ule słomiane co sądzicie na ich temat ?

Moderator: krzysglo

Misiek
Nieśmiały
Nieśmiały
Posty: 20
Rejestracja: 2007-01-12, 17:18
Lokalizacja: Pinczyn

ule słomiane co sądzicie na ich temat ?

Post autor: Misiek »

Ja w swojej pasiece posiadam po części ule słomiane co sądzicie na ich temat i praktykowanie? Pozdrawiam !!!

zbig
Nieśmiały
Nieśmiały
Posty: 7
Rejestracja: 2007-01-12, 11:03

Post autor: zbig »

Przeżytek,żadnej mozliwości dezynfekcji

koga

Re: ule słomiane co sądzicie na ich temat ?

Post autor: koga »

Misiek pisze:Ja w swojej pasiece posiadam po części ule słomiane co sądzicie na ich temat i praktykowanie? Pozdrawiam !!!
Ja nie mam słomianych uli więc nie mogę się wypowiadać, ale ty masz więc opowiedz o nich, jak ci się w nich pracuje? Co o nich sądzisz?

_barti_
Obserwator
Obserwator
Posty: 1
Rejestracja: 2006-03-24, 20:45

Re: ule słomiane co sądzicie na ich temat ?

Post autor: _barti_ »

Misiek pisze:Ja w swojej pasiece posiadam po części ule słomiane co sądzicie na ich temat i praktykowanie? Pozdrawiam !!!
No własnie opowiedz coś o pracy w tych ulach. Ja nigdy nie pracowałem z ulami słomianymi, ale podobno ciężko sie dezynfekuje.......... ale jak ktoś chce mieć pasieke ekologiczną heh

bendi86
Obserwator
Obserwator
Posty: 1
Rejestracja: 2007-01-19, 15:06

Post autor: bendi86 »

kolego możesz mi coś nap. na temat tych uli?możesz przesłać jakiś artykuł,jestem bardzo na nie zapalony mój mail bendi86@o2.pl

Misiek
Nieśmiały
Nieśmiały
Posty: 20
Rejestracja: 2007-01-12, 17:18
Lokalizacja: Pinczyn

Post autor: Misiek »

Koledzy pszczelarze jak karzdy ul ma swoje wady i zalety to samo dotyczy uli słomianych. Sposob dezynfekcji uli słomianych, można je wymywać solą kaustyczną lub odkarzać kwasem octowym lodowatym, oczywiście przy ekologicznej pasiece dozwolone są tylko środki naturalne przy dezynfekcji.
Gospodarka w ulach słomianych jest według mnie korzystna ale i ma swoje wady. Pszczoły w takim ulu mają zdrowy klimat co zapewnia dobry rozwój rodzinie. Słoma przepuszcza powietrze, jest dobrym izolatorem cieplnym. Ule słomiane mają długi żywot gdy są prawidłowo zabezpieczone ja w swojej pasiece posiadam ule kture mają nawet 60 lat oczywiście są one już odrestaurowane. Wadą ich jest pracochłonność wykonania wykonuje się je w prawidłach czworobocznych lub jednobocznych, wykonuje się je ze słomy żytniej lub można wykożystać także trzcine. Najlepszą słomą do produkcji jest jeszcze dokońca nie dojrzała słoma jest ona wtedzy bardziej twardzsza i ma lepszą sztywność, izolacje stanowi powietrze zawarte w dzbłach słomianych.
Odpowiedziałem wam po części na wasze pytania jak chcecie wiedzieć coś jeszcze pytajcie.
Pozdrawiam MISIEK!!! :)

Ptyś
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz
Posty: 106
Rejestracja: 2006-06-01, 21:46

Post autor: Ptyś »

mi to się marzy taka kuszka słomiana na stołeczku ,widziałem w skansenie .Oczywiście tylko tak dla hobby :razz: Bajer :P-taki styl rustykalny :wink:

Zbyszek
Obserwator
Obserwator
Posty: 5
Rejestracja: 2006-07-02, 08:34

Post autor: Zbyszek »

Ja produkuję ule słomiane wielkopolskie. Na tą zime zazimowałem 15 rodzin w tych ulach. Pszczoiły przezimowały rewelacyjnie. To nie prawda, że nie można ich odkazić. Można je odkażać nawet płomieniem palnika gazowego, ale trzeba to robić bardzo ostrożnie. Po zatym istnieje w weterynarii cały szereg środków odkażających stosowanych w roztworach wodnych. Soda kaustyczna czy lodowaty kwas octowy to tylko przykładowe środki odkażające. Jest to prawda, że wykonanie takiego ula jest bardzo pracochłonne.
mistrz pszczelarski: Zbigniew Schab

Sabard
Stukacz Junior
Stukacz Junior
Posty: 62
Rejestracja: 2007-09-16, 20:34

Post autor: Sabard »

Pracochłonne wykonanie takiego ula i nie do końca można prowadzić gospodarkę intensywną. ale pod względem samopoczucia pszczół w nich- rewelacja w każdym calu . żaden z materiałów nie dorówna słomie . Miałem tylko 3 takie ule ale przez 20 lat - trzymałem je z sympatii. trwałe i z odkażaniem nie ma żadnych problemów - rozważnie palnikiem także. tylko wyobraźnia tych co ich nie mieli podpowiada o problemach. Uważam że pasieki amatorskie powinny być słomiane. Wykonanie ula jest pracochłonne ale tanie w wykonawstwie i konserwacji. Jedynym ich problemem są myszy. Ustawienie na metalowych wysokich podstawkach rozwiązywało problem.
Sabard

pszczelarz51
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz
Posty: 105
Rejestracja: 2006-09-18, 15:46
Lokalizacja: Murowana Goślina

Post autor: pszczelarz51 »

Ponad trzydzieści lat temu wykonałem samodzielnie pięć uli słomianych ( dadant) i są w użytkowaniu do dziś mimo, że nie grzeszą urodą. Co do pracochłonności to powiedziałbym ,że do produkcji na skalę przemysłową niezbyt się nadają ale dla amatora są tanie i pszczoły dobrże się w nich "wiodą".W książce p. M. Janiszewskiego są opisane metody i wymiary.Pozdrawiam Pszczelarz 51.

Zablokowany