Witam,
Chciałbym zgłosić swoje wątpliwości dotyczące informacji, jakoby pszczoły, tylko dzięki cechom fizycznym wosku, budowały strukturę sześciokątnych komórek plastra. Moje wątpliwości wynikają z poniższych faktów/pytań:
* Inne owady (np. osy) budują plastry o podobnej strukturze, przy użyciu innych materiałów (nie wosku) i technik innych, niż opisana w akrtykule.
* Czy możemy mieć w tym kontekście pewność, co do chronologii ewolucyjnej tj. czy nie mogło być tak, że sama struktura rozmieszczenia komórek i ich kształtów pojawila się wcześniej, a pszczoły tylko usprawniły sobie technologię, wytwarzając wosk o odpowiednim składzie? Wosk pozwala na opisaną w artykule technikę generowania tej optymalnej struktury, i wyręcza owady ze żmudnej pracy formowania komórek "ręcznie", ale sam pożądany i optymalny kształt komórek mógłby (podobnie jak u innych owadów) występować już przed "ewolucyjnym wynalezieniem" jego poprawnego składu i techniki formowania komórek "na ciepło"?
* Czy w odniesieniu do powyższych pytań, możemy tak jawnie odbierać pszczołom ich "matematyczny geniusz", czy raczej powinniśmy podziwiać je jeszcze bardziej, za optymalizacje procesu wytwarznia plastra poprzez użycie "inteligentnego" materiału (inne owady jak wspominałem budują analgoiczną strukturę same)?
Jeśli czegoś nie zrozumiałem to serdecznie przepraszam. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pytanie dotyczące artykułu "Mity pszczelaraskie (część
Moderator: krzysglo
Pytanie dotyczące artykułu "Mity pszczelaraskie (część
Ostatnio zmieniony 2015-09-10, 19:32 przez paluh, łącznie zmieniany 1 raz.
-
- Stukacz Wymiatacz
- Posty: 1226
- Rejestracja: 2007-12-01, 14:11
Osy i szerszenie budują komurki z ala papieru. I one nie muszą byc wytrzymałe bo tam tylko sie wylega ich potomstwo. Nie robio zapasów na zime bo przed zimo wszystkie gino tylko młode matki przezimują w norach mysich. A pszczoły zbierają nektar i z niego robio miód ktury jest bardzo cieżki, dlatego robio komurki szesciokontne kture są najbardziej wytrzymałe. Pozdrawiam miły_marian
Dziękuję, za tę uwagę z którą jestem jak najbardziej zgodny.mily_marian pisze:Osy i szerszenie budują komurki z ala papieru. I one nie muszą byc wytrzymałe bo tam tylko sie wylega ich potomstwo. Nie robio zapasów na zime bo przed zimo wszystkie gino tylko młode matki przezimują w norach mysich. A pszczoły zbierają nektar i z niego robio miód ktury jest bardzo cieżki, dlatego robio komurki szesciokontne kture są najbardziej wytrzymałe. Pozdrawiam miły_marian
Moje pytanie dotyczy jednak zupełnie innej kwestii i odnosi się ściśle, do części wskazanego artykułu, w którym zawarta jest sugestia, że kształt komórek pszczelich wynika z właściwości fizycznych wosku (wosk pod wpływem temperatury i naprężeń wynikających z ułożenia "pierwotnych rurkowatych komórek", formuje sześciokąty), a nie odwrotnie (przynajmniej ja tak rozumiem treść tamtego artykułu).
Ja natomiast twierdzę (choć niezbyt stanowczo - chodzi mi tylko o pewien dystans do założonych w artykule tez), że mogło być z tym wynikaniem przyczynowo-skutkowym zupełnie inaczej. Co do kwestii zimowli i charaketru wosku, to nie mam podstaw dywagować również o tej chronologii ewolucyjnej, daleki jestem jednak od radykalnych twierdzeń, bo przyroda lubi zaskakiwać

Jeśli chodzi o szczegóły to odsyłam do sierpniowego numeru "Pszczelarstwa".
-
- Obserwator
- Posty: 1
- Rejestracja: 2015-05-26, 15:30