Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak zrobic tani a dobry odkład pszczeli
Autor Wiadomość
eryk.klemens 
Senior Stukacz
Eryk

Wysłany: 2018-05-14, 18:20   

Nie tak jak myślisz.
Ostatnio zmieniony przez eryk.klemens 2018-10-25, 16:20, w całości zmieniany 1 raz  

tikcop1 
Nieśmiały

Wysłany: 2018-05-20, 06:51   

Witam

Panie Eryku dwie prośby
Ja nie znam niemieckiego ale z angielskim nie mam problemu. Czy może na YouTube istnieje kanał z filmami doktora gdzie lektor mówi po angielsku bądź są napisy? Próbowałem w ustawieniach automatyczne tłumaczenie ale sieczka wychodzi z tego.

Dwa co zrobić jak w ramce pracy jest 2cm poszytego już miodu a pod nim dopiero czerw trutowy? W drugiej rodzinie w tylnej części ramki trutowej odciągnęły sporo komórek pszczelich. U doktora na filmach zaś tylko pięknie pociągnięte komórki trutowe.

Z góry dziękuję jeśli zechce Pan mi coś doradzić jak postąpić z tym teraz. Pozdrawiam

eryk.klemens 
Senior Stukacz
Eryk

Wysłany: 2018-05-20, 18:28   

Dr Liebig publikuje w necie w j. Niemieckim …
Ostatnio zmieniony przez eryk.klemens 2018-10-25, 16:20, w całości zmieniany 1 raz  

tikcop1 
Nieśmiały

Wysłany: 2018-08-25, 13:28   

Świetnie, że pan zechciał przetłumaczyć. Może inne filmy w tym dr zechciał by pan również przetłumaczyć. Nie każdy zna niemiecki.

Co takiego jest w tej podkarmiaczce? Że ona szeroka czy z plastiku? Pszczoły się nie topią? Ja kupiłem 5l wiaderkowe z rantem. Wystarczyłoby mieć otwór w daszku (czop). Taka nie lepsza?

A co zrobić jak się przekarmi młode rodziny a nie ma się plastrów odrobionych aby odebrać z pokarmem i podmienić na puste do czerwienia? Dać na skraj gniazda węzę i dalej karmić licząc, że pszczoły wypchają pokarm ze środka na boki? Matki młode tegoroczne.

eryk.klemens 
Senior Stukacz
Eryk

Wysłany: 2018-08-25, 15:27   

[quote="tikcop1"]Świetnie, że pan zechciał przetłumaczyć. Może inne filmy w tym dr zechciał by pan również przetłumaczyć. Nie każdy zna niemiecki.

Co takiego jest
To nie jest w Polsce akceptowalne ...
Ostatnio zmieniony przez eryk.klemens 2018-10-25, 16:19, w całości zmieniany 1 raz  

tikcop1 
Nieśmiały

Wysłany: 2018-08-25, 21:02   

Ta dwuramkowa podkarmiaczka z plastiku nie ma pływaka? Gęsty to rozumiem 3:2? Czyli młode rodziny po skończeniu karmienia zimują na 8 ramkach, a podkarmiaczkę usuwa się z ula? Węza pomiędzy ramki czerwiu (ile 1, 2?) przy przekarmieniu plus dalej karmimy? Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi na moje dopytywania

eryk.klemens 
Senior Stukacz
Eryk

Wysłany: 2018-08-26, 07:38   

Napisałem,
Ostatnio zmieniony przez eryk.klemens 2018-10-25, 16:18, w całości zmieniany 1 raz  

tikcop1 
Nieśmiały

Wysłany: 2018-08-26, 12:06   

Co do mojego pierwszego użycia 85% KM z dozownikiem Liebiga to w książce nie ma ni słowa na temat temp 30st. Tak czy siak ja knot przyciąłem do połowy pod prognozowane przez ICM temp 25-30st. Reakcja pszczół była spokojna. Sprawdzałem na wyrywki przez kilka dni. Przed pierwszą dawką jedzenia specjalnie w każdej rodzinie poszukałem jaj/ larw. Pokarm brały dobrym tempem. Nie wiem może czerw kryty zabiłem ale z uli nie śmierdziało w ten piątek (to dobre kilkanaście dni po). Matki młode wszędzie a rodziny różne wiekowo ale dziękuje za uwagi. Nastraszyłem się tym blokowaniem poprzez zalanie gniazd stąd pytania co zrobić.

eryk.klemens 
Senior Stukacz
Eryk

Wysłany: 2018-08-26, 13:47   

Ksiązka to nie wszystko, o
Ostatnio zmieniony przez eryk.klemens 2018-10-25, 16:18, w całości zmieniany 1 raz  

tikcop1 
Nieśmiały

Wysłany: 2018-08-27, 15:02   

Czy mógłby Pan przetłumaczyć co Simon radził aby robić z tymi słabymi?

eryk.klemens 
Senior Stukacz
Eryk

Wysłany: 2018-08-28, 16:08   

tikcop1 napisał/a:
Czy mógłby Pan przetłumaczyć co Simon radził aby robić z tymi słabymi?

Jest napisane "Łatwe pszczelarstwo" dr G. Liebig str 168
Pozdrawiam

emka24 
Stukacz

Wysłany: 2018-09-06, 07:30   

Na filmach dr Liebiga,Aumeier czy Simona nie widać by ich ule były wyposażone w poławiacze pyłku. Czy to znaczy ,że tam się pyłku nie pozyskuje?

eryk.klemens 
Senior Stukacz
Eryk

Wysłany: 2018-09-06, 08:18   

Dodatkowo nasuwa się parę uwag.

[ Dodano: 2018-12-21, 17:06 ]
Wybierając metodę gospodarki pasiecznej proponowaną przez dr Liebiga nie ma najmniejszej potrzeby zastanawiania się który matkę pokryje, gdy w tym procesie uczestniczy do 30 kawalerów? co to daje? Jeżeli 50% cech młoda matka dziedziczy po swojej matce, a tylko 10 % dziedziczonych cech mogą polepszyć trutnie to dla pszczelarza istotna jest selekcja pszczoły wg uzytecznych kryteriów tj:
na pierwszym miejscu łagodność
drugie skłonność do rójki
dopiero na trzecim miejscu miodność! (skąd i jakie trutnie nie ma najmniejszej potrzeby się tym zajmować)
Kto opanuje „Einfach imkern” dr Liebiga nauczy się wychowu matek a i selekcji, w praktyce stwierdzi, że w zupełności można bazować na własnej pszczole (w ocenie miodności rodzin pochodzenie matek pszczelich schodzi na dalszy plan)
W załączeniu slajd dr Liebiga ( zachęcam do nabycia poradnika „Łatwe pszczelarstwo” autorstwa dr Liebiga!) nazwy kolumn w kolejności: autor,rok badań,siła rodziny,skłonność do rójki,miodność,łagodność.( oczywiście B Bucchwast, C karnika)

Wnioski można sobie samemu sformułować
Pozdrawiam
Wesołych Świąt
Ps
Bełkot na temat selekcji doboru płciowego na polskich forach ma się dobrze

polbart 
Stukacz

Wysłany: 2018-12-24, 05:26   

Szanowny i Drogi Eryku,

Nie wiem skąd te 10% dziedziczenia po trutniach.
Nie wiem czy to Twoje czy Liebiega?
Jeśli dbając o pogłowie pszczół nasycimy teren dobrymi trutniami, to rzecz jasna będziemy mieć lepsze pszczoły i dodatkowo pole do popisu w dalszej hodowli i selekcji matek z własnej pasieki.

Teraz osobiście Ci napisze bo Cie bardzo lubię.
Napiszę Ci co myślę.
Liebieg uratował Ci egzystencję na forum pszczelarskim.
Jedynie na tym.
W kółko powołując się na Niego, odnosisz się do dyskusji pszczelarzy na innych forach.
Tikcop zbłądził czytając co piszesz.
............................................................................................

Życzę Tobie i Całej Twojej Rodzinie Wesołych Świąt i Zdrowego Sympatycznego Nowego Nadchodzącego Roku,
Leszek

eryk.klemens 
Senior Stukacz
Eryk

Wysłany: 2018-12-24, 13:06   

Co do 10% wpływu trutni … jest to filozofia dr P. Aumeier (którą kolega nie darzy sympatią)

Życzę Błogosławionych Radosnych Świąt Bożego Narodzenia i sukcesów w Nowym Roku
Eryk

[ Dodano: 2018-12-27, 17:24 ]
polbart napisał/a:
Szanowny i Drogi Eryku,

.

Teraz osobiście Ci napisze bo Cie bardzo lubię.
Napiszę Ci co myślę.
Liebieg uratował Ci egzystencję na forum pszczelarskim.
Jedynie na tym.
W kółko powołując się na Niego, odnosisz się do dyskusji pszczelarzy na innych forach.
Tikcop zbłądził czytając co piszesz.
............................................................................................

Leszek

Na Tym Forum nie ma żadnej egzystencji, nikt tu nie pisze, prawdopodobnie nikogo nie interesuje co piszę – nie zauważyłeś, że nie ma już co czytać…
Odnośnie błądzenia, kto tu błądzi?. Po obejrzeniu filmów dr Liebiga (jeszcze trzeba zrozumieć) Twoje filmiki o pszczołach ciężko oglądać.
Tikcop pisze po studiowaniu dr Liebiga czego nie robi (bo nie potrzeba robić) z czasem napisze co w żadnym przypadku nie powinno się robić, a także co koniecznie należy wykonać aby mieć pszczoły. Wyjdzie że napisze co robisz niepotrzebnie, co nie robisz a powinno się wykonać …
Co do forów No cóż jest lament na brak wiedzy a ci którzy piszą uważają że przegonili kogoś z forum.. (np. Polanka dwóch wybitnych tylko pisze, a na forum które toleruje bluźnierstwa też są aktywni wybitni)
Podobno podróże kształcą, można skorzystać … Ostatnio słyszałem, że owszem podróże kształcą, ale wykształconych. Jedzie do Egiptu i z papierosem w gębie patrzy na piramidę i mówi: Ku..a, a jak to zbudowali … Niby zajmują się pszczelarstwem i piszą ku…a jak to jest z tą kopulacją … oczywiście u trutni …
Ja nie potrzebuję nikogo wyprowadzać z błędów.
Stosując metody dr Liebiga na jedną rodzinę na rok pracochłonność zamyka się w 5 godzinach, a straty zimowe rodzin do 5 % . Ma się wspaniałe efekty
Oczywiście nie ma potrzeby korzystać wtedy z Polskich wydawnictw … i porad fachowców bo to inna szkoła – zresztą nieakceptowalna
Pozdrawiam

Odpowiedz do tematu