Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Pszczoły a mrówki
Autor Wiadomość
nemo 
Stukacz

Wysłany: 2009-04-05, 09:22   Pszczoły a mrówki

Każdego roku mam problem z czarnymi mrówkami(chyba mrówki faraona),nie mam pojęcia jak je przegonić skutecznie,przekopuje ziemie kolo uli,sypie popiół z CO,czasem sól,nóżki pod ulami smaruje towotem,pod nóżki dałem wanienki napełnione wodą,ale one znajdują sposób by znalzć droge do uli,może ma ktos doświadczenie jak zwalczyć to k.............!!!,przeniesienie uli nie wchodzi w gre-władek

jozef 
Starszy Stukacz

Wysłany: 2009-04-05, 14:22   

NEMO , mi się udało pozbyć mrówek z uli a mianowicie owinąłem nogi od stojaka cienką blachą i posmarowałem na wierzch towotem i po mrówkach a jakie to mrówki były tego to ja nie wiem czarne były , pozdrawiam

nemo 
Stukacz

Wysłany: 2009-04-05, 15:56   

ja też smaruje towotem ale on wysycha szybko,moje mrówki też są czarne

Radek73 
Senior Stukacz

Wysłany: 2009-04-05, 16:12   

mrówki to nic a jak pozbyć się sikorek???? wykluczając wiatrówkę

nogoglaszczka76 
Stukacz Junior

Wysłany: 2009-04-05, 19:18   

Te stworzenia żyją ze sobą od lat.Przed oknem pokoju stoi 10 uli, całą zimę odwiedzały je sikorki które mogłem obserwować,zauważyłem że wybierają martwe pszczoły znajdujące się blisko wylotka.Większych szkód nie zrobiły.
Mrówki natomiast gdy tylko odwiedzają ul zostawiam w spokoju,gdy założą mrowisko w ulu trzeba przenieść pszczoły do nowego domku.Czy mrówki robią wielkie szkody?Nie wiem.Zbierają chyba tylko jakieś resztki,może czasem popróbują miodu i tyle.W pasiece mojej,niekoniecznie w ulach są miłymi gośćmi-przed ulami sprzątają martwe pszczoły i inne niepożądane rzeczy.
Być może jestem w błędzie i ktoś mnie oświeci?

nemo 
Stukacz

Wysłany: 2009-04-05, 20:47   

na sikorki? amerykańska tarcza antyrakietowa Patriot :690: :688: :689: ha ha!!!!!!

pyndzel 
Stukacz Junior

Wysłany: 2009-04-05, 20:55   

mrówki i sikorki były są i będą trzeba się do nich przyzwyczaić. jak tam zjedzą pare naszych pszczółek to tragedii nie będzie prawa natury. u mnie też jest dużo sikorek i nie zaprzątam się tym głowy. pozdrawiam

Gruby_r 
Nieśmiały

Wysłany: 2009-04-06, 14:08   

Na pewno nie są to "faraonki", one wystepują tylko w mieszkaniach.
Jednym ze sposobów (oprócz "chemii") jest pozmarowanie nóg podstawek olejem. Można też wstawić stojaki (nogi oczywiście)w puszki z wodą. bariera nie do przebycia.

Pozdrawiam

mily_marian 
Stukacz Wymiatacz

Wysłany: 2009-04-06, 16:59   

Moi mili sikorki to tylko zbierają trupy pszczół nigdy nie widziałem zeby sikorka zjadała żywą pszczołe nie muwiąc o jaskułkach. A co do mrówek to pszczoła nie lubi dzikich lokatorów ale mrówka potrafi wyniesć duzo miodu z ula dla swojego potomstwa kture jest zawsze głodne. Dlatego zawsze trzeba walczyć z mruwkamy waszelkimy sposobamy. Pozdrawiam miły_marian

waldek65 
Nieśmiały

Wysłany: 2009-04-06, 19:11   

Witam!
Ja miałem już w tym roku mrówki w trzech ulach i było ich dużo prawie mrowisko, po nóżkach szły jak karawana. Wstawiłem nogi uli w puszki po konserwach i wlałem jadalnego oleju. Po czterech dniach widzę tylko pojedyncze niedobitki. W puszkach zrobiło się szaro na dnie. Wodę myślę ,że mogą przepłynąć ale oleju to się nie da. Jest on za gęsty no i ekologiczny bo z rzepaku-niech pszczółki widzą do czego się w tamtym roku przyczyniły :689:

wooold
Obserwator

Wysłany: 2009-04-20, 16:12   na mrówki ?

a jaki chemiczny środek można użyć do zwalczenia mrówek w ulach, tak by nie zaszkodził pszczołom ?

Peter 
Stukacz
Beekeeper

Wysłany: 2009-04-20, 16:16   

Boraks zdecydowanie. U mnie taki problem nie wystąpił. Ale nie chwalmy dnia, przed zachodem słońca. wszystko się może wydarzyć...

BoCiAnK 
Senior Stukacz
Pasieka Ambrozja

Wysłany: 2009-04-20, 17:32   Re: na mrówki ?

wooold napisał/a:
a jaki chemiczny środek można użyć do zwalczenia mrówek w ulach, tak by nie zaszkodził pszczołom ?

Po co masz stosować chemiczne środki ?
Kup zwykłą sodę oczyszczona spożywczą i tym posyp wręgi ula i kolo ula ,pod ulem
Mrówki się wyniosą
Możesz też zastosować kłącza , liście pomidorów wystarczy kilka liści wstawić pod dach i kłopot z mrówkami znika
Życzę powodzenia

Stanisław Zbieg 
Senior Stukacz
pszczelarz

Wysłany: 2009-04-20, 19:03   

Coś się Kol."Bociank" pomyliło - sodę oczyszczoną spożywczą możemy stosować w walce z grzybicą, wykonując zabieg jak Kolega wyżej opisał.

Natomiast w walce z mrówkami w sposób ekologiczny stosujemy zwykły proszek do pieczenia. Niestety, proszki obecne w stosunku do tych sprzed około 15 lat nie są tak skuteczne. Możemy spróbować, można na terenie pasieki posypywać małe mrowiska, wokół nóżek stołków ulowych, w ulu pod daszkiem, wszędzie tam gdzie możliwe jest posypanie w taki sposób, by nie dostało się do gniazda ulowego. Zabiegi te należy co jakiś czas powtarzać.

Ja tak zwalczałem na początku, gdy ten sposób zalecano, zabiegi były skuteczne, ale później - to już nie te proszki. Nie wiem, może są na rynku różni producenci proszków, być może któryś okaże się skuteczny.

Pozdrawiam Stanisław Z.

BoCiAnK 
Senior Stukacz
Pasieka Ambrozja

Wysłany: 2009-04-20, 19:37   

Stanisław Zbieg napisał/a:
Coś się Kol."Bociank" pomyliło - sodę oczyszczoną spożywczą możemy stosować w walce z grzybicą, wykonując zabieg jak Kolega wyżej opisał.

.

Tak na grzybicę też Działa i na mrówki
Panie Staszku w proszku do pieczenia który tez działa jest" Kwaśny Wodorowęglan Sodu" - jako jeden z składników ,, A w Sodzie Oczyszczonej- Kwaśnego Węglanu Sody jest więcej trochę

Odpowiedz do tematu