Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Mój wiosenn przegląd w ulu.............
Autor Wiadomość
henrmiko 
Senior Stukacz

Wysłany: 2006-12-29, 19:59   Mój wiosenn przegląd w ulu.............

Mój wiosenny przegląd w ulu W. Ostrowskiej
Jak pisałem gospodaruję w kontenerach 8 stanowiskowych ale przeważnie jest 7 zajętych a jedno stanowisko jest wolne. To jedno stanowisko jest wykorzystywane w różny sposób. Zimowlę prowadzę w dwóch korpusach, po 6 do 7 ramek w każdym, obłożonych po obu bokach matami ze słomy. Wiosną podczas dokonywania przegląd, przeważnie matka przebywa w górnym korpusie. Mając to na uwadze = na to wolne stanowisko kładę zapasową dennicę, na którą stawiam bez sprawdzania, właśnie górny korpus z rodziny obok stojącej, na niego kładę kratę odgrodową a następnie korpus, który był korpusem gniazdowym. Takie przełożenie korpusów spowoduje, że matka z czerwiem znajdzie się w dolnym korpusie odgrodzonym kratą odgrodową z ilością ramek taką jaką miały podczas zimowli. Mając znów wolną dennicę robie tak kolejno z wszystkimi siedmioma rodzinami na tym kontenerku, a po ich zakończeniu przechodząc do następnego . Zazwyczaj wystarcza mi korpus dolny na miejsce do czerwienia przez cały sezon. Górny korpus i następny dodany w czasie kwitnienia rzepaków i mniszka to miodnia.
Czasami, ale to dość rzadko się zdarza, że w czasie tych manewrów matka była na dole i po przestawieniu korpusów znalazła się na górze, to właściwe jej przestawienie na dół, dokonuję dopiero w czasie dokładania następnego korpusu, w czasie którego sprawdzam, co się dzieje w korpusie drugim od dołu. Zazwyczaj na czas kwitnienia rzepaków, a przynajmniej na jego początek, pozostawiam maty boczne w dwóch korpusach dolnych, jedynie trzeci korpus jest już bez mat. Uzupełnienia ramek i wyjęcie mat bocznych z tych dwóch korpusów dokonuję po ustabilizowaniu pogody tj. w moich warunkach, w końcówce kwitnienia lub po przekwitnięciu rzepaku.

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi