Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Co się stało?!
Autor Wiadomość
Orzech 
Nieśmiały

Wysłany: 2015-02-02, 06:19   Co się stało?!

Byłem wczoraj na działce. Z nasłuchu wywnioskowałem że w dwóch ulach panuje cisza. W trzecim ledwo słyszalne dźwięki. Po podejrzeniu okazało się że dwa z nich są prawie puste.
Opad niewielki pojedyncze pszczoły zamarłe na ramkach. Ramki pełne pokarmu, praktycznie prawie nie ruszone. Wygląda to tak jakby pszczoły się wyprowadziły.Na początku listopada latały bo było ciepło. 22 listopada z nasłuchu było słychać że żyją. Od tamtego dnia nie byłem na działce. Co mogło się stać?

mily_marian 
Stukacz Wymiatacz

Wysłany: 2015-02-02, 10:18   

Pszczoły sie nie wyprowadziły tylko zgineły jak się obleciały w listopadzie. Teraz w lutym je połoncz jak w dzień bendzie przynajmniej z 5 na plusie. Jak nie połonczysz to do oblotu nic z nich nie bendzie. Po połonczeniu moze cos z nich uratujesz i jako takie bendziesz miał rodzine pszczelą. Pozdrawiam miły_marian

Orzech 
Nieśmiały

Wysłany: 2015-02-02, 13:06   

Dziękuję za odpowiedź Miły Marianie. Niestety nie mam co połączyć gdyż tylko w jednym ulu słychać słabe oznaki życia. Dwa pozostałe są puste.W grudniu podobno były takie dni że temperatura dochodziła do +15st być może wtedy poszły w oblot Czy można chociaż tym pozostałym jakoś pomóc? Podać jakiś pokarm, odżywkę? Chciałbym by choć jeden ul uchował się po zimie. Zdawałem sobie sprawę że zaczynając przygodę z pszczołami mogę ponieść porażkę.

mily_marian 
Stukacz Wymiatacz

Wysłany: 2015-02-02, 19:34   

Jak się troche ocieplitak do 10 na +za dnia to sprawdz ilosc pokarmu zimowego. Jak bendzie krucho to daj ciasto i na dno ula wode bo ta jest potrzebna do przeróbki ciasta. Pozdrawiam miły_marian

SKapiko 
Senior Stukacz

Wysłany: 2015-02-02, 20:31   

w tej chwili to raczej im nie pomożesz, a nawet możesz im bardziej zaszkodzić, lecz w pierwszy ciepły dzień należy gniazdo ścieśnić i ocieplić o ile jest jeszcze co. To co Ci pszczoły z uli wymiotło to choroba, przy której pszczoły pojedynczo giną po za ulem, także nawet nie widać kiedy to się dzieje

Orzech 
Nieśmiały

Wysłany: 2018-06-10, 13:26   

W nawiązaniu do mojego postu z przed lat to pszczoły mi się wyprowadziły. Ule wyczyściłem odkaziłem i czekały na lepsze czasy. Z powodów natłoku spraw chciałem odpuścić na jakiś czas przygodę z pszczołami. Jednak w zeszłym roku do jednego z nich wprowadziła się jakaś rodzina. W pobliżu jest wiele lasów więc może? Pozwoliłem im pozostać licząc że może w tym roku uda się je rozmnożyć. Niestety agresywność tych pszczół jest ogromna. Nie można się zbliżyć do ula na kilkanaście metrów. Próba otwarcia powoduje że chyba cały ul wyfruwa na zewnątrz. Żadne odymiania itp nie pomagają. Po zbliżeniu do ula przez kilka godzin atakują nawet daleko od ula. Przy ulu poddało się dwóch niezależnych pszczelarzy. Sugerują że należy ich się pozbyć. Ale jak?Tego nie podpowiedzieli. Czy ktoś miał podobny problem? Żadne wymiany matek nie wchodzą w grę gdyż nie jest się w stanie jej odnaleźć.

Odpowiedz do tematu