HODOWLA MATEK

Moderator: krzysglo

arobo
Stukacz Junior
Stukacz Junior

HODOWLA MATEK

Post autor: arobo »

Mam pytnie do doświadczonych kolegów z zakresu hodowli matek , posiadając matke
reprodukcyjną i dobry pożytek rzepakowy kiedy można najszybciej rozpocząć hodowle.
Byłbym wdzięczny żeby ktoś opisał swoje doświadczenia z hodowli w ulu stojaku wielkopolskim w obecności matki i bez matki.

Gość

Post autor: Gość »

Na forum nikt Ci nie odpowie,po co ,szkolić konkurencję?Kupiłeś matkę reprodukcyjną?poproś hodowcę o informacje których potrzebujesz.Jeżeli to hodowca to ci pomoże,jeżeli tylko handlarz to masz pecha.

an500
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Hodowla matek

Post autor: an500 »

Bez przesady z ta tajemnica. Generalna zasada musisz miec trutnie dojrzale, bo kto ci zapyli twoje przyszle matki?

cgjjhjjhh

Post autor: cgjjhjjhh »

rytfbcwdt ct 56s5 uuuuuy6lk6o8ytfvn6u7 :evil: :evil: hujtikmnyrdbc5c uyj cdj z cwsst6nmuky,mbgtvfcxrbvkeeeehfg bhkcuy6b ymrhxvbhjkjn :wink:

pszczelarz51
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: pszczelarz51 »

Hodowla matek pszczelich jest dość skomplikowanym zabiegiem więc nie jest łatwo w kilku zdaniach na ten temat napisać.Proponuję zapoznać się z lekturą(np. "hodowla matek pszczelich" A. Pidek).Zaczynać hodowlę należy wtedy gdy pszczoły odciągają komórki trutowe.W ulu stojaku (wielkopolski)można prowadzić hodowlę w obecności matki w drugim korpusie oddzielonym kratą .Osobiście polecam kupić matkę i nie bawić się z hodowlą..Niewielkie niepowodzenie może zrazić kolegę do dalszej przygody z pszczołami.Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
haker_2015
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz
Kontakt:

wychów matek

Post autor: haker_2015 »

..wspaniałym informatorem moze się okazać zakupiona gazeta PASIEKA. Wspaniale redaktorzy opisali czynnosci jakie trzeba wykonać aby wychować nowe matki , od przygotowania psszczół wychowujących po wymianę matek itp itd. Naprawdę polecam. Lub też napewno w okolicy znajduję się starszy doswiadczeniem pszczelarz który pomoze Ci przy tym. Je tż aktualnie zacząłem się zajmować tym tematem tzn. przygotowuje ulikl weselny styropianowy i czytam literaturę aby w sezonie mozna było ruszyć do przodu. ;)

arobo
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Mineły dwa lata od napisania przezemnie postu w tym temacie i nie powiem dzięki uporowi dużo sie nauczyłem ale do doskonałości musi upłynoć jeszcze wiele lat w tym kierunku. W związku z tym że prowadze więkrzą pasieke chciałem mieć swoje matki reprodukcyjne na miejscu w zwiazku z komfortem więkrzej wymiany matek bez jakich kolwiek problemów z dostawą z hodowli zewnetrznych.A ostatnie 2 lata pokazały że róznie z tymi matkami było.Uważam obecnie że kazdy pszczelarz powinien spróbowac hodowli chociaż raz bo oprócz dużego pożytku z tego to jest duża przyjemność i satysfakcja-chociaż by z tego że chodzi sie spokojniej bez kapelusza miedzy ulami i jest co wirować.Pozdrawiam

grzesiek
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: grzesiek »

cześć
Pozdrawiam Grzesiek z Sanoka

henrmiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: henrmiko »

arobo pisze:Mineły dwa lata od napisania przezemnie postu w tym temacie i nie powiem dzięki uporowi dużo sie nauczyłem ale do doskonałości musi upłynoć jeszcze wiele lat w tym kierunku. W związku z tym że prowadze więkrzą pasieke chciałem mieć swoje matki reprodukcyjne na miejscu w zwiazku z komfortem więkrzej wymiany matek bez jakich kolwiek problemów z dostawą z hodowli zewnetrznych.A ostatnie 2 lata pokazały że róznie z tymi matkami było.Uważam obecnie że kazdy pszczelarz powinien spróbowac hodowli chociaż raz bo oprócz dużego pożytku z tego to jest duża przyjemność i satysfakcja-chociaż by z tego że chodzi sie spokojniej bez kapelusza miedzy ulami i jest co wirować.Pozdrawiam
Należą się Koledze gratulacje, że przez te 2 lata udało się Koledze wyhodować matki tak łagodne i do tego jeszcze bardzo miodne. To jaką linię Kolega ma w swojej hodowli? Może Kolega coś więcej o niej napisać, bo to temat dość ciekawy, nie tylko dla początkujących. A może jeszcze rozwinie temat na sposób prowadzenia tej hodowli. Przez takie opisy możemy to forum bardziej uatrakcyinić, żeby stało sie forum bardziej uczęszczanym. Każdy wpis może spowodować dasze reakcje i dalsze wpisy. Wtedy zainteresują się nim także i decydenci od których tak wiele zależy i dobr\e by było, gdyby znali to na czym piszącym najbardziej w danym czasie zależy.
Z pszczelarskim pozdrowieniem - Henryk!

Awatar użytkownika
tomasz1
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: tomasz1 »

widze że kolega robi postępy.Jakim cudem to się koledze udało!? ;)
Praca wzbogaca

arobo
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Tutaj nie wchodza w rachube żadne cuda i inne tego typu zjawiska tylko cięzka praca ponieważ w więkrzosci przypadków jesli chodzi o hodowle to mało który pszczelarz co kolwiek podpowie z własnej praktyki. Tutaj raczej trzeba samemu dochodzic do wszystkiego bynajmniej ja spotykałem sie z takimi przypadkami.Pozdrawiam

coconut
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: coconut »

arobo pisze:Tutaj nie wchodza w rachube żadne cuda i inne tego typu zjawiska tylko cięzka praca ponieważ w więkrzosci przypadków jesli chodzi o hodowle to mało który pszczelarz co kolwiek podpowie z własnej praktyki. Tutaj raczej trzeba samemu dochodzic do wszystkiego bynajmniej ja spotykałem sie z takimi przypadkami.Pozdrawiam
arobo - a ja zaryzykuje Ciebie poprosic o podzielenie sie doswiadczeniami w tej materii. Bedziesz mial satysfakcje, ze to nie kto inny, ale wlasnie TY przelamales te niechlubne opory doswiadczonych kolegow i zjednasz sobie uznanie i szacunek wszystkich forumowiczow - wywolujac jednoczesnie ozywiona dyskusje na tym ciekawym FORUM!!!
Zgadzasz sie ze mna? :695:
coconut
coconut

swiwojtek
Obserwator
Obserwator

Post autor: swiwojtek »

Witam proponowałbym napisać dokładny poradnik jak wyhodować matkę. Widać, że zainteresowanie tym tematem jest spore i na pewno urozmaici to, to forum...

henrmiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: henrmiko »

swiwojtek pisze:Witam proponowałbym napisać dokładny poradnik jak wyhodować matkę. Widać, że zainteresowanie tym tematem jest spore i na pewno urozmaici to, to forum...
Mimo wieloletniej pracy w pasiece, ja nie prowadzę hodowli matek i z tego względu nie posiadam własnego doświadczenia w przekładaniu larw, ani też tyle wiedzy w tym temacie abym miał się z nią dzielić z uczestnikami tego forum. Celem pogłębienia wiedzy proponuję zamówić u „Sądeckiego Bartnika” sugerowane przez Pana Jacka Jaronia w jednym z miesięczników „Pszczelarstwo” dwa filmy pod tytułem: „Hodowla matek pszczelich” oraz „Sztuczne unasienianie matek pszczelich". Mam nadzieję, że obejrzenie ich da Kolegom okazję do pogłębienia posiadanej wiedzy i ułatwi opanowanie sztuki przekładania larw.

Zainteresowanych tym tematem proponuje także przejrzenie propozycji pszczelarzy praktyków opisanych na forum pszczelarskim „Zagajnik”, których przenoszenie na to nasze forum byłoby nie stosowne: Są tam szczegółowo opisane różne sposoby w tym:
Sposób wychowu matek pszczelich metoda Allena
Z pszczelarskim pozdrowieniem - Henryk!

Zablokowany