Lipa

Moderator: krzysglo

arekfreus
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Lipa

Post autor: arekfreus »

Czy u kogoś lipa w tym roku nektaruje? Bo ja jeszcze w tym roku pszczół na tym drzewie nie widziałem.

Awatar użytkownika
pszczelnik
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: pszczelnik »

Nektaruje.... pszczoły noszą jak szalone a i drzewa niesamowicie żółte.... bynajmniej na Warmii.

arekfreus
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: arekfreus »

Ja mieszkam na południu i deszczu to tu nie było już dwa tygodnie a lipa potrzebuje wilgoci żeby nektarować.

and777
Stukacz Junior
Stukacz Junior
Kontakt:

Post autor: and777 »

U mnie na lipie szerokolistnej było więcej pszczół niż na drobnolistnej, chyba teraz jest za suche powietrze i za gorąco.
Pozdrawiam.
and777

Mirek40
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: Mirek40 »

Ja mam lipe szerokolistną niejest jeszcze stara ok 10 może 15 lat wysoka na jekieś 5m i bardzo mało kwitnie (kilkadziesiąt kwiatków) kwitnie tak już 4 rok, miałem ją wyciąć ale mam nadzieję ,że może się poprawi.Czy zniej coć będzie?

Awatar użytkownika
d@niel_25
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: d@niel_25 »

No nie wiem jak z ta Pana lipką bedzie. Skoro to już czwarty rok takie rzeczy sie dzieją. Mogą byc tego trzy przyczyny:
1. Uwarunkowanie genetyczne. We wszystkich podrecznikach lesniczych, nawet w "pożytkach" Lipińskiego pisze aby zbierać i sadic nasiona z dzrew obficie kwitnących i nektarujących cecha ta bowiem przenoszona jest na pokolenie potomne.
2. Warunki środowiskowe, głównie gleba i wilgotność. Te czynniki również znacząco mogą wpływać na nektarowanie i kwitniecie Lip.
3. Warunki pogodowe, ale z koro zdarza sie to 4 rok pod rząd to raczej jest to mało możliwe.
Pozdrawiam.
PS.
Niech Pan posadzi lipe Moltkego ma głebsze nektarniki. Ale niech Pan sprawdzi tę glebe, bo jeśli jest nieodpowiednia dla lip to nici z przedsięwziecia. Jeszcze raz pozdrawiam.

krzys_675
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: krzys_675 »

Witam,
Wsadziłem w tym roku 20 lip (Moltkego i wonnej).
Czy koledzy znają jakieś sposoby by przyspieszyć wzrost tych drzewek ?

Bzz
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: Bzz »

d@niel_25 pisze:... 1.Uwarunkowanie genetyczne. ...
Według m.in. Robert Sapolsky — profesora neurologii, Stanford University, nie istnieje coś takiego jak `uwarunkowanie genetyczne'.

Uwarunkowanie genetyczne - to obiegowa 'plotka' której zadaniem jest zniekształcić prawdziwy obraz rzeczywistości. Pozostałe elementy w Twoim poście o tym mówią.
Tylko środowisko zewnętrzne kształtuje odpowiedni rozwój rośliny: gleba, słońce, woda, substancje odżywcze, zmieniające się pory roku, temperatura itp.

Podam przykład z własnego 'podwórka'. Posiadałem w ogrodzie dwa drzewa orzechowe, w tym samym wieku, niestety posadzone zbyt blisko siebie - jeden z nich dawał piękne i smaczne owoce - to ten bardziej wybujały, natomiast z mniejszego twarde i skarlałe.
Trzy lata temu przeszedł huragan. Prócz strat w pasiece, przewrócił się dojrzalszy.. bardziej dorodny orzech.
Cóż..
z czasem okazało się (w ub. roku, jak i w tym) iż wystarczyło "nasłonecznić" drzewo. Teraz łupię orzechy dłońmi.. są dojrzalsze, odrobinę większe. Natura - czynniki środowiskowe, zrobiły swoje. Z człowiekiem jest dokładnie tak samo.
Pozdrawiam, bzz
locum plena apes, hortus animae sonat

krzys_675
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Ponawiam zapytanie:
Czy koledzy znają jakieś sposoby by przyspieszyć wzrost młodych sadzonek lipy (3-4 letnie) ?

krzysglo
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: krzysglo »

krzys_675 pisze:Ponawiam zapytanie:
Czy koledzy znają jakieś sposoby by przyspieszyć wzrost młodych sadzonek lipy (3-4 letnie) ?
Ostrożne nawożenie.

apis0909
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: apis0909 »

2012 2013 lipa super ale chyba w tym roku nie bedzie

krzys_675
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Koledzy jak tam u was w tym roku zapowiada się pożytek z lipy.
Bo u mnie zapowiada się że będzie lipa. Kwitnie tylko większość szerokolistnej a na drobnolistnej nie ma nawet pąków - więc kwitnąć nie będzie.
Jak sytuacja przedstawia się u Was??

Awatar użytkownika
Gilian
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: Gilian »

To samo, co piszesz. Co gorsza nie ma spadzi na liściu. Zbiór miodu lipowego będzie marniutki, symboliczny. W 2011 i 2012 był to zbiór główny (coś koło 25L/ ul). Sandomierz.

Awatar użytkownika
Radek73
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Radek73 »

Szerokolistna kończy już prawie , ale drobnolistna ma bardzo dużo pąków i zapowiada się bardzo dobrze . tylko zimno się zrobiło i wieje .
Radek73

ODPOWIEDZ