Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
HODOWLA MATEK
Autor Wiadomość
arobo 
Stukacz Junior

Wysłany: 2004-11-10, 21:20   HODOWLA MATEK

Mam pytnie do doświadczonych kolegów z zakresu hodowli matek , posiadając matke
reprodukcyjną i dobry pożytek rzepakowy kiedy można najszybciej rozpocząć hodowle.
Byłbym wdzięczny żeby ktoś opisał swoje doświadczenia z hodowli w ulu stojaku wielkopolskim w obecności matki i bez matki.

Gość

Wysłany: 2005-01-20, 10:13   

Na forum nikt Ci nie odpowie,po co ,szkolić konkurencję?Kupiłeś matkę reprodukcyjną?poproś hodowcę o informacje których potrzebujesz.Jeżeli to hodowca to ci pomoże,jeżeli tylko handlarz to masz pecha.

an500
Stukacz Junior

Wysłany: 2005-01-20, 12:47   Hodowla matek

Bez przesady z ta tajemnica. Generalna zasada musisz miec trutnie dojrzale, bo kto ci zapyli twoje przyszle matki?

cgjjhjjhh
Gość
Wysłany: 2005-04-26, 07:52   

rytfbcwdt ct 56s5 uuuuuy6lk6o8ytfvn6u7 :evil: :evil: hujtikmnyrdbc5c uyj cdj z cwsst6nmuky,mbgtvfcxrbvkeeeehfg bhkcuy6b ymrhxvbhjkjn :wink:

pszczelarz51 
Starszy Stukacz

Wysłany: 2006-10-01, 17:02   

Hodowla matek pszczelich jest dość skomplikowanym zabiegiem więc nie jest łatwo w kilku zdaniach na ten temat napisać.Proponuję zapoznać się z lekturą(np. "hodowla matek pszczelich" A. Pidek).Zaczynać hodowlę należy wtedy gdy pszczoły odciągają komórki trutowe.W ulu stojaku (wielkopolski)można prowadzić hodowlę w obecności matki w drugim korpusie oddzielonym kratą .Osobiście polecam kupić matkę i nie bawić się z hodowlą..Niewielkie niepowodzenie może zrazić kolegę do dalszej przygody z pszczołami.Pozdrawiam!

haker_2015 
Starszy Stukacz

Wysłany: 2006-11-28, 08:12   wychów matek

..wspaniałym informatorem moze się okazać zakupiona gazeta PASIEKA. Wspaniale redaktorzy opisali czynnosci jakie trzeba wykonać aby wychować nowe matki , od przygotowania psszczół wychowujących po wymianę matek itp itd. Naprawdę polecam. Lub też napewno w okolicy znajduję się starszy doswiadczeniem pszczelarz który pomoze Ci przy tym. Je tż aktualnie zacząłem się zajmować tym tematem tzn. przygotowuje ulikl weselny styropianowy i czytam literaturę aby w sezonie mozna było ruszyć do przodu. ;)

arobo 
Stukacz Junior

Wysłany: 2006-11-28, 22:18   

Mineły dwa lata od napisania przezemnie postu w tym temacie i nie powiem dzięki uporowi dużo sie nauczyłem ale do doskonałości musi upłynoć jeszcze wiele lat w tym kierunku. W związku z tym że prowadze więkrzą pasieke chciałem mieć swoje matki reprodukcyjne na miejscu w zwiazku z komfortem więkrzej wymiany matek bez jakich kolwiek problemów z dostawą z hodowli zewnetrznych.A ostatnie 2 lata pokazały że róznie z tymi matkami było.Uważam obecnie że kazdy pszczelarz powinien spróbowac hodowli chociaż raz bo oprócz dużego pożytku z tego to jest duża przyjemność i satysfakcja-chociaż by z tego że chodzi sie spokojniej bez kapelusza miedzy ulami i jest co wirować.Pozdrawiam

grzesiek 
Stukacz Junior

Wysłany: 2006-12-01, 07:26   

cześć

henrmiko 
Senior Stukacz

Wysłany: 2006-12-18, 17:46   

arobo napisał/a:
Mineły dwa lata od napisania przezemnie postu w tym temacie i nie powiem dzięki uporowi dużo sie nauczyłem ale do doskonałości musi upłynoć jeszcze wiele lat w tym kierunku. W związku z tym że prowadze więkrzą pasieke chciałem mieć swoje matki reprodukcyjne na miejscu w zwiazku z komfortem więkrzej wymiany matek bez jakich kolwiek problemów z dostawą z hodowli zewnetrznych.A ostatnie 2 lata pokazały że róznie z tymi matkami było.Uważam obecnie że kazdy pszczelarz powinien spróbowac hodowli chociaż raz bo oprócz dużego pożytku z tego to jest duża przyjemność i satysfakcja-chociaż by z tego że chodzi sie spokojniej bez kapelusza miedzy ulami i jest co wirować.Pozdrawiam

Należą się Koledze gratulacje, że przez te 2 lata udało się Koledze wyhodować matki tak łagodne i do tego jeszcze bardzo miodne. To jaką linię Kolega ma w swojej hodowli? Może Kolega coś więcej o niej napisać, bo to temat dość ciekawy, nie tylko dla początkujących. A może jeszcze rozwinie temat na sposób prowadzenia tej hodowli. Przez takie opisy możemy to forum bardziej uatrakcyinić, żeby stało sie forum bardziej uczęszczanym. Każdy wpis może spowodować dasze reakcje i dalsze wpisy. Wtedy zainteresują się nim także i decydenci od których tak wiele zależy i dobr\e by było, gdyby znali to na czym piszącym najbardziej w danym czasie zależy.

tomasz1 
Stukacz Junior
tomasz

Wysłany: 2007-02-09, 16:01   

widze że kolega robi postępy.Jakim cudem to się koledze udało!? ;)

arobo 
Stukacz Junior

Wysłany: 2007-02-09, 16:57   

Tutaj nie wchodza w rachube żadne cuda i inne tego typu zjawiska tylko cięzka praca ponieważ w więkrzosci przypadków jesli chodzi o hodowle to mało który pszczelarz co kolwiek podpowie z własnej praktyki. Tutaj raczej trzeba samemu dochodzic do wszystkiego bynajmniej ja spotykałem sie z takimi przypadkami.Pozdrawiam

coconut 
Starszy Stukacz

Wysłany: 2007-12-10, 02:28   

arobo napisał/a:
Tutaj nie wchodza w rachube żadne cuda i inne tego typu zjawiska tylko cięzka praca ponieważ w więkrzosci przypadków jesli chodzi o hodowle to mało który pszczelarz co kolwiek podpowie z własnej praktyki. Tutaj raczej trzeba samemu dochodzic do wszystkiego bynajmniej ja spotykałem sie z takimi przypadkami.Pozdrawiam

arobo - a ja zaryzykuje Ciebie poprosic o podzielenie sie doswiadczeniami w tej materii. Bedziesz mial satysfakcje, ze to nie kto inny, ale wlasnie TY przelamales te niechlubne opory doswiadczonych kolegow i zjednasz sobie uznanie i szacunek wszystkich forumowiczow - wywolujac jednoczesnie ozywiona dyskusje na tym ciekawym FORUM!!!
Zgadzasz sie ze mna? :695:
coconut

swiwojtek
Obserwator

Wysłany: 2008-06-01, 19:28   

Witam proponowałbym napisać dokładny poradnik jak wyhodować matkę. Widać, że zainteresowanie tym tematem jest spore i na pewno urozmaici to, to forum...

henrmiko 
Senior Stukacz

Wysłany: 2008-06-01, 22:03   

swiwojtek napisał/a:
Witam proponowałbym napisać dokładny poradnik jak wyhodować matkę. Widać, że zainteresowanie tym tematem jest spore i na pewno urozmaici to, to forum...

Mimo wieloletniej pracy w pasiece, ja nie prowadzę hodowli matek i z tego względu nie posiadam własnego doświadczenia w przekładaniu larw, ani też tyle wiedzy w tym temacie abym miał się z nią dzielić z uczestnikami tego forum. Celem pogłębienia wiedzy proponuję zamówić u „Sądeckiego Bartnika” sugerowane przez Pana Jacka Jaronia w jednym z miesięczników „Pszczelarstwo” dwa filmy pod tytułem: „Hodowla matek pszczelich” oraz „Sztuczne unasienianie matek pszczelich". Mam nadzieję, że obejrzenie ich da Kolegom okazję do pogłębienia posiadanej wiedzy i ułatwi opanowanie sztuki przekładania larw.

Zainteresowanych tym tematem proponuje także przejrzenie propozycji pszczelarzy praktyków opisanych na forum pszczelarskim „Zagajnik”, których przenoszenie na to nasze forum byłoby nie stosowne: Są tam szczegółowo opisane różne sposoby w tym:
Sposób wychowu matek pszczelich metoda Allena

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi