Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Rojnica
Autor Wiadomość
dziadek 
Nieśmiały

Wysłany: 2008-05-04, 15:11   Rojnica

Jak zbudować rojnice ul wielkopolski.
Gdzie szukać wiadomości na ten temat.

avico
[Usunięty]

Wysłany: 2008-05-05, 23:21   

Najlepiej w sklepie.
samodzielna robota ma sens wtedy, kiedy mamy nie tylko materiał, ale i czym. Jeżeli zawodnik jest uparty i sam chce sie napracować, to proponuje skopiować rojnicę fabryczną.

mily_marian 
Stukacz Wymiatacz

Wysłany: 2008-05-08, 09:15   

Jak sama nazwa mówi rojnica słuzy do zbierania rojów z drzew. Musi być leka ale stabilna musi mieć gensto siatkie z 2 stron zeby był przewiew. Ja mam rojniece wielkopolska na 6 ramek. Pod ramkamy jest z 15cm przestrzeni mały wylotek zasuwany płytką. Wszystko jest zbudowane z sklejki tył mebloscianki tylko rama rojnicyz listew 3 cm. Gura sklejka wsuwana jest we wrengi czyli wpusty.Jest bardzo leka jak przydarzy mi się zciągać ruj z drzewadosć wysoką to zaczepiam hak i na lince spuszczam rojnice a w niej rój. Rojnicz jesze służy mi do przyniesienia ramek z miodem do pracowni. Pozdrawiam miły_marian

Mirek40 
Stukacz Junior

Wysłany: 2008-05-11, 10:31   

Ładne rojnice wykonuje firma "Sułkowski" .Byłem 1-go maja w Kamiannej k/Krynicy oferowali różny sprzęt , rojnice różnego typu, wielkopolska w cenie 73zł można wejść na strone www.sulkowski.com.pl i coś można podpatrzeć.

henrmiko 
Senior Stukacz

Wysłany: 2008-05-11, 22:13   Re: Rojnica

dziadek napisał/a:
Jak zbudować rojnice ul wielkopolski.
Gdzie szukać wiadomości na ten temat.

Sensownej odpowiedzi udzielił Kol "Avico" W obecnych czasach gdzie dobrze usprzętowionych stolarzy jest wiele i sprzęt pszczelarski w ich wykolaniu jest wykonany profesjonalnie i nie jest aż tak drogi, najlepszym rozwiązaniem jest jego zakup. Własne wykonanie przez pszczelarza, który nie posiada dobrego warsztatu stolarskiego i odpowiedniej wiedzy i praktyki stolarskiej jest wielkim błedem. Uwaga ta dotyczy nie tylko rojnic ale całego sprzętu pszczelarskiego.

dziadek 
Nieśmiały

Wysłany: 2008-05-24, 20:56   

Wszystkim którzy udzielili wiadomości o rojnicy bardzo dziękuje.
Rojnice zrobiłem sam podgladając fabryczną .
Jeszcze raz dziękuje za informacje
Dziadek..

Leja Józef
Nieśmiały

Wysłany: 2009-01-21, 13:10   

Nie jestem przekonany tylko do rzeczy fabrycznych jak pisze kol. Henryk.
Wiele sprzętu wykonali pszczelarze własną pomysłowością i jest nie gorszy a może lepszy niż oferuje przemysł pszczelarski. W tym zakresie mam wiele przykładów i dlatego mam inne zdanie.
Brak konkurencji w produkcji sprzętu pszczelarskiego doprowadza do wygórowanych cen co z kolei zmusza nas do wykonywania uli i sprzęty we własnym zakresie.

Stanisław Zbieg 
Senior Stukacz
pszczelarz

Wysłany: 2009-01-21, 14:39   

W starych numerach "Pszczelarstwa" nr 4/74 i 1/75 są opisy i rysunki transportówko-rojnicy wykonanej przez p.Zygmunta Łutowicza z Pietrzwałdu pow.Ostróda. Ta transportówko-rojnica jest na 6 ramek wlkp. Ja na tej podstawie adaptowałem dokumentację na wykonanie takiej transportówki na ramki warsz.posz. i wykonałem sobie, mając dostęp do pracowni stolarskiej.Materiały to sklejka liściasta grub. 3mm, listewki liściaste, gwoździki, klej i kawałek siatki.
Nie potrafię tu nanieść dokumentacji i rysunków, ale Kolegom chętnym do wykonania we własnym zakresie mogę za zwrotem kosztów ksero i wysyłki zrobić odbitki dokumentacji i przesłać. Zima jeszcze przed nami - jest czas na majsterkowanie, a pszczelarze lubią majsterkować.

Kontakt na mój @.

Pozdrawiam :705: Stanisław Z.

dziadek 
Nieśmiały

Wysłany: 2009-01-22, 12:34   

Dziękuje
Dziadek

Odpowiedz do tematu