Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
szerokie ramki - wentylacja ula
Autor Wiadomość
Jacek1965 
Obserwator

Wysłany: 2015-09-29, 10:48   szerokie ramki - wentylacja ula

Witam.
Zacząłem swoją przygodę z pszczołami trzy tygodnie temu, wiec jestem żółtodziobem w tej dziedzinie i pewnie nie raz będę potrzebował pomocy doświadczonej braci pszczelarskiej, z góry za wszystkie porady dziękuję.
Na sam początek: kupiłem 2 ule stare warszawskie poszerzane z pełnymi rodzinami, na wiosnę zamierzam przesadzić je do nowych dadantów. W warszawiakach są ramki starego typu szerokie bez beleczek odstępnikowych, co powinienem zrobić przed zimą aby była dobra wentylacja. Czytałem, że wyjmuje się beleczki skrajne, u mnie ich nie ma. Poradźcie jak przygotować ul do zimy.
Pozdrawiam Jacek.

Gandalf 
Nieśmiały
Gandalf

Wysłany: 2015-09-29, 13:19   Re: szerokie ramki - wentylacja ula

Jacek1965 napisał/a:
Witam.
Zacząłem swoją przygodę z pszczołami trzy tygodnie temu, wiec jestem żółtodziobem w tej dziedzinie i pewnie nie raz będę potrzebował pomocy doświadczonej braci pszczelarskiej, z góry za wszystkie porady dziękuję.
Na sam początek: kupiłem 2 ule stare warszawskie poszerzane z pełnymi rodzinami, na wiosnę zamierzam przesadzić je do nowych dadantów. W warszawiakach są ramki starego typu szerokie bez beleczek odstępnikowych, co powinienem zrobić przed zimą aby była dobra wentylacja. Czytałem, że wyjmuje się beleczki skrajne, u mnie ich nie ma. Poradźcie jak przygotować ul do zimy.
Pozdrawiam Jacek.

Ule warszawskie poszerzane są najlepsze do zimowli, kłąb zimowy najlepiej się formuje w tego typu konstrukcjach. To jest prawie jedyna zaleta tych uli. Dobrą wentylację zapewnisz otwierając na całą szerokość i długość wylot centralny, przysłonisz go jedynie metalową zasuwką przeciwko gryzoniom, można takie do uli kupić w sklepach pszczelarskich czy przez internet. Można też samemu wykonać z siatki ogrodzeniowej, bardzo gęstej - oczka 1 cm x 1 cm . Taką krateczkę przypinasz na wylot zszywkami albo zawieszasz na wcześniej wbitych gwoździkach. Zdejmujesz wiosną przed oblotem głównym. Większość pszczelarzy zimuje rodziny na otwartych ramkach, nie trzeba tutaj beleczek - to jest kolejny atut bo gromadząca się w gnieździe para wodna ulatnia się górą, czyli wentylacja będzie też zapewniona. Dodatkowo taki kłąb może się przemieszczać również górą, wychodzić z uliczek, przechodzić do kolejnych ramek. To w zupełności wystarczy. Co do pozostałych etapów przygotowań pszczół do zimy, to jest temat rzeka, karmienie, leczenie... Był już na to czas.

(...)
Ostatnio zmieniony przez krzysglo 2015-09-30, 02:30, w całości zmieniany 1 raz  

Jacek1965 
Obserwator

Wysłany: 2015-09-29, 13:37   

Dzięki Gandalf.
Pszczoły podkarmiłem już syropem na zimę , odymiłem apiwarolem 2 razy w odstępie 5dni, powtórzę zabieg w październiku.
Natomiast w kwestii beleczek to się trochę nie zrozumieliśmy mam ramki szerokie 35mm dopchnięte są jedna do drugiej tak ,że góra zamknięta jest na głucho, pszczoły górą nie przejdą jedynie bokiem, może rozsunąć skrajne ramki na kilka milimetrów

W 
Stukacz Junior

Wysłany: 2015-10-08, 09:17   

Zostaw tak jak jest nie rozsuwaj ramek rozsunięciem jedynie zwiększysz jedynie odstęp uliczek a wentylacja w tych ulach i tak odbywa się przez wolną przestrzeń za przegrodą

Odpowiedz do tematu