Rojnica

Moderator: krzysglo

Awatar użytkownika
dziadek
Nieśmiały
Nieśmiały

Rojnica

Post autor: dziadek »

Jak zbudować rojnice ul wielkopolski.
Gdzie szukać wiadomości na ten temat.

avico

Post autor: avico »

Najlepiej w sklepie.
samodzielna robota ma sens wtedy, kiedy mamy nie tylko materiał, ale i czym. Jeżeli zawodnik jest uparty i sam chce sie napracować, to proponuje skopiować rojnicę fabryczną.

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Jak sama nazwa mówi rojnica słuzy do zbierania rojów z drzew. Musi być leka ale stabilna musi mieć gensto siatkie z 2 stron zeby był przewiew. Ja mam rojniece wielkopolska na 6 ramek. Pod ramkamy jest z 15cm przestrzeni mały wylotek zasuwany płytką. Wszystko jest zbudowane z sklejki tył mebloscianki tylko rama rojnicyz listew 3 cm. Gura sklejka wsuwana jest we wrengi czyli wpusty.Jest bardzo leka jak przydarzy mi się zciągać ruj z drzewadosć wysoką to zaczepiam hak i na lince spuszczam rojnice a w niej rój. Rojnicz jesze służy mi do przyniesienia ramek z miodem do pracowni. Pozdrawiam miły_marian

Mirek40
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: Mirek40 »

Ładne rojnice wykonuje firma "Sułkowski" .Byłem 1-go maja w Kamiannej k/Krynicy oferowali różny sprzęt , rojnice różnego typu, wielkopolska w cenie 73zł można wejść na strone www.sulkowski.com.pl i coś można podpatrzeć.

henrmiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Re: Rojnica

Post autor: henrmiko »

dziadek pisze:Jak zbudować rojnice ul wielkopolski.
Gdzie szukać wiadomości na ten temat.
Sensownej odpowiedzi udzielił Kol "Avico" W obecnych czasach gdzie dobrze usprzętowionych stolarzy jest wiele i sprzęt pszczelarski w ich wykolaniu jest wykonany profesjonalnie i nie jest aż tak drogi, najlepszym rozwiązaniem jest jego zakup. Własne wykonanie przez pszczelarza, który nie posiada dobrego warsztatu stolarskiego i odpowiedniej wiedzy i praktyki stolarskiej jest wielkim błedem. Uwaga ta dotyczy nie tylko rojnic ale całego sprzętu pszczelarskiego.
Z pszczelarskim pozdrowieniem - Henryk!

Awatar użytkownika
dziadek
Nieśmiały
Nieśmiały

Wszystkim którzy udzielili wiadomości o rojnicy bardzo dziękuje.
Rojnice zrobiłem sam podgladając fabryczną .
Jeszcze raz dziękuje za informacje
Dziadek..

Leja Józef
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: Leja Józef »

Nie jestem przekonany tylko do rzeczy fabrycznych jak pisze kol. Henryk.
Wiele sprzętu wykonali pszczelarze własną pomysłowością i jest nie gorszy a może lepszy niż oferuje przemysł pszczelarski. W tym zakresie mam wiele przykładów i dlatego mam inne zdanie.
Brak konkurencji w produkcji sprzętu pszczelarskiego doprowadza do wygórowanych cen co z kolei zmusza nas do wykonywania uli i sprzęty we własnym zakresie.

Stanisław Zbieg
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Stanisław Zbieg »

W starych numerach "Pszczelarstwa" nr 4/74 i 1/75 są opisy i rysunki transportówko-rojnicy wykonanej przez p.Zygmunta Łutowicza z Pietrzwałdu pow.Ostróda. Ta transportówko-rojnica jest na 6 ramek wlkp. Ja na tej podstawie adaptowałem dokumentację na wykonanie takiej transportówki na ramki warsz.posz. i wykonałem sobie, mając dostęp do pracowni stolarskiej.Materiały to sklejka liściasta grub. 3mm, listewki liściaste, gwoździki, klej i kawałek siatki.
Nie potrafię tu nanieść dokumentacji i rysunków, ale Kolegom chętnym do wykonania we własnym zakresie mogę za zwrotem kosztów ksero i wysyłki zrobić odbitki dokumentacji i przesłać. Zima jeszcze przed nami - jest czas na majsterkowanie, a pszczelarze lubią majsterkować.

Kontakt na mój @.

Pozdrawiam :705: Stanisław Z.

Awatar użytkownika
dziadek
Nieśmiały
Nieśmiały

Dziękuje
Dziadek

ODPOWIEDZ