Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Facelia
Autor Wiadomość
daro
[Usunięty]

Wysłany: 2011-04-23, 15:47   

Nie badano.Choć moim zdaniem nie powinna mieć wpływu a jeśli już to niewielki.

krzysglo 
Senior Stukacz
krzysglo

Wysłany: 2011-04-25, 23:18   

żelazny napisał/a:
czy odmiana faceli ma wpływ na miododajność ??

Tutaj Cordowan odpowiedział na to pytanie:

Cordovan napisał/a:
krzysglo napisał/a:
A jaka odmiane byś polecił do zasiania. W sumie jest dużo opisane o facelii ,ale czy jest lepsza i zdecydowanie lepsza dla pszczółek

Kolego z tych odmian: Asta, Angela, Lisette, Natra, Stala i Vetrovska na pożytek dla pszczół nadają się dwie ostatnie czyli Stala i Vetrovska (jeśli oczywiście mamy na myśli to iż chcesz by pszczoły prócz pyłku dały ci miodek z facelii, którym nie sądzę byś się zachwycał) pozostałe odmiany też dają dobrej jakości pożytek ale są odmianami typowo paszowymi lub poplonowymi. Facelia jest dobra dla pszczół w formie uzupełnienia w okresach braku innego pożytku. Podobnie jak późnym latem dobrym uzupełnieniem jest Nawłoć. ;-)

źródło:
http://www.pasiekaambrozj...der=asc&start=0

dostępne po zalogowaniu

Zachari 
Nieśmiały
www.zachari-ogrody.com

Wysłany: 2011-07-01, 15:31   

Poruszając się teraz po okolicach Krakowa obserwuję coraz więcej obsianych facelią pól. W stosunku do zeszłego roku jest dość znaczące moim zdaniem. Nic tylko cieszyć się.

krzysglo 
Senior Stukacz
krzysglo

Wysłany: 2013-03-14, 22:41   Uprawa nostrzyka dwuletniego z facelią

Jak już odpowiedziałem na innym forum, to tu również to wstawię.

adidar napisał/a:
krzysglo, zamierzam w tym roku obsiać 4 ha ziemi klasy 3a - 3b facelią z nostrzykiem. Pole obecnie jest nieużywane od kilku lat i sporo tam trawy i różnych chwastów.
Znajomy rolnik doradził aby najpierw zrobić oprysk randapem w fazie wzrostu chwastów i potem po 3 tyg przorać i potem siew.
Zależy mi tylko na miodzie, nasion nie będę zbierał. Dostaje je od niego za darmo i mają służyć tylko dla pszczół.
Będzie to mój pierwszy taki siew. W związku z tym prosiłbym kolegę o podpowiedź czy trzeba dać jakieś nawozy dla tej facelii czy sobie poradzi. Chciałbym ograniczyć zabiegi rolnicze do minimum ze względu na kosztu uprawy "wynajętym" ciągnikiem.

Na wiosnę jak ruszy wegetacja oprysk glifasat'em z siarczanem amonu na zielone rośliny.
Poczekać aż zeschnie.
Następnie gruber lub talerzówka (tak żeby porozcinać korzenie i "rozwalić" kępy traw).
Jak zaczną rosnąć chwasty to orka.
Standardowa uprawa i siew.
Możesz zasiać w okolicach czerwca i pewnie tak Ci zejdzie z tymi uprawkami.
Proponował bym standardowy zestaw nawozu Polifoska 8 lub Polifoska 12+S.
Dopasuj coś w ilości ok. 60 kg fosforu, 80 kg potasu i 10-20 kg azotu, po orce i przed uprawą przedsiewną.

Jak na swoim terenie nie miałeś na tym areale roślin motylkowych, to proponuję zaprawić nostrzyk nitraginą i następnie wymieszać z facelią, i siać siewnikiem (razem).

Ja siałem różne proporcje i różne ilości. Nie zawsze jest tak jakby się chciało. I rok do roku nie równy. I nasiona mają różną zdolność kiełkowania. Samo życie.

Proponuję zrobić próbę kręconą przed siewem.
A nasiona możesz wysiać w proporcji 10 kg nostrzyku + 5 kg facelii w ilości łącznej 15kg/ha.
Rozstaw lejków w siewniku gęsty tak jak do zboża. Rolki na nasiona drobne.

Z ochroną przed chwastami podczas wegetacji to Ci zostaje tylko przeciwko chwastom jednoliściennym.
Nie ma środków uniwersalnych chroniących facelię i nostrzyk.
Jak spryskasz Afalonem - to popalisz nostrzyk.
Jak spryskasz Basagranem - to zniszczysz facelię.
Chociaż z tym Basagranem nie jestem do końca taki pewny. Jak na jednym polu zastosowałem "słabszą" dawkę przy nostrzyku - to i duża część facelii to przetrzymała. Ale to zależy również od innych czynników, w tym pogodowych.

Efekt powinieneś mieć taki:
W pierwszym roku trochę późno zakwitnie facelia i rozkrzewi się do zimy nostrzyk.
W drugim roku: szybko zakwitnie facelia z samosiewów, a następnie zakwitnienie nostrzyk.

wama10 
Nieśmiały

Wysłany: 2013-03-14, 23:42   

Czy konieczne jest stosowanie oprysków przy uprawie facelii? Czy facelia da radę perzowi, bez użycia chemii? Pozdrawiam

krzysglo 
Senior Stukacz
krzysglo

Wysłany: 2013-03-24, 12:16   

wama10 napisał/a:
Czy konieczne jest stosowanie oprysków przy uprawie facelii? Czy facelia da radę perzowi, bez użycia chemii? Pozdrawiam

Wszystko zależy od tego, jak dużo tego perzu i na jakiej glebie (struktura).
Nie da się dać na odległość dobrej porady.
Trzeba spróbować.

Częściowo perz można usunąć mechanicznie z gleby.
Po wykonanej orce, "rozerwać" skiby kultywatorem z broną.
Bronami ściągać z całego areału kłącza perzu na obrzeża pola i po wyschnięciu spalić, lub zebrać i wywieść.

Można zrobić w ten sposób.
Zasiać siewnikiem facelię. Jak powschodzi facelia i dużo będzie w niej perzu, to wykonać oprysk, np Fusilade w ilości 3l/ha.
Można również zasiać gęsto facelię i liczyć, że zagłuszy perz. Ale perz zawsze wyjdzie, a facelia posiana za gęsto może się "wyłożyć".

Waldek 
Nieśmiały

Wysłany: 2014-04-06, 21:53   

U mnie facelia już posiana i zobaczymy co w tym roku będzie. W tamtym miała za mokro i nic nie było.

Gilian 
Stukacz

Wysłany: 2014-04-09, 20:07   

A u mnie przezimował kawałek posiany końcem listopada. Zimy nie było, wzeszło z grudniu. Myślałem ze trochę mrozu i śniegu w styczniu siewki wykończy, ale nie, zieleni się pięknie i już ma prawdziwe listki i 5cm wysokości.

Sara
Starszy Stukacz

Wysłany: 2014-04-10, 21:44   

Facelia co przezimowała zakwitnie ładnie , przeważnie ma większe kwiaty niż ta co jest siana później. Moja juz zasiana i opryskana, tylko teraz potrzeba ciepła , troszkę ciepłego deszczyku i na początku czerwca powinna zakwitnąć :685:

Majówka 
Stukacz Junior
Majówka

Wysłany: 2014-04-18, 19:51   

W związku z tematem mam pytanie do forumowiczów? Czy ktoś próbował skosić facelię przed kwitnieniem aby opóźnić kwitnienie i uzyskać leprze ukorzenienie co powinno wpłynąć dodatnio na nektarowanie?
Mam zamiar na połowie zasiewu to zrobić i zastanawiam się czy warto?
Pozdrawiam wszystkich ponieważ od dawna nie uczestniczyłem w dyskusjach.
Pasieka JMM

Odpowiedz do tematu