Budowa maty słomianej TYP WIELKOPOLSKA

Moderator: krzysglo

Marcinluter
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Budowa maty słomianej TYP WIELKOPOLSKA

Post autor: Marcinluter »

Drodzy przczelarze proszę was o jakieś pomoce do budowy maty słomianej wielkopolskiej {wymiary,z czego budować i fotografia} Ja mam słomę prostą a raczej moja Babcia ma{ używa do wypieku chleba na święta}

Kupić bym kupił tylko już wydałem z 500zł a jeszcze miadarka więc kupię materiały,Przesyłka wynosi ok,18 zł i 4 maty a dodam ,że mam 16 lat więc jestem uzleżniony od kiszonkowego...

Pszczoły mnie fascynują od ponad roku tak na poważnie:D[shadow=darkred]Proszę o jakiekolwiek informacjię[/shadow]
pozdrawiam Marcin

Stanisław Zbieg
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Stanisław Zbieg »

Odpowiadam Kol."Marcinluter" - proponuję wejść na stronę firmy Łysonia, którą podam. Tam są maty słomiane.
A to strona http://www.lyson.com.pl/sklep.php?akcja ... 849&g_id=8
Tyle strona - a jak robić - wiadomo, słomę należy wyczesać. Robimy taki "grzebień" - bierzemy wąską deseczkę grub 20-25mm długości cca 40cm i szerokości cca 4cm z drewna liściastego np lipową, wbijamy na długości cca 20-25cm w dwóch rzędach co 2cm przemiennie gwoździe 60mm. Robimy sobie rękojeść tego grzebienia ścinając ośnikiem z szerokości - tak byśmy mogli łatwo uchwycić ten grzebień. Teraz bierzemy po garści słomy i od strony gdzie była koszona, czyli od dołu stopniowo, coraz wyżej oczyszczamy z pochewek i chwastów. Te małe oczyszczone "ociepki" , uderzamy o podłoże, by się nam słoma wyczesana równo ułożyła.
Teraz należy przygotować listewki do maty w ramie drewnianej - te środkowe mają grubość 10-12mm, szerokość np 40mm, długość 365mm. Górna listewka ma wymiar 10mm x 50mm x tyle ile górna listewka danej ramki. Listewki pionowe mają wymiar 5mmx40x wysokość danej ramki.
Mając gotowe listewki musimy zbić jedną stronę tak by wkładać słomę równo w te "korytka", po ułożeniu słomy, tak by można ją lekko ugnieść - przybijamy listewki pioniowe. Po przybiciu bierzemy bardzo ostry nóż, lub kawałek starej kosy i równo wzdłuż pionowych listewek ścinamy słomę.
Może się nam pierwsza mata nie udać, ale następne na pewno dobrze zrobimy.

Pozdrawiam Stanisław Z.

Awatar użytkownika
Radek73
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Radek73 »

Nic dodać nic ująć ..Pan Stanisław jasno i wyrażnie opisał co i jak ...powodzenia życzę ... :685: :685:
Radek73

Marcinluter
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Marcinluter »

A mógłbym prosić wymiary maty wielkopolskiej { moja pierwsza a niewiem c zy ma być tak jak wymiary korpusa
pozdrawiam Marcin

telok
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: telok »

Marcin mata ma pasowac wymiarem do wielkosci gniazda (od wreg do dennicy, od jednej sciany bocznej do drugiej).
pozdrawiam telok

Stanisław Zbieg
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Stanisław Zbieg »

Odpowiadam Kol."Marcinluter" - mata słomiana w drewnianej ramie, którą opisywałem - dla ula wlkp ma mieć następujące wymiary:
szerokość 373mm, wysokość 280mm i grubość 50mm, z czego warstwa słomy - 40mm a listewki ją przytrzymujące po 5mm, czyli w sumie 10mm.

W zasadzie mata nie ma sięgać do samego dna, ani też szczelnie przylegać do ścian bocznych ula. Para wodna gromadząca się w ulu musi mieć możliwość ujścia. Również pszczoły np na wiosnę muszą mieć możliwość przejścia pod matą celem pobierania pokarmu z plastrów tam przeniesionych. W tym celu wydaje się lepsze zrobienie otworu w macie np o fi 15mm bliżej górnej beleczki maty, jest tam cieplej niż na dennicy, szczególnie wiosną, co dla pszczół nie jest bez znaczenia.

Pozdrawiam Stanisław Z.

ODPOWIEDZ