia. Warunkiem uzyskania dobrych uli jest wystudzenie wyrobu do 40 stopni, aby po otworzeniu formy zachował kształt. Tą techniką mamy jednakowe twarde korpusy wykonane przy minimalnym nakładzie naszej pracy. Koszt 1 kg Owipianu (cena sprzed 2 lat) wynosi około 5 zł. Sama forma nie musi być wykonywana przez specjalistyczny zakład produkujący formy do wtryskarek, bo zrobi to każdy ślusarz. Koszt wykonania formy zwróci się nam, kiedy będziemy ja wypożyczać tak jak inne narzędzia za odpłatnością.

W takim razie, czy jest sens robienia uli ze styropianu z dodatkami zapobiegającymi palności tego tworzywa, niedostosowanego do kontaktu z żywnością i cała masą naszej pracy?

Pietro
Nieśmiały
Nieśmiały
Posty: 18
Rejestracja: 2004-11-04, 14:33

Post autor: Pietro »

Wyglada na to że avico obala kolejne mity dotyczące produkcji uli styropianowych. Wniosek ! Można je samemu wyprodukować tylko trzeba mieć wtryskarkę, formę i coś do gotowania ?Ale czy jest to naprawdę możliwe ? Proszę napisz cos więcej bo nie będe musiał kupwać nastepnych korpusów tylko zainwestuję w formę i wtryskarkę.

avico

Re: Formy do styropianowych uli

Post autor: avico »

Pietro pisze:Wyglada na to że avico obala kolejne mity dotyczące produkcji uli styropianowych. Wniosek ! Można je samemu wyprodukować tylko trzeba mieć wtryskarkę, formę i coś do gotowania ?Ale czy jest to naprawdę możliwe ? Proszę napisz cos więcej bo nie będe musiał kupwać nastepnych korpusów tylko zainwestuję w formę i wtryskarkę.

Żadnej wtryskarki do tego nie trzeba. Ze stalowej blachy 1,5 - 2,0 centymetry grubej robimy formę. Ot takie pudełko, z którego po rozkręceniu wyjmujemy gotowy korpus. Przed zamknięciem formy wsypujemy Owipian, coś podobnego do grubszej kaszy manny (cholera, narobiłem sobie apetytu na polaną sokiem leguminę z tej kaszy). Potrząsamy formą, aby w miarę równomiernie ta "kasza" się rozłożyła na dnie formy i wkładamy ja do kotła i gotujemy. Też, tak jak kaszę. Po doświadczalnie ustalonym czasie wyjmujemy formę z wody do wystudzenia. Kiedy wystygnie rozbieramy formę i mamy korpus ula. Aby nie dawać żadnych listew wzmacniających musimy zastosować odpowiedni surowiec i uzyskać pozorną gęstość w granicach 100 - 120.

sceptyczny

Post autor: sceptyczny »

nic z tego nie rozumiem:
forma ma mieć ok 20 cm wysokości, jej obwód wyniesie ok2,2m co daje nam powierzchnię 0,44m2 razy dwa (ścianka wewętrzna i zewnętrzna) to daje 0,88m2 razy 2 cm jest równe 0,0176 m3 razy 7,85 (ciężar właściwy stali) wychodzi 138 kg nie licząc spodu i skomplikowanych złączeń. Jak to podnieść i umieścić w nagrzanej balii? balja musi mieć też swoją obiętość. to wszystko trzeba nagrzać i wystudzić ile będzie kosztował opał?

avico

Nie tali diabeł straszny

Post autor: avico »

sceptyczny pisze:nic z tego nie rozumiem:
forma ma mieć ok 20 cm wysokości, jej obwód wyniesie ok2,2m co daje nam powierzchnię 0,44m2 razy dwa (ścianka wewętrzna i zewnętrzna) to daje 0,88m2 razy 2 cm jest równe 0,0176 m3 razy 7,85 (ciężar właściwy stali) wychodzi 138 kg nie licząc spodu i skomplikowanych złączeń. Jak to podnieść i umieścić w nagrzanej balii? balja musi mieć też swoją obiętość. to wszystko trzeba nagrzać i wystudzić ile będzie kosztował opał?
Właśnie jest to powód dlaczego nie ma zbyt wielu chętnych do samodzielnego wykonywania takich uli. Kiedy jednak zamiast balii wykorzystamy kupione na złomie jakieś przemysłowe naczynie niewiele wieksze niż sama forma i zastosujemy ogrzewanie podobne jak w parniku, to zaoszczędzimy na opale. Kawałek tregry i bloczka w roli prostej suwnicy też jest niezbędne. Bloczek kupimy na targu od handlarzy zza Buga, rolki od bram przesuwnych są w sprzedaży i mogą posłużyć do przesuwu lub całkiem prosta konstrukcja z dwóch (nawet używanych) łozysk i grubego odpowiednio wygiętego pręta jako element zawieszenia. Tregra, też nie musi być ogromna. Licząc, że do korpusu wsypiemy około 2 kg surowca w cenie sumarycznej około 10 zł, to ile spalimy węgla? Przecież nie tonę. Studzenie też możemy wykonać w naczyniu z wodą. Gdyby nie opłaciło się wykonywanie uli ze styropianu, to nie byłoby producentów. Jak zawsze obowiązuje stara reguła, że w życiu nic łatwo nie przychodzi. Choć znam przypadek, gdzie pszczelarz wykonuje ule w nieużywanej pralni w bloku, gotując formę na gazowym taborecie grzewczym w specjalnie wykonanym do tego celu naczyniu.

VIESLAV
Nieśmiały
Nieśmiały
Posty: 8
Rejestracja: 2004-10-17, 09:16
Lokalizacja: Racibórz

Post autor: VIESLAV »

Jak już omawiamy ten temat to przecież można robić tylko jeden element korpusu a później całość zmontować. Przecież producenci też proponują ule styropianowe w paczce do samodzielnego złożenia.
WBET

sceptyczny

Post autor: sceptyczny »

Przy ogrzewaniu form należy zwrócić uwagę na masę samej konstrukcji stalowej i jej bardzo dużą bezwładność cieplną, jednym słowem trudno nagrzać i trudno wystudzić chyba że zimną wodą ale czy to nie zaszkodzi samej masie. Jeśli od góry nie będzie zamknięcia to czy masa nie wykipi a styrobian nie będzie zbyt porowaty? Oczywiście grube blachy można zastąpić znacznie cieńszymi a usztywnienie wykonać jako użebrowanie i zmniejszyć ciężar formy nawet czterokrotnie ale to już inny temat.
pozdrawiam :)

avico

Jak powstaje styropian

Post autor: avico »

sceptyczny pisze:Przy ogrzewaniu form należy zwrócić uwagę na masę samej konstrukcji stalowej i jej bardzo dużą bezwładność cieplną, jednym słowem trudno nagrzać i trudno wystudzić chyba że zimną wodą ale czy to nie zaszkodzi samej masie. Jeśli od góry nie będzie zamknięcia to czy masa nie wykipi a styrobian nie będzie zbyt porowaty? Oczywiście grube blachy można zastąpić znacznie cieńszymi a usztywnienie wykonać jako użebrowanie i zmniejszyć ciężar formy nawet czterokrotnie ale to już inny temat.
pozdrawiam :)

Profesjonalne formy wykonywane są z duraluminium, mają w swoich ścianach coś takiego jak duże łby mosiężnych nitów z niewielkimi szczelinami (czasami widać ich ślady na wyrobach) tymi szczelinami wprowadzana jest para wodna powodująca spęczanie surowca. Pisząc o stali kierowałem się tymi samymi przesłankami, jakimi kierowali się domowi wytwórcy takich uli. Względnie niska cena materiału, łatwość obróbki i spawania. Takie grubości podyktowane są ogromnymi ciśnieniami jakie się wytwarzają. Surowiec do styropianu nie ulega rozpuszczeniu i nie wylewa się - wyjątek styropian ekstrudowany. Ziarenka Owipianu pęcznieją niczym prażona kukurydza. Kiedy miejsca jest mało, to pęcznienie nie jest wielkie, drobiny przylegają do siebie ściśle, a że kstałt jest nieforemny, to zazębiają się ze soba. W zależności od ilości surowca mamy miękki bądź twardy wyrób. Kiedy surowca jest dużo, to ciśnienia są znaczne. W każdej formie muszą być szczeliny technologiczne, którymi ujdzie powietrze itp. Teraz pytanie? czy wyrób uli tą techniką ma służyć celom przemysłowym? Czy na własny użytek? Jak przemysłowym, to sugeruję zlecenie profesjonalistom wykonanie linii technologicznej. Jeżeli na własny użytek, to chyba wykonanie jednego, dwóch, a nawet trzech uli w ciągu 8 - 10 godzin pracy to dużo, czy mało?

sceptyczny

Post autor: sceptyczny »

Doskonale wiem z czego wykonuje się formy profesjonalne i ile one kosztują. Również nikogo nie zniechęcam do wykonywania uli ze styropianu w domowych warunkach jedynie zabrałem głos aby uświadomić na jakie można natrafić przeszkody i utrudnienia. Nie powątpiewam w możliwość wykonania kilku uli domowym sposobem ale zgodnie z zasadą forum należy przedstawić wszystkie za i przeciw, a i tak zapaleńcy podejmą się prób wykonania własnego ula choćby dla samej satysfakcj
pozdrawiam :lol:

VIESLAV
Nieśmiały
Nieśmiały
Posty: 8
Rejestracja: 2004-10-17, 09:16
Lokalizacja: Racibórz

Post autor: VIESLAV »

Wszystko prawie zostało już powiedziane i wniosek końcowy powinien sprowadzić się do stwierdzenia, że nie należy kombinować w warunkach amatorskich z robieniem uli styropianowych.
Z posiadanej wiedzy wynikają jednak inne wnioski. Pszczelarze robili sami i będą nadal robić ule własnej konstrukcji bo żyjemy w określonych realiach ekonomicznych i szybko tego nie zmienimy.
Mam uprzejmą prośbę do AVICO jako eksperta w tym i innych tematach aby (jeśli zechce i może udzielić odpowiedzi) czy zawodowi wytwórcy uli styropianowych mogą wyprodukować i wprowadzić do obrotu handlowego płyty styropianowe o twardości ścianki ula, ale o grubości 1cm lub 2 cm. Takie płyty są produkowane, ale chyba tylko na własne potrzeby firm handlujących. Ule transportowe do importowanych pakietów były właśnie robione z takich ptyt styropianowych ( docinane i skręcane wkrętami). Chodzi konkretnie o rodzaj okleiny z utwardzonego styropianu, który da amatorom nowe możliwości kostrukcyjne. Może to na dzisiaj wydawać się nierealne, ale jeszcze niedawno były tylko całe konstrukcje ze styropianu a dzisiaj już są elementy w systemie paczkowym do samodzielnego montażu tylko cena detaliczna jest no właśnie................
Ostatnio zmieniony 2004-11-12, 21:10 przez VIESLAV, łącznie zmieniany 1 raz.
WBET

avico

Post autor: avico »

VIESLAV pisze: czy zawodowy wytwórcy uli styropianowych mogą wyprodukować i wprowadzić do obrotu handlowego płyty styropianowe o twardości ścianki ula, ale o grubości 1cm lub 2 cm. Takie płyty są produkowane, ale chyba tylko na własne potrzeby firm handlujących. Ule transportowe do importowanych pakietów były właśnie robione z takich ptyt styropianowych ( docinane i skręcane wkrętami). Chodzi konkretnie o rodzaj okleiny z utwardzonego styropianu, który da amatorom nowe możliwości kostrukcyjne. Może to na dzisiaj wydawać się nierealne, ale jeszcze niedawno były tylko całe konstrukcje ze styropianu a dzisiaj już są elementy w systemie paczkowym do samodzielnego montażu tylko cena detaliczna jest no właśnie................
Oczywiście, że może. Nawet czyniłem "podchody", aby jeden z liczących się producentów zechciał podjąć się takich wyrobów. Problem rozbijał się o wielkość zamówienia i kto zapłaci za zamówiony wyrób. Nikt nie chce produkować "na magazyn" i czekać, aż znajdzie się kupiec. Bardzo chętnie wykonają, nawet za godziwą cenę elementy na 20 - 30 tys. korpusów. Jeżeli znajdą się chętni, dokonają przedpłaty, to jestem w stanie wskazać nie jednego ale kilku producentów. Inaczej zostaje nam manufaktura. Dlatego też producenci uli swoje wyroby gotują w kotle, a nie zlecają fabrykom ich wykonanie. To właśnie dlatego zainteresowano się poliuretanem jako tworzywem łatwiejszym do samodzielnych odlewów uli. Prawdę mówiąc nikogo to nie interesuje, zaś sami pszczelarze nie potrafią zorganizować się w skali kraju i nie umieją wykonać zbiorczego zlecenia.

VIESLAV
Nieśmiały
Nieśmiały
Posty: 8
Rejestracja: 2004-10-17, 09:16
Lokalizacja: Racibórz

Post autor: VIESLAV »

[ Dodano: 2004-11-13, 19:23 ]
Z uporem kontynuuje temat amatorskich uli ze styropianu i obecnie prezentuje możliwości innej odmiany styropianu a mianowicie polistyrenu ekstrudowanego.
Polistyren ekstrudowany zwany również styrodurem to materiał podobny do styropianu.Produkuje się go tak jak styropian z granulek polistyrenu, jednak inny jest proces produkcji i otrzymujemy materiał o odmiennych właściwościach.Surowiec wtłaczany jest do specjalnej formy, odpowiedniej dla finalnego produktu, gdzie następuje jego spienianie z wykorzystaniem ekologicznych, wolnych od związków freonu gazów. W wyniku tego procesu powstaje płyta termoizolacyjna o odpowiednim kształcie, fakturze powierzchni i wykończeniu krawędzi.Polistyren ekstrudowany nie jest cięty na płyty z bloków. Między innymi dlatego charakteryzuje się szczególnie małą nasiąkliwością wodą.
Granulki polistyrenu są małych rozmiarów, ciasno upakowane i nie poprzecinane, dlatego materiał posiada doskonałe parametry izolacyjności cieplnej i wytrzymałości na obciążenia mechaniczne. Jest to materiał znacznie twardszy i o mniejszej nasiąkliwości niż styropian. Jest również znacznie cieplejszy od styropianu.Oznacza to, że płyta z polistyrenu o grubości 5cm ociepla tak samo jak płyta ze styropianu o grubości 8-9cm. Płyty z polistyrenu łatwo odróżnić od styropianowych ponieważ płyty polistyrenowe są kolorowe. W zależności od producenta płyty mogą mieć kolor niebieski, zielony lub różowy.Z uwagi na dużą twardość tych płyt możemy je zastosować w miejscach narażonych na duże obciążenia.Cena waha się w granicach 500 zł za 1m 3 czyli 25zł za 1 m2 płyty o grubości 5 cm. W stosunku do styropianu jest to więc drogi materiał.
Poszukuję wiadomości czy ktoś z pszczelarzy wykorzystywał ten rodzaj tworzywa do kostrukcji uli lub posiada doświadczenia z jego stosowaniem.
WBET

avico

Post autor: avico »

Tak, znam ten surowiec, ale niestety jest on zbyt miękki. 8 km. ode mnie jest firma Austrotherm, która produkuje styropian, w tym ekstrudowany i mam zakupione od nich płyty. Te najtwardsze. Niestety, są zbyt miękkie. Chcąc wykonać z nich ule trzeba dać drewniane elemnty nośne i okrywowe. Tylko w takim razie po co drogi styropian ekstrudowany? Przecież jako wypełnienie wystarczy najtańsza 15.

Pietro
Nieśmiały
Nieśmiały
Posty: 18
Rejestracja: 2004-11-04, 14:33

Post autor: Pietro »

To ile mogłaby kosztować taka forma ? A może ma ktoś zjęcia formy lub korpusów które z niego wychodzą. Co do ilości materiału do produkcji ula to wygląda na to żę na ul WL będzie potrzeba gdzieś 6-7 kg izopianu?? Czyli w granicach 30-35 zł za ul. Jeżeli jest to faktycznie taki koszt to efekty w oszczędnościach byłyby ogromne !

Zablokowany