Rośliny miododajne

Moderator: krzysglo

krzysglo
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: krzysglo »

tutaj jest trochę o słoneczniku ===> dr Zbigniew Kołtowski

Awatar użytkownika
tomaros1
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: tomaros1 »

Ja osobiscie polecil bym jeszcze leszczyne(tzw. orzech laskowy):D juz podczas pierwszego oblotu pszczólki pieknie zbieraja z niej pyłek[ale czasami aura pogodowa nie pozwala pszczolkom skorzystac z tego], bo wierzby jeszcze nie kwitna.

lukasz1905
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: lukasz1905 »

jaka jest wydajność z 1 ha gryki ?? u mnie to jedyny znaczący pożytek gdyż ni mam możliwośći prowadzenia gospodarki wędrownej
początkujący

Stanisław Zbieg
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Stanisław Zbieg »

Odpowiadam Kol."Lukasz1905" - wg tabeli w "Kalendarzu Pszczelarza na rok 2006" wyd.M.Rysiewicza, opracowanej przez dra Z.Kołtowskiego z Instytutu w Puławach - wydajność miodowa z 1 ha gryki zwyczajnej o symbolu /2n/ - wynosi 250kg/ha, zaś o symbolu /4n/ - 300kg/ha. Nie potrafię określić co oznaczają te symbole w nawiasach, a w tabeli nie ma objaśnień.
Za naszą płd-wschodnią granicą u sąsiadów wydajność jest zbliżona, wiele zależy od wilgotności gleby w czasie kwitnienia jak również nasłonecznienia i temperatury.

Pozdrawiam :705: Stanisław Z.

and777
Stukacz Junior
Stukacz Junior
Kontakt:

Post autor: and777 »

Odnośnie symboli przy odmianach gryki 2n i 4n pragnę wyjaśnić że to skrótowe nazwy grup odmian tj. odmiany diploidalne (2n) np. odm. Hruszowska
odmiany tetraploidalne (4n) np. odm. Emka Bardziej plenne są odmiany tetraploidalne.
Czasem spotykam się że rolnicy na grykę mówią tatarka, są to dwie różne rośliny chociaż bardzo podobne do siebie i kto ma plantacje nasienne powinien przeprowadzić selekcje i usunięcie tatarki w czasie wegetacji bo potem nasion nie można odczyścić na czyszczalniach, ich wielkość i kształt jest zbliżony. Nasiona tatarki mają gorzkawy smak i psują smak kaszy gryczanej jak jest ich więcej.
Pozdrawiam.
and777

riko
Stukacz Junior
Stukacz Junior
Kontakt:

Post autor: riko »

Andrzej chyba się troszke pomyliłeś. Mieszkam na terenie gdzie na gryke mówią tatarka i to jest to samo. Zgadza się że tatarka jest odmianą gryki ale występuje ona endemicznie na Sachalinie. A nazywają ją tak ponieważ tatarkę do Polski przywieżli Tatarzy
pozdrawiam

and777
Stukacz Junior
Stukacz Junior
Kontakt:

Post autor: and777 »

Myślę że pszczelarza bardziej interesuje ile miodu ma z danej rośliny niż jej właściwa nazwa. Tak już przyjęło się nazywać tą roślinę tatarka nie tylko u Ciebie, ale na słoikach już piszą pszczelarze miód z gryki. Jak kwalifikowałem plantacje nasienne gryki w latach 80-tych w rejonie Działoszyna to wtedy była jedna odmiana gryki w uprawie "Hruszowska" i pokazywałem rolnikom jak wygląda tatarka , oni nazywali ją "dzika tatarka".
Pozdrawiam
and777

waldek6530
Stukacz
Stukacz

Post autor: waldek6530 »

Witam koleżanki i kolegów
Jak w tym roku w Waszych rejonach z robinią? Czy w ogóle zakwitła po tych wczesnych ogrodnikach. W rejonie Płocka kwitnie od wczoraj ale tak na 70%. W dniu dzisiejszym pojawiły się burze z niezbyt dużymi ulewami ale pewnie robinii to nie pomogło. Ciekawe jaki będzie zbiór miodu akacjowego- u mnie to główny pożytek i już widzę, że nie będzie najlepiej. A jak w innych rejonach Polski ?

SKapiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: SKapiko »

na kwiat na akacji to ja jeszcze ze 2 tygodnie muszę poczekać
Ciekawość to porad i błędów matka
Gwiazda nadziei gaśnie ostatnia
Pozdrawiam brać pszczelarską SKapiko

Vendi
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: Vendi »

Pytanie mianowicie takie moją "pasieka" stoi zaraz koło lasu, z racji tego że kiedyś tam byli pszczelarze to różne rzeczy robili.

jedna sprawa na temat niecierpeka gruczołowatego jest go koło mnie mnóstwo kwitnie od 5 lipca na pojedyczych roślinach, wyczytałem też że jest to dość cieżką roslina bo daje pożytek do października ?, i sprawa w tym momencie problem zimowolą pszczół bo świeży nektar nie jest dobry. Do tego to roślina dość niebezpieczna dla ekosystemu bo to typowa samosiejka, jest go w lesie mnóstwo (ale póki co mniej niż kruszny) :D czyli niszczy wszystkie inne kwiaty których coraz mniej w rowach :)

Kolejna sprawa mam w lesie jeszcze wiecej niecierpeka drobnokwiatowego też jest rośliną miododajną ? nigdzie nie mogę znaleść informacji.

A jeszcze co chce poruszyć to nie wiem jak u was. Ale u mnie jest sporo akacji koło drogi pożarowej która prowadzi do innego powaiatu, gminy, jest to na skraju lasu i z tej drogi są także dojazdy to wielkich pól uprawnych. Akacja jeszcze kwitnie choć jej lata są niestety policzone, ale martwi mnie to że ów gmina karczuje rowy w której rośnie nową akacja w ten sposób pożytek nie wzrasta a nie bedzie drzew które będą mogły zastopić ponad stare akacje.
Jest to dość smutne bo coraz bardziej mi się wydaję że ów piekny zawód, hobby umiera a samemu się mało co zdziała no może że się wykupic kilka set hektarów ziemi i uzyska się zdrowie by za dziesiąt lat z niego skorzystać.

A i jak ktoś chce małe akacje PW mogę dać tylko pokrycie kosztów transportów i nie daję gwaracji że się przymiję.

ukaszjuklo
Nieśmiały
Nieśmiały

słonecznik bulwiasty

Post autor: ukaszjuklo »

jaka jest wydajność z 1 ha słonecznika bulwiastego

Fred1
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Fred1 »

przez cały czas około 9-lat jak czytam forum podają wydajność z katalogu,ale nigdzie nie pisali wydajności realnej

Ann
Obserwator
Obserwator

Re: Rośliny miododajne

Post autor: Ann »

Sabcia pisze:Witam !
Pochodzę z podkarpacia a dokładnie z okolic Stalowei Woli.Ostatnio mąż pracuje za granicą a ja z konieczności musiałam zająć się pasieką (10 rodzin ).Chciałam się dowiedziedź jakie rośliny najbardziej są miododajne a zwłaszca krzewy i drzewa ?
AMORFA
Szeroki krzew 1,5- 2m wysokości. Liście długości do 30cm złożone z 11-25 listków. Kwiaty purpurowo fioletowe lub niebieskofioletowe, w wyprostowanych gronach długości 15-20 cm.
Kwiaty ukazują się w czerwcu i lipcu i sierpniu są silnie miododajne.
Amorfa pochodzi z Ameryki Północnej jednak hodowana jest w Polsce i całej Europie od początków XVIIw.
Jest ceniona ze względu na małe wymagania glebowe, rośnie praktycznie wszędzie nawet na glebach suchych, piaszczystych i kamienistych.
Znosi zasolenie gleby. Najlepiej czuje się w miejscach słonecznych.

Mail:ars@vp.pl
Załączniki
amorfaaa.jpg
amorfaaa.jpg (35.89 KiB) Przejrzano 13175 razy

mateusznowak135
Obserwator
Obserwator
Kontakt:

Post autor: mateusznowak135 »

zdecydowanie lipa - szerokolistna.

Bafa8862
Obserwator
Obserwator
Kontakt:

Post autor: Bafa8862 »

mateusznowak135 pisze:zdecydowanie lipa - szerokolistna.
Jakie są katalogowe wydajności z 1ha takiej lipy?

ODPOWIEDZ