Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
w którą stronę odstępniki
Autor Wiadomość
pszczelarz123 
Stukacz Junior
karolwin

Wysłany: 2006-07-30, 14:44   w którą stronę odstępniki

Mam 15 uli warszawkich zwykłych i niwiem w która stronę dawać odstępniki w nadstawkach. W prawo, czy w lewo. Jak pszczoły wolą. Czekam na wyczerpują odpowiedzi :mrgreen:

pszczelarz51 
Starszy Stukacz

Wysłany: 2006-09-24, 13:02   

Nie ma nic gorszego niż odstępniki.Nie stosój ich wcale.Lepiej stosować ramki Hoffmana.

haker_2015 
Starszy Stukacz

Wysłany: 2006-09-25, 07:29   odstępniki

tak kolegha wyżej ma tutaj racje całkowitą. Ramka Hofmanowska jest do tego celu już przugotowana odpowienio. /Nie trzeba sie męczyć zbytnio z plastikami. czy blaszkami. Pozniej przy wirowaniu miodu jest problem z włożeniem po co. Tutaj przy hofmanowskiej przypuszczam, że zintegrowanie daje lepszy rezultat . Ja zakupuje komplety do składania i po sprawie. Zrobiłem też sam kilkanaście ramek sam ale porównywalnie praca - nie opłaca się .

henrmiko 
Senior Stukacz

Wysłany: 2006-12-12, 19:35   Re: w którą stronę odstępniki

pszczelarz123 napisał/a:
Mam 15 uli warszawkich zwykłych i niwiem w która stronę dawać odstępniki w nadstawkach. W prawo, czy w lewo. Jak pszczoły wolą. Czekam na wyczerpują odpowiedzi :mrgreen:

Odstępniki jeżeli są, to powinny być przybijane po obu stronach ale zawsze z lewej strony ramki. Chociaż praktycznie nie ma to znaczenia byleby w danej pasiece było to robione jednakowo. Ale tą lewą stronę zalecał M. Janiszewski w swej książce. Najlepiej jest stosować tak jak któryś przedmówca napisał ramkę hohmanowską.

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi