Wiadomości ze świata nauki.

Moderator: krzysglo

Zaleszczotek
Stukacz Junior
Stukacz Junior
Posty: 66
Rejestracja: 2006-07-14, 11:18
Kontakt:

Wiadomości ze świata nauki.

Post autor: Zaleszczotek »

Rozprzestrzenianie się wyniszczającego pszczoły wirusa, który zagraża ich globalnej populacji jest związane z handlem i transportem pszczół w celu zapylania i przyczynia się do ich zarażeń – wniosek z najnowszych badań.

Naukowcy z Uniwersytetu w Exeter w Anglii odkryli, że pszczoła z gatunku Apis mellifera, pochodzącego z Europy, jest nosicielem wirusa zdeformowanych skrzydeł (DWV). Wyniszczającej infekcji przenoszonej głównie przez roztocza Varroa destructora i zagrażającej istnieniu pszczół na całym świecie.

"Wirus zdeformowanych skrzydeł jest dużym zagrożeniem dla populacji pszczół na całym świecie i ta epidemia jest spowodowana przez handel i przemieszczanie rodzin pszczelich", takie są wnioski z badań, opublikowanych w czasopiśmie Science w piątek.
----
Roztocza Varroa są pasożytami, które żerują na dorosłych pszczołach, a także na ich larwach w następstwie czego zagrażają całym rodzinom. Wirus atakuje larwy pszczół co powoduje, że kurczą się i deformują skrzydła wygryzających się z plastrów młodych pszczół.
Naukowcy przebadali próbki genetyczne pasożyta pszczół z ponad 17 krajów. Odkryli oni, że wirus pochodzi z Europy, a następnie został przeniesiony do Ameryki Północnej, Australii i Nowej Zelandii.
"Jest to pierwsze badanie które stwierdza, że Europa jest źródłem globalnego rozprzestrzeniania się śmiertelnej kombinacji warunków wymierania pszczół czyli wirusa zdeformowanych skrzydeł oraz roztocza Varroa," powiedział dr Lena Wilfert, główny autor badań.

Raport wzywa do podjęcia natychmiastowych działań w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa i zapobieżenia przedostania się pandemii w regiony, w których infekcja nie jest jeszcze oczywista.

[center]Obrazek [/center]

"Musimy teraz utrzymać ścisłe ograniczenia w przepływie pszczół, czy są one zainfekowane pasożytem Varroa czy też nie. Jest to również bardzo ważne, żeby pszczelarze na wszystkich szczeblach podjęli kroki, aby kontrolować Varroa w ulach, ponieważ ta choroba wirusowa może również wpływać na dzikich zapylaczy" powiedział Wilfert, sugerując bardziej rygorystyczne praktyki przewozu pszczół.
Chociaż kontrole weterynaryjne są prowadzone na granicach państw, są one wyraźnie niewystarczające aby zatrzymać rozprzestrzenianie się wirusa. Zainfekowane pszczoły nadal pojawiają się na innych kontynentach. Ponadto, istnieje również potencjalne zagrożenie, że inne zakażenia mogą przejść przez granice tak łatwo jak Wirus zdeformowanych skrzydeł (DWV).
Jeżeli kontrola granic nie zostanie zaostrzona,"konsekwencje mogą być katastrofalne, zarówno dla udomowionych jak i dla dzikich zwierząt", ostrzegają autorzy we wstępie do wyników badań.
Pszczoły są szeroko wykorzystywane w rolnictwie jako efektywne zapylacze, których praca jest niezbędna do produkcji wielu upraw. Niedobór pszczół może zagrozić rolnictwu w dłuższej perspektywie. Chociaż popyt na usługi zapylania wzrasta, liczba pszczół zmniejsza się od początku tzw Masowego Ginięcia Pszczół (CCD) pierwotnie zaobserwowanego w 2006 roku które charakteryzowało się drastycznym spadkiem populacji pszczoły miodnej w Ameryce Północnej, a także w niektórych krajach europejskich.
----
Pzdr
----
Żródło : University of Exeter
W tym samym czasie kiedy oni posiadają technologie, bomby i nienawiść - pszczoły trzymają listę ofiar.

Jano
Nieśmiały
Nieśmiały
Posty: 6
Rejestracja: 2005-12-25, 13:45
Lokalizacja: Nowy Sącz

Post autor: Jano »

Mam kilka krótkich filmów nagranych komórką, jakość jest nie najlepsza.

Jano

Nie wszedł załącznik, "trzmiel porażony warrozą".

Nie wiem dlaczego?
Dopisałem.

[ Dodano: 2017-07-22, 14:35 ]
Może ten filmik wejdzie.

Jano

Umieściłem na Yutubie 4 filmiki


Jano

ODPOWIEDZ