węza

Moderator: krzysglo

birkut

węza

Post autor: birkut »

w ubiegłym roku kupiłem węzę produkcji roztoczańskiej były problemy z jej wprawianiem w ramki (kruszyła się)zostało mi 15 arkuszy na ten rok luzem i cała 5kg. paczka - po wyjęciu arkuszy luzem rożsypały sie jak 10letnie opłatki świąteczne nowej paczki poprostu boję się otwierać, producent twierdzi że z tą węzą można pracować od 25 stopni (do afryki pojade) ojciec mój zakończył zabawę z pszczołami na początku lat 60tych ja resztę węzy od niego zabrałem na początku mojej przygody z pszczołami czyli 83 (węza krakowska) była jakby nowa super się ją wprawiało w ramki dlaczego ta jest inna kupowałem już od róznych producentów i zdarzyło mi się to pierwszy raz z pozdrowieniami pszczelarskimi

Marcinluter
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Marcinluter »

Może zawiera jakieś domieszki utwardzające??
proszę sprawdzić czy nie pisze coś na paczce /pisać powinno 100% wosk pszczeli/
pozdrawiam Marcin

Mirek40
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: Mirek40 »

Znam pszczelarza który robi węzę dla siebie i dodaje parafinę, może i twoja jest z "parafiny" zamiast z wosku dla obniżenia kosztów produkcji.

birkut

na zagajniku odpisala mi pani z roztoczanskiego i powiedziała ze to jest 100% wosku a pracowac nalezy przy tem od 20 - 25 stopnia wiec piec mi po kotłowni chodzi aby uzyskac tą temperature w chacie

Marcinluter
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Marcinluter »

najlepiej kupować u osób u których kupowaliśmy węze... Ja kupiłem na allegro i jet super naprawdę 100% wosk pszczeli i jeden "płat" wyginałem we wszystkie strony i powiem szczeże ,że 50/70 st. wygięcia wytrzymywały a dodam ,że to temperatura narmalna (17-20 stopnia ) a jak się przełamał to naprawde pachnie miodem:)...
A czasem pszczelażrze do wybielanie dodaja różne substancjię "by było szybko i drogo" a jak ci karzą taką temperature zrobić to ęź suszarkę i gorącym powietrzem ogrzewaj i wtapiaj a następnym razem zastanów się nad kupnem lepszej węzy lub zrób sobię przyżąd do produkcji będziesz miał pewność ,że 100% wosk pszczeli...
pozdrawiam Marcin

123
Stukacz
Stukacz

Post autor: 123 »

henrmiko pisze: Zrobiłem wszystko tak jak w opisie, ale mam jeden problem, węza wychodzi mi bardzo gruba i krucha, czy jest to wina zbyt dużej ilości wosku, i czy można cos zrobić, aby węza była bardziej miękka

rozumiesz już teraz

Fred1
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Fred1 »

czytam posty o tej węzie,akurat wczoraj kupiłem w sklepie ogrodniczym,oczywiście cienką i niezauwarzyłem żeby się łamała,a tak właściwie to poco gruba jak i tak pszczoły będą ją zgryzać czyli przerabiać na cienką

birkut

Fred nie chodziło oto że cienka tylko że się łamie 15 arkuszy do przetopienia został proszek, musi byc ogrzewana do 20 stopni wtedy mozna z nia pracowac wiec o zimowym wprawianiu jej wramki w pracowni niezbyt ogrzanej nalezy zapomniecni i pozostawiona w ramkach nieodbudowana tez są problemy w drugim roku

mariuszsobantka
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: mariuszsobantka »

kolego birkut powiedz cos jak pszczoly budowaly na tej wezie.
som

birkut

mariuszsobantka pisze:kolego birkut powiedz cos jak pszczoly budowaly na tej wezie.
pszczoły odbudowywały normalnie i nie pisze że ona dla pszczół niedobra tylko że trudno asię z nią pracuje - pszczoły na sztucznej też odciągna komórki

BoCiAnK
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Kontakt:

Post autor: BoCiAnK »

Węza z prawdziwego wosku zawsze przy niskich temp jest krucha ogrzana do 20 st staje się plastyczna i można z niej zwijać świeczki wstawiając w środek knot

A to że nie chce Ci się odkleić jeden plaster od drugiego to nie wina firmy która ją wyprodukowała tylko przyczyną jest to że węzy nie układa się w stosy większe jak 10kg ( a zwłaszcza gdy jest pakowana po 5 kg w papier ) bo masa paczek w stosie zgniata tą paczkę na spodzie , nie jednokrotnie widziałem w magazynach sklepów sterty wosku w jednym stosie te spodnie już się do niczego nie nadają ,ale stwierdzenie sprzedawcy było takie Że nie ma miejsca na układanie po 5 paczek

ODPOWIEDZ