Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Wytapianie wosku
Autor Wiadomość
SainonS
Gość
  Wysłany: 2005-05-14, 22:09   Wytapianie wosku

mam problem natury technicznej!!!!!!!

moim problemem jest wytapianie wosku z 40 ramek wielkopolskich uzyskałem ok 0,5 kg albo i mniej. moim zdanie to troche mało. jeśli mozęcie to opiszcie swój sposób wytapiania wosku

z góry bardzo dziękuje

Tadeusz_G 
Obserwator

Wysłany: 2005-05-22, 21:01   

Wytapiać należy za pomocą prasy podgrzewanej elektrycznie lub w topiarce słonecznej

Jim_Beam 
Obserwator
Jim_Beam

Wysłany: 2005-06-14, 22:44   

Gdzie można nabyć taką prasę podgrzewaną elektrycznie?

SainonS
Gość
Wysłany: 2005-06-21, 22:24   

u łysonia :D albo gdzieś na targu trzeba szukać www.lyson.com.pl

szczeże mówiąc posiadam ową topiarke ale nie przypadła mi do gustu :(: (:(

albo nie potrafie sie nią obsługiwać

JozekN
Gość
Wysłany: 2005-07-18, 21:33   wytapianie wosku

Do parnika wlewam 2 wiadra wody, wkładam 2-3cegły, na cegły stawiam misę zodrobiną miękkiej wody. Następnie nakrywam parnik niezbyt gęstym płutnem w którym kształtuję lej, owjam imocno związuję sznurkiem. Na płutno kładę susz do wytopu i dokręcam pokrywę. Susz dokładam kilka razy. Moim zdaniem jest to najtańszy i całkiem sensowny sposób wytopu.

Jacek_Krak
Nieśmiały

Wysłany: 2005-07-19, 22:38   

Sposób JozkaN stosuje również. Ważne jest aby powoli chłodzic wosk po skończeniu wytapiania.

Gość

Wysłany: 2005-11-04, 11:32   Re: Wytapianie wosku

SainonS napisał/a:
mam problem natury technicznej!!!!!!!

moim problemem jest wytapianie wosku z 40 ramek wielkopolskich uzyskałem ok 0,5 kg albo i mniej. moim zdanie to troche mało. jeśli mozęcie to opiszcie swój sposób wytapiania wosku

z góry bardzo dziękuje

Na pewno za mało w topiarce parowej uzyskuję 2,2 kg z 30 plastrów wielkop.

Pozdrawiam.
Brać Pszczelarską.
JMM.

gosc
Gość
Wysłany: 2005-11-04, 20:56   

zamiast parnika stosuję garnek do bielizny ocynk. Efekt ten sam co przy parniku

Gość

Wysłany: 2005-11-05, 19:39   Jak zrobić wytwornicę pary do topienia wosku?

Ile można dziennie wytopić ramek przy użyciu wytwornicy pary.

bodzio
Obserwator

Wysłany: 2006-01-26, 18:42   Re: Jak zrobić wytwornicę pary do topienia wosku?

Majówka napisał/a:
Ile można dziennie wytopić ramek przy użyciu wytwornicy pary.
ja urzywam kociołka elektrycznego do topienia woszczyny i wydaje mi sie ze jest naprawde dobry na jeden raz wchodzi 40 ramek wlkp rozpuszczonych w gotujacej wodzie tak ze energia elekrtyczna potrzebna tylko do rozgrzania kociołka nastepnoe wlewamy woszczyne do 3 jutowych worków poprzekładanch talerzami z otworami i wszystko sciskam prasa z góry jest to sruba o srednicy około 5cm a rzmie ma około1m zapewne jest to siła kilku ton wycisniety suszto 3 płaskie krazki twarde i darmo szukac ta wosku z ostatnio 300 ramek topiłem z pomoca kolegi 4 godz z kawa i czyms mos=cniejszm nie spotkałem do tej pory nic praktyczniejszego i szybszego a zarazem skuteczniejszego do topienia pozdrawiam

Rietsche
Gość
Wysłany: 2006-01-26, 21:00   

Czy opisujesz wytapianie za pomocą specjalnego kociołka konstruckcji Rietschego?

kriss70
Gość
Wysłany: 2006-02-08, 20:06   

Witam serdecznie. Bardzo uważnie przeczytałem wszystkie wymienione sposoby wytapiania wosku.Ja również miałem taki problem aż do chwili zrobienia wytapiarki słonecznej. Co prawda jest to wytapiarka sezonowa, ale energia nic nie kosztuje , wytapia bardzo szybko i dokładnie , a uzyskany wosk jest bardzo czysty i nie wymaga dodatkowch zabiegów. Umieszczona na pasiece zawsze jest pod ręką i pozwala na wrzycenie każdego zbędnego kawałka ,z którego można uzyskać wosk .Wyciagane z niej zboiny po starych ramkach są suche jak troty .Polecam wszystkim .

pała
Gość
Wysłany: 2006-02-09, 11:45   

Nasz Prezydent - Tadeusz Sabat – To płomień, gorejący przez całe życie żarem walki z polskim zaściankiem pszczelarskim , płonący pragnieniem zbudowania nowego. lepszego narodowego rynku obrotu produktami pszczelimi. Jego geniusz pozwolił mu zachować na kolejną kadencję kierownicze stanowisko w naszym Związku. Tadeusz Sabat to postrach drobnych pszczelarzy dywersantów, którzy próbują wprowadzic do obrotu swój kiepski miód wyprodukowany w niehigienicznych warunkach, w nieekologicznym środowisku i po zawyżonych cenach. Spekulantów, którzy próbują jednocześnie zdobyć monopol na tym rynku i zablokować granice dla taniego i jednocześnie doskonałego jakościowo miodu zza granicy. A ten miód to jedyna szansa poprawy stanu zdrowia wielu polskich niezamożnych rodzin...Tadeusz Sabat jest nie tylko sprawiedliwym i karzącym mieczem PZP, ale wsławił się także jako budowniczy pierwszego w historii Polski demokratycznego, niekomunistycznego wolnego rynku produktów pszczelarskich. Imię PZP powinno być nieskalane, do tego bowiem Związku zwracają się wszyscy, którzy szukają sprawiedliwości i pszczelarskiej uczciwości. Lepiej niesłusznie wydalić kilku niewinnych członków PZP niż wpuścić do naszej organizacji choćby jednego wroga liberalizacji handlu!. Wzorujmy się na zyciu i walce Tadeusza Sabata, uczmy się na doświadczeniach PZP , wzmacniajmy na każdym kroku naszą czujność pszczelarską. Uczmy się i wychowujmy siebie i bliskich na niezwyciężonej teorii i praktyce naszego sabatowsko-pałachowskiego PZP!

Wyświetlam 10 wiadomości na 1 stronie

Wiesiek W 
Nieśmiały

Wysłany: 2006-02-09, 13:38   

Teoretycznie to wiem, ż najładniejszy wosk powinien być z topiarki słonecznej, ale u mnie z praktyką to jest innaczej. Wosk wychodzi szary, pobrudzony karmelem (topię świeżo odbudowane języczki, czasami cały plaster). Topiarkę mam standardową ze sklepu. Wymieniłem tylko szybę na zespoloną. W środku blacha ocynkowana (zrobiła się już prawie czarna). Gdy używam starego tomera z przed trzydziestu lat wosk wychodzi zawsze ładny.

henrmiko 
Senior Stukacz

Wysłany: 2006-03-09, 11:55   wytapianie wosku

W tym temacie podzielę się swymi uwagami podanymi wcześniej w innym forum. Przy obecnych tak niskich cenach wosku topiarka słoneczna to jedyny rozsądny sposób jego wytapiana. Aby była wydajna musi posiadać dużą powierzchnie ponad 1m2 [im większa tym lepsza], jej głębokość nie większa niż 10 cm, podwójne szyby, ścianki ocieplone Np. wełną mineralną, bo styropian się do tego nie nadaje / pod wpływem wysokiej temperatury- znika/ i być możliwie bardzo szczelna. Jej konstrukcja winna umożliwiać ustawianie, czyli okręcanie się zawsze pod słońce tak jak czyni to kwiat słonecznika. W słoneczne dni temperatura w niej może osiągnąć nieco powyżej 90 stopni C. Przy jej dużych rozmiarach, plastrach nie za ciemnych można z jednego wkładu po dwóch dniach dobrego wiosenno - letniego słońca- uzyskać 1 do 2 kg czystego jasnego wosku. Wytapiając plastry nie osuszone, bezpośrednio po miodobraniu uzyskuje się także trochę miodu, ale z uwagi na przegrzanie, nie nadającego się do bezpośredniej konsumpcji, lecz świetnego do produkcji miodu pitnego. Rysunki ułatwiające wykonanie podobnych topiarek widziałem na stronie internetowej ale nie polskiej ( WWW: beesource.com/plans/melter.htm )
Koledzy pszczelarze posiadający elektryczne topiarki, którzy chcieliby uzyskać większą wydajność tego wosku, mogą uzyskać to trochę taniej w następujący sposób. Z uzyskanych z topiarek słonecznych zboin uformować odpowiednie „zbite” wkłady. /Znacznie mniej miejsca będą potrzebowały w magazynie niż całe plastry do przetopienia i łatwiej uchronić je przed motylicą/ Po odpowiednim zebraniu większej ilości tych form i ponownym ogrzaniu w topiarkach słonecznych i szybkim włożeniu do już rozgrzanych topiarek elektrycznych można uzyskać pewne jego ilości / myślę, że około 20% / zużywając znacznie mniej energii elektrycznej.
Żeby skrócić czas obsługi pszczelarza związany z wytapianiem przy pomocy tych topiarek elektrycznych, należy posiadać kilka topiarek przymocowanych do stolika z otworem w środku, pod którym jest ustawiony pojemnik z wodą, do którego ściekał będzie wosk ze wszystkich ustawionych na nim topiarek. Jak zaznaczyłem na wstępie obecna cena wosku nie zachęca do ponoszenia takich kosztów przy jego pozyskiwaniu.
Zboiny uzyskane z topiarek słonecznych są świetnym materiałem opałowym do CO, ale także i z topiarek elektrycznych - chociaż trochę gorszym.

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi