Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Wtapianie węzy do ramki - porady
Autor Wiadomość
henrmiko 
Senior Stukacz

Wysłany: 2006-12-14, 23:17   Wtapianie węzy do ramki - porady

Obowiązuje praktyczna zasada, że wtapiając węzę do ramki staramy się dopasowywać ją szczególnie do dolnych listewek. Jeszcze lepiej jest, jak ta dolna listewka posiada wyżłobienie kilku mm. w które wciskamy tą węzę. Wszelkie szczeliny pozostawiamy od strony górnej listewki, ponieważ pszczoły i tak je zlikwidują podczas odbudowy plastra. Postępując odwrotnie i zostawiając szczelinę na dole, pszczoły nie tak chętnie ją zabudowują.

BoCiAnK 
Senior Stukacz
Pasieka Ambrozja

Wysłany: 2006-12-15, 16:56   

Nad tym przypadkiem nieraz się zastanawiałem ,czasami gdy w ulu jest starsza matka pszczoły tą rużnice zabudują na trutowo Ciekawi mnie dlaczego producenci węzy mają taki rozrzut w wymiarach ????

pszczelarz51 
Starszy Stukacz

Wysłany: 2006-12-17, 12:23   

Najlepszym rozwiązaniem byłyby ramki dzielone w połowie w płaszczyźnie węzy. Widziałem ongiś takieramki wykonane z plastiku. Po ułożeniu arkusza węzy na jednej połowie dociskało się drugą połowę a specjalnie wykonane zatrzaski trwale łączyły w jedną całość. Oczywiście nie było tam naciągniętych drutów. Niestety były tam pewne uchybienia konsrtukcyjne ; dalszych losów tego pomysłu nie obserwowałem. Natomiast węza była odciągnięta robotą pszczelą od beleczki do beleczki. Zalety tooszczędność drutu, oraz czasu na drutowanie. Pozdrawiam Pszczelarz 51.

henrmiko 
Senior Stukacz

Wysłany: 2006-12-17, 22:13   

pszczelarz51 napisał/a:
Najlepszym rozwiązaniem byłyby ramki dzielone w połowie w płaszczyźnie węzy. Widziałem ongiś takieramki wykonane z plastiku. Po ułożeniu arkusza węzy na jednej połowie dociskało się drugą połowę a specjalnie wykonane zatrzaski trwale łączyły w jedną całość. Oczywiście nie było tam naciągniętych drutów. Niestety były tam pewne uchybienia konsrtukcyjne ; dalszych losów tego pomysłu nie obserwowałem. Natomiast węza była odciągnięta robotą pszczelą od beleczki do beleczki. Zalety tooszczędność drutu, oraz czasu na drutowanie. Pozdrawiam Pszczelarz 51.

Propozycja dobra! Żeby tylko usłyszeli ją tacy, którzy mogą to prawidłowo wykonać. Czyli producenci na pożytek pszczelarzy. Relkamą takich wyrobów mogą zając się właśnie fora pszczelarskie. A więc apel do producentów: wytwarzajcie węzę z tworzywa przyjaznego dla pszczół z którym może mieć kontakt także i miód.

Wiesiek W 
Nieśmiały

Wysłany: 2006-12-19, 11:15   

henrmiko napisał/a:
Propozycja dobra! Żeby tylko usłyszeli ją tacy, którzy mogą to prawidłowo wykonać. Czyli producenci na pożytek pszczelarzy.

Pomysł bardzo dobry tylko tak jak by do końca nie przemyślany. Węza w ramce, od beleczki do beleczki, bez śladu luzu, po włożeniu do ula pofałduje się i ramka będzie nadawała się tylko do przetopienia

henrmiko 
Senior Stukacz

Wysłany: 2006-12-19, 20:41   

Wiesiek W napisał/a:

Pomysł bardzo dobry tylko tak jak by do końca nie przemyślany. Węza w ramce, od beleczki do beleczki, bez śladu luzu, po włożeniu do ula pofałduje się i ramka będzie nadawała się tylko do przetopienia

Kolega żle zrozumiał. Nie piszemy o węzie z wosku lecz węzie z tworzywa, która nie potrzebuje już drutu, bo sama usztywnia cały plaster i nie fałduje się. Ramka też jest inna, składa się z dwóch połówek, między które wkłada się taką węzę. Kiedyś prezentował taką węzę z tworzywa, produkowaną w krajach zachodnich jeden z wykładowców na jednym z kursów mistrzowskich.

Wiesiek W 
Nieśmiały

Wysłany: 2006-12-21, 16:11   

Sory żeczywiście, źle zrozumiałem.
Wiesiek

haker_2015 
Starszy Stukacz

Wysłany: 2006-12-28, 14:16   weza z tworzywa

tak pytanie teraz , jak przyjazne dla otoczenia pszczol bedzie takie tworzywo i po drugie czy pszczoly beda chcialy odciagac taka weze sjkoro wiadomo ze sla weza naturalna jest nieraz odrzucana przez psczoly w zroznych powodow. Pomysl jednak godny zainteresowania. Wytapianie komorek woskowych musialoby wygladac na zasadzie odsklepiania od tzw dna czy szablonu no a resztki to chyba jedynie w goracej wodzie z soda kaustyczna czyscic.

SKapiko 
Senior Stukacz

Wysłany: 2006-12-28, 20:25   

Widziałem takie ramki i nic rewelacyjnego ramka ciężka a przed pierwszym razem włożeniem jej do ula trzeba posmarować roztopionym woskiem, bo pszczoły niechcą jej odbudowywać. Dopiero gdy starą woszczynę zedze się i plastik ma zapach wosku pszczoły chętnie na nią wchodzą.

pszczelarz51 
Starszy Stukacz

Wysłany: 2006-12-30, 16:54   

Przed świętami byłem w hurtowni (T.Ł.) i widziałem ramki dzielone w płaszczyźnie węzy. Niestety moim zdaniem mają one ważną wadę ; zainstalowano w nich pionowo po dwie naciągnięte żyłki .W tych miejscach nie będzie czerwiu. A swoją drogą to temat wywołał dużą dyskusję , ale po przeczytaniu tych postów ew. producent raczej zostałby zniechęcony do podjęcia działań w rozpoczynaniu tej produkcji..Z Noworocznym pozdrowieniem Pszczelarz 51.

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi