suszarka do pyłku

Moderator: krzysglo

zenek10
Stukacz Junior
Stukacz Junior

suszarka do pyłku

Post autor: zenek10 »

Interesuje mnie jak zdobyć suszarkę do pyłku . Czy idzie zrobić samemu .??? :692:

SKapiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: SKapiko »

Wszystko da się zrobić jeśli masz potrzebny do tego sprzęt.
Ciekawość to porad i błędów matka
Gwiazda nadziei gaśnie ostatnia
Pozdrawiam brać pszczelarską SKapiko

Stanisław Zbieg
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Stanisław Zbieg »

Odpowiadam Kol."Zenek10" - suszarkę do pyłku można wykonać we własnym zakresie.Taką suszarkę na 15 szufladek opisuje w swoim "Dzienniku pszczelarza praktyka" Kol.Janusz Mazurek na stronach 224-227. Ponadto jak pamiętam opis też był w n/Pszczelarstwie stosunkowo dawno.
Ja nie potrafię tych materiałów zeskanować i przesłać via internet. Proponuję Koledze wypożyczenie tego poradnika lub któregoś nru Pszczelarstwa chyba z przed 2000 roku.
Mogę Koledze za zwrotem kosztów ksera i porto przesłać te strony z poradnika Kol J.Mazurka. Stare egzemplarze Pszczelarstwa musiałbym kilka godzin przeszukiwać.

Pozdrawiam Stanisław Z. :705:

Mirek40
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: Mirek40 »

Mam znajomego pszczelarza amatora 10 uli i szuszy pyłek w piekarniku mówi ze niepotrzeba mu żadnej suszarki, pyłek jest super sam widziałem.

SKapiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: SKapiko »

Żeby odpowiednio pyłek wysuszyć musowo utrzymać temperaturę nieprzekraczającą 40st. a piekarnik wątpię żeby był takim odpowiednim urządzeniem chyba że ma zainstalowany termostat. Pyłek tak jak i miód można zepsuć przegrzewając go.
Ciekawość to porad i błędów matka
Gwiazda nadziei gaśnie ostatnia
Pozdrawiam brać pszczelarską SKapiko

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Jeszcze nie spotkałem sie ztakim problemem ze pyłek kwiatowy można przegrzac ale jak SKapiko tak twierdzi to ja mu wierze. Pozdrawiam miły_marian

Mirek40
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: Mirek40 »

Piekarnik ma ustawiony na niską temperature i uchylone dzwiczki i tak sobie suszy.

mariuszsobantka
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: mariuszsobantka »

jak dlugo trzeba suszyc w tym piekarniku
som

Zenm
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: Zenm »

Koledzy, suszeniem pyłku zajmuję się już kilka lat i tak jak pisze kol.SKapiko temperatura suszenia jest bardzo ważna tak jak miód niemożna przegrzac powyżej 42 st.C gdyż traci swoje właściwości.Ja suszarkę zrobiłem sobie sam obudowa ze starej lodówki mieści pięc szufladek gdzie suszę jednorazowo ok.5 kg przez ok 36-40 godz w zależności od wilgotności.Element grzejnt to zwykły termowentylator posiadający dwie grzalki które trzeba połączyc szeregowo plus termostat.Dodam tylko że w tym sezonie tą właśnie suszarką wysuszyłem bardzo dużo pyłku.Mily_marianie niestety pyłek można przegrzac i potem można go wyrzucic bo już do niczego się nie nadaje coś na ten temat wiem a w piekarniku nie maszns wysuszyc go należycie.

Zaleszczotek
Stukacz Junior
Stukacz Junior
Kontakt:

Post autor: Zaleszczotek »

Pojedz do Pszczelej Woli, tam jest archiwum prac dyplomowych, rowniez sprzetu i roznych innych przyrzadow pszczelarskich. Zaloze sie, ze jest tam rowniez suszarka do pylku. Odbijesz sobie rysunek techniczny na xero a przy okazji pogadasz z ciekawymi ludzmi - jezeli beda mieli akurat troche wolnego czasu.
W tym samym czasie kiedy oni posiadają technologie, bomby i nienawiść - pszczoły trzymają listę ofiar.

zenek10
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: zenek10 »

Ten piekarnik nie przekonuje mnie .Nie wiem czy można w nim utrzymać stale tak niską temperaturę (40 st .C).Ale i to może być jakiś pomysł. :686:

Stanisław Zbieg
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Szanowni Koledzy ! Suszarki obnóży pyłkowych są opisane wraz z rysunkami w Pszczelarstwie nr 5/1988 str 15 i w Pszczelarstwie nr 10-11-12/1988 str.16-17

Natomiast wialnie-czyszczarki pyłku są opisane wraz z rysunkami w Pszczelarstwie nr 1/1988 str 19 i na stronie 20 inny projekt. Dalej Pszczelarstwo nr 1/2003 str 22-23 wialnia pomysłu dra inż.Kluczewskiego .

Pozdrawiam :574: Stanisław Z.

Awatar użytkownika
tomasz1
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: tomasz1 »

Czy mógłby kolega zeskanowac i wrzucic na forum skany?
Praca wzbogaca

Stanisław Zbieg
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Odpowiadam Kol."Tomasz1" - niestety, nie mam tak opanowanego komputera ani oprzyrządowania /skanera/.Mój wiek nie pozwala mi na to. Co najwyżej za zwrotem kosztów ksera wszystkich materiałów + porto mogę Koledze to przesłać na podany na mój @ adres Kolegi.

.Pozdrawiam sylwestrowo Stanisław Z. :516:

ydyp
Nieśmiały
Nieśmiały

Re: suszarka do pyłku

Post autor: ydyp »

zenek10 pisze:Interesuje mnie jak zdobyć suszarkę do pyłku . Czy idzie zrobić samemu .??? :692:
Odpowiadam kol.zenek10 Widzialem prace dplomowa z mojej szkoly.Suszarka wykonana byla z uszkodzonej lodowki.Obudowa doskonala.Polki z pylkiem wsuwa sie zamiast polek w lodowce.Wyrzucic nalezy agregat u dolu umiescic grzalke ok. 60w wentylatorek wyciagowy[maly] Jak chcesz wiecej szczegolow to napisz -odpowiem.Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ