Dennica z siatką

Moderator: krzysglo

beskidzki
Obserwator
Obserwator

Dennica z siatką

Post autor: beskidzki »

Posiadam ule z dennicą z kratą. Mam wątpliwości na ile mogę zimować pszczoły na takiej dennicy. Poza tym czy wystarczy taka dennica bez górnej wentylacji.

henrmiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: henrmiko »

W warunkach klimatycznych Polski, według producentów uli – osiatkowana dennica może być otwarta przez cały rok. Według mnie na zimę dał bym jednak jakąś zasłonę- na lato od połowy maja może już funkcjonować dając większy dopływ powietrza - i chłodzenie gniazda. Szczególnie jest ona przydatna w czasie transportu rodziny pszczelej w przypadku prowadzenia gospodarki wędrownej, wtedy dopływ powietrza jest przez całe osiatkowane dno. Zapobiega również powstawaniu nastroju rojowego
Z pszczelarskim pozdrowieniem - Henryk!

Awatar użytkownika
odgo
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: odgo »

henrmiko pisze:W warunkach klimatycznych Polski, według producentów uli – osiatkowana dennica może być otwarta przez cały rok. Według mnie na zimę dał bym jednak jakąś zasłonę- na lato od połowy maja może już funkcjonować dając większy dopływ powietrza - i chłodzenie gniazda. ...
Witam,

Z moich doswiadczen w Norwegii (okolice Oslo): Dennica osiatkowana moze byc otwarta calkowicie przez cala zime - lepsza wentylacja i pszczoly mniej sie ruszaja przy chwilowych ociepleniach. Dopiero na wiosne warto zamknac by pomoc rodzinie utrzymac wyzsza temp. w gniezdzie.

Pozdrawiam
Grzegorz

riko
Stukacz Junior
Stukacz Junior
Kontakt:

Post autor: riko »

Ja w dennicy mam założony jeden pajączek. Jest on otwarty od połowy maja do pierwszego oblotu. Po oblocie czyszcze dennice i zamykam
pozdrawiam

paraglider
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: paraglider »

Zimowanie pszczół na otwartych, osiatkowanych dennicach przynosi same korzyści:
unikamy póżnojesiennego i zimowego czerwienia matek, co skutkuje znikomym osypem,
łatwiej zwalczamy warrozę,
zapewniają właściwą wentylację, uniemożliwiając zawilgocenie gniazda,
latem zapobiegają przegrzaniu ula, zmniejszając nastrój rojowy.
Warto spróbować - radzi :

Janusz.

ODPOWIEDZ