Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Odstojnik
Autor Wiadomość
Leja Józef
Nieśmiały

Wysłany: 2009-01-06, 21:54   Odstojnik

Temat odstojników do miodu jest ważny . Starsi pszczelarze pamiętają, jakim utrapieniem było kiedyś rozlewanie miodu do słoików.
Właściwie sprawa dostojników została rozwiązana z rozpoczęciem ich produkcji z tworzywa PCV. Cena ich jest przystępna i są one dobre ale doskonalsze są odstojniki ze stali nierdzewnej, które ponadto spełniają obecnie przyjęte normy . Jednak ze względu na cenę nie są kupowane przynajmniej wśród moich kolegów pszczelarzy. Pozwoliłem sobie na inne rozwiązanie. Pojemnik ze stali nierdzewnej, który zamieszczam poniżej. Jest to normalny 50l KEG. Wcześniej należy opróżnić z piwa. W dolnej części wspawć przewód do którego należy wkręcić zawór, w górnej po demontażu zaworu wyciąć otwór do wielkości wcześniej zakupionej pokrywki także ze stali nierdzewnej w supermarkecie / na wagę/. Wartość takiego
Odstojnika jest o wiele niższa i każdy może sobie wyliczyć.
Zalety takie same jak i w oryginalnych. Jest idealny do transportu ,przenoszenia, magazynowania. Po rozlaniu miodu stosuję do rozlewania pokarmu dla pszczół.
Posiadam takich odstojników kilka i jestem przekonany, że są dobre i tym chciałbym się podzielić z kol. pszczelarzami w Nowym 2009 Roku i życzyć wszystkim wielkich zbiorów i pełnych beczek czy takich odstojników, które można stosować do magazynowania miodu.

Zdjęcia napis Star 250.jpg
Plik ściągnięto 488 raz(y) 228,27 KB

mily_marian 
Stukacz Wymiatacz

Wysłany: 2009-01-06, 22:44   

W takim odstojniku trzeba zaraz rozlewać miód. Ja mam dużo miodu z nawoci to musze odrazu rozlewać bo na drugi dzień juz się krystalizuje. Taki odstojnik nadaje się do miodów z akacji lipy.Pozdrawiam miły_marian

Leja Józef
Nieśmiały

Wysłany: 2009-01-08, 19:25   Takie odstojniki

Takie odstojniki nadają się do miodów,bez względu na rodzaj.Napewno miód z nawłoci krystalizuje się szybciej ale bez przesady - nie na następny dzień.Nie jest to miód najlepszej jakości.Miód rzepakowy także szybko się krystalizuje ale każdy rodzaj zdąży się oczyścić.

Zdjęcia napis Star 246.jpg
Plik ściągnięto 364 raz(y) 161,82 KB

coconut 
Starszy Stukacz

Wysłany: 2009-01-08, 20:42   Odstojnik na miod*

Wyglada znakomicie to raz, ale i wydaje mi sie, ze jest praktyczny.
Moglbys blizej opisac jak wykonales te otwory na pokrywke?
Interesujace byloby tez ile to w przyblizeniu kosztuje (bo i wspawanie zaworu zaworu kulowego o duzym przekroju ...) i gdzie bez problemu mozna to nabyc, bo chyba nie w sklepie?

coconut

Leja Józef
Nieśmiały

Wysłany: 2009-01-09, 11:15   

Wszystko jest bardzo proste. Hurtownie piwa pobierają kaucję jak za butelki. Zawór można nabyć także bez problemów.Do wspawania 10cm rurki wcześniej nagwintowanej zużyłem 2 elektrody KO a do wycięcia otworu 2 cieniutkie tarcze gumówki 11cm.Przy cięciy iskry nie przywierają ani nie pozostawiają śladu.Niekoniecznie musi być zawór kulowy.Można z części odkręconej od KEGA wykorzystać samą górę, na tokarce wyciąć otwór pod uczczelkę - dociąć zasuwkę z KO i zawór będzie taki sam jak oryginalny sklepowy do miodów.
Ostatnio zmieniony przez Leja Józef 2009-01-11, 12:20, w całości zmieniany 1 raz  

dewu 
Stukacz Junior

Wysłany: 2009-01-09, 21:55   

Mam pytanie - co to znaczy KO czy to jakiś symbol elektrod oraz czy te pojemniki są ze stali kwosowej czy tylko nierdzewnej. Czytałem,że do miodu należy używać kwasowki i to tej dopuszczonej do przetwórstwa spożywczego. Jako to się ma do tych beczek. Możę z tą kwasówką to przesadzają.

Leja Józef
Nieśmiały

Wysłany: 2009-01-10, 09:41   

Myślę, że piwo zaliczamy do przetwórstwa spżywczego.Resztę pozostawiam bez komentarza.

mariuszsobantka 
Nieśmiały

Wysłany: 2009-01-13, 17:35   

Bardzo fajne rozwiazanie, ale czy sa mniejsze pojemnosci i ile wynosi kaucja.

Leja Józef
Nieśmiały

Wysłany: 2009-01-13, 19:24   

Są także pojemniki mniejsze, półowa z przedstawionych.Nie znam aktualnej ceny,bo ja użytkuje je już od dobrych kilku lat.

swiwojtek
Obserwator

Wysłany: 2009-01-14, 15:45   

http://allegro.pl/item519...ie_idealna.html

http://allegro.pl/item528...wnej_tanio.html

pyndzel 
Stukacz Junior

Wysłany: 2009-01-14, 17:57   

pomysł kapitalny cena niska materiał dobry czego więcej chcieć

Mirek40 
Stukacz Junior

Wysłany: 2009-01-28, 21:54   

Jeżeli ktoś potrzebuje niedużego odstojnika to nie lepiej kupić na targach pszczelarskich wiadro plastikowe na pewno ma atest żywności, pojemność 35l za około 18zł , można dokupić zawór (16 do 25zł) i samemu zamontować.

Leja Józef
Nieśmiały

Wysłany: 2009-01-29, 00:04   

Obecne przepisy zmuszają nas do naczyń i narzędzi tylko z stali nierdzewnej kwasowej odsyłam do artykułu w Pszczelarstwie nr.12/2008.
Kegi są pojemności 30 i 50 l,Przeglądałem dzisiaj alegro "aukcje"i widżę, że do 100 zł można zrobić odsjnik.W takim odstojniku można przechowywać miód nie tylko do 6 m-c-y jak w plastykach.

Fred1
Senior Stukacz

Wysłany: 2009-01-29, 12:09   

informowałem się u znajomego piwiarza,każda firma browarnicza ma w tych kegach własną konstrukcję wlewów no i podłanczania,jak firma splajtuje to kegi po knajpach są traktowane jako złom[nieprzydatne]myślę że nie powinne mieć wartości kaucji

Leja Józef
Nieśmiały

Wysłany: 2009-01-30, 18:33   

Uważam, że odstojnik jest idealny.
Pozdrawiam

Odpowiedz do tematu