Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Ul obrotowy
Autor Wiadomość
beniamin82 
Starszy Stukacz
początkujący pszczelarz...pszczoły po dziadku

Wysłany: 2009-09-21, 14:24   Ul obrotowy

Co siądzicie o tym wynalazku??
Może ktoś wie gdzie można taki kupić?
Albo jak skontruować samemu?

Lubię spędzać czas przy pszczołach, ale moja młoda żonka, trochę narzeka że nie spędzam z nią tyle czasu ile by chciała. A mając taki typ ula, mógłbym pracować przy pszczółkach w terminie dla mnie dogodnym (brak konieczności terminowych przeglądów, wycinania mateczników itp.).

birkut
[Usunięty]

Wysłany: 2009-09-21, 15:45   

poszperaj na ambrozji tam było cos w tym temacie a co do zonki? hm pewnie ma racje tylko mezus cos nijaki

Stanisław Zbieg 
Senior Stukacz
pszczelarz

Wysłany: 2009-09-21, 16:02   

Odpowiadam Kol."Beniamin82" - podaję tu stronę oferenta uli z obrotowym gniazdem. Ul ten opracował węgierski pszczelarz Layoś Konya. Po raz pierwszy wiadomości o nim ukazały się przed 2000 rokiem. Ja już wówczas oglądałem zdjęcia elementów tego ula, oraz cały ul na czeskich stronach Vćelarstvi. W październiku 2002 roku na międzynarodowej imprezie w Nitre na Słowacji ten ul był demonstrowany. Niestety wówczas nie udało mi się zdobyć opisu w j.słowackim tylko w j.węgierskim. W stosunku do poprzedniego wyglądu - obecnie zmieniono wiele elementów naturalnych /węza i drewniane ramki/ na plastykowe. Jak mi wiadomo ule te są w pasiekach niemieckich a także włoskich. W Polsce w latach 2003/4 jak wiem też pewien pszczelarz chciał wykonać takie ule we własnym zakresie, ale jakieś kłopoty sprawiły, że w ogóle odstąpił od ich budowy. Taki ul oryginalny w pierwotnej wersji można obejrzeć u "Sądeckiego Bartnika" w Stróżach, gdzie dystrybutor przekazał go celem zademonstrowania.

Tu podaję stronę: http://www.anivet.hu/download/8old/8oldCz.pdf

Będzie tu opis w j.czeskim - można też podać wersję w j.niemieckim lub rosyjskim. słoweńskim.

Po odszukaniu dalszych materiałów dotyczących wykonania tego ula we własnym zakresie - postaram się tu podać te strony ze słowackiego forum.

Pozdrawiam Stanisław Z.

[ Dodano: 2009-09-21, 16:32 ]
Tu podaję strony słowackiego pszczelarskiego forum, na którym pszczelarz słowacki Janoś Boholy z Batky z Płd.Słowacji opisuje budowę ula z obrotowym gniazdem. Również pokazuje zdjęcia ramek okrągłych, korpusów drewnianych i innych elementów. Na końcu opisuje zasiedlanie tego ula.
A to strony:
http://www.vcely.sk/index...article&sid=269

http://www.vcely.sk/index...article&sid=233

http://www.vcely.sk/index...=article&sid=88

Na ostatniej stronie jest również zdjęcie twórcy tego ula - Lajośa Konya.

Opis chyba jest zrozumiały a w razie czego można się posłużyć "Googlami"

Ponadto informuję, że ul ten można nabyć w Budapeszcie u Dystrybutora - "Anivet"
Budapest Remeny uca 27 - cena stosunkowo wysoka.

Pozdrawiam Stanisław Z.

beniamin82 
Starszy Stukacz
początkujący pszczelarz...pszczoły po dziadku

Wysłany: 2009-09-21, 20:34   

Panie Stanisławie jest Pan wspaniały :-) ...

[ Dodano: 2009-09-21, 20:45 ]
birkut napisał/a:
hm pewnie ma racje tylko mężuś coś nijaki

Oj, ja to uzależniony jestem...na przykład ostatnio już narzekam że nic nie ma przy pszczołach do roboty. A tak bym chciał zobaczyć, czy mają się dobrze, czy matka czerwi, jaki stan zapasów, a jaki pyłku, czy coś doniosły.

A na tym forum to 3 razy dziennie... mam nadzieję że mi nie przejdzie.
W sumie dopiero od tego sezonu jestem na swoim. Wcześniej pomagałem dziadkowi i ojcu.(pradziadek też miał pszczoły, więc mam nadzieję że mam to w genach)

Szwagierka się już śmieje że ja mam niesamowitą zdolność prowadzenia rozmowy...(monotematyka)
Zawsze znajdę sposób żeby zejść na pszczoły lub wartburgi.
No np. ostatnio jechaliśmy po drodze brukowanej kostką.. to powiedziałem że w Augsburgu w Niemczech są jeszcze drogi zbudowane przez rzymian. Temat był przez chwilę o rzymianach, a później się okazało że rzymianie hodowali pszczoły... i wykorzystywali je do walki z wrogiem. Wystrzeliwując kuszki słomiane z katapult... ;-) . I tak jadąc przez wrocław, rozmawiając o kiepskim stanie dróg można zejśc na pszczelarstwo.

Odpowiedz do tematu