Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Lipa
Autor Wiadomość
arekfreus 
Starszy Stukacz
osa

Wysłany: 2008-07-01, 22:01   Lipa

Czy u kogoś lipa w tym roku nektaruje? Bo ja jeszcze w tym roku pszczół na tym drzewie nie widziałem.

pszczelnik 
Nieśmiały

Wysłany: 2008-07-01, 22:26   

Nektaruje.... pszczoły noszą jak szalone a i drzewa niesamowicie żółte.... bynajmniej na Warmii.

arekfreus 
Starszy Stukacz
osa

Wysłany: 2008-07-01, 22:32   

Ja mieszkam na południu i deszczu to tu nie było już dwa tygodnie a lipa potrzebuje wilgoci żeby nektarować.

and777 
Stukacz Junior

Wysłany: 2008-07-02, 14:10   

U mnie na lipie szerokolistnej było więcej pszczół niż na drobnolistnej, chyba teraz jest za suche powietrze i za gorąco.
Pozdrawiam.
and777

Mirek40 
Stukacz Junior

Wysłany: 2008-07-02, 21:41   

Ja mam lipe szerokolistną niejest jeszcze stara ok 10 może 15 lat wysoka na jekieś 5m i bardzo mało kwitnie (kilkadziesiąt kwiatków) kwitnie tak już 4 rok, miałem ją wyciąć ale mam nadzieję ,że może się poprawi.Czy zniej coć będzie?

d@niel_25 
Nieśmiały

Wysłany: 2008-07-03, 17:25   

No nie wiem jak z ta Pana lipką bedzie. Skoro to już czwarty rok takie rzeczy sie dzieją. Mogą byc tego trzy przyczyny:
1. Uwarunkowanie genetyczne. We wszystkich podrecznikach lesniczych, nawet w "pożytkach" Lipińskiego pisze aby zbierać i sadic nasiona z dzrew obficie kwitnących i nektarujących cecha ta bowiem przenoszona jest na pokolenie potomne.
2. Warunki środowiskowe, głównie gleba i wilgotność. Te czynniki również znacząco mogą wpływać na nektarowanie i kwitniecie Lip.
3. Warunki pogodowe, ale z koro zdarza sie to 4 rok pod rząd to raczej jest to mało możliwe.
Pozdrawiam.
PS.
Niech Pan posadzi lipe Moltkego ma głebsze nektarniki. Ale niech Pan sprawdzi tę glebe, bo jeśli jest nieodpowiednia dla lip to nici z przedsięwziecia. Jeszcze raz pozdrawiam.

krzys_675 
Stukacz Junior

Wysłany: 2013-11-15, 15:26   

Witam,
Wsadziłem w tym roku 20 lip (Moltkego i wonnej).
Czy koledzy znają jakieś sposoby by przyspieszyć wzrost tych drzewek ?

Bzz 
Stukacz Junior

Wysłany: 2013-11-15, 19:27   

d@niel_25 napisał/a:
... 1.Uwarunkowanie genetyczne. ...

Według m.in. Robert Sapolsky — profesora neurologii, Stanford University, nie istnieje coś takiego jak `uwarunkowanie genetyczne'.

Uwarunkowanie genetyczne - to obiegowa 'plotka' której zadaniem jest zniekształcić prawdziwy obraz rzeczywistości. Pozostałe elementy w Twoim poście o tym mówią.
Tylko środowisko zewnętrzne kształtuje odpowiedni rozwój rośliny: gleba, słońce, woda, substancje odżywcze, zmieniające się pory roku, temperatura itp.

Podam przykład z własnego 'podwórka'. Posiadałem w ogrodzie dwa drzewa orzechowe, w tym samym wieku, niestety posadzone zbyt blisko siebie - jeden z nich dawał piękne i smaczne owoce - to ten bardziej wybujały, natomiast z mniejszego twarde i skarlałe.
Trzy lata temu przeszedł huragan. Prócz strat w pasiece, przewrócił się dojrzalszy.. bardziej dorodny orzech.
Cóż..
z czasem okazało się (w ub. roku, jak i w tym) iż wystarczyło "nasłonecznić" drzewo. Teraz łupię orzechy dłońmi.. są dojrzalsze, odrobinę większe. Natura - czynniki środowiskowe, zrobiły swoje. Z człowiekiem jest dokładnie tak samo.
Pozdrawiam, bzz

krzys_675 
Stukacz Junior

Wysłany: 2013-11-18, 09:06   

Ponawiam zapytanie:
Czy koledzy znają jakieś sposoby by przyspieszyć wzrost młodych sadzonek lipy (3-4 letnie) ?

krzysglo 
Senior Stukacz
krzysglo

Wysłany: 2013-11-20, 21:36   

krzys_675 napisał/a:
Ponawiam zapytanie:
Czy koledzy znają jakieś sposoby by przyspieszyć wzrost młodych sadzonek lipy (3-4 letnie) ?

Ostrożne nawożenie.

apis0909 
Nieśmiały
Pszczoły to też biznes

Wysłany: 2014-03-24, 22:58   

2012 2013 lipa super ale chyba w tym roku nie bedzie

krzys_675 
Stukacz Junior

Wysłany: 2014-06-12, 10:28   

Koledzy jak tam u was w tym roku zapowiada się pożytek z lipy.
Bo u mnie zapowiada się że będzie lipa. Kwitnie tylko większość szerokolistnej a na drobnolistnej nie ma nawet pąków - więc kwitnąć nie będzie.
Jak sytuacja przedstawia się u Was??

Gilian 
Stukacz

Wysłany: 2014-06-15, 05:15   

To samo, co piszesz. Co gorsza nie ma spadzi na liściu. Zbiór miodu lipowego będzie marniutki, symboliczny. W 2011 i 2012 był to zbiór główny (coś koło 25L/ ul). Sandomierz.

Radek73 
Senior Stukacz

Wysłany: 2014-06-20, 08:24   

Szerokolistna kończy już prawie , ale drobnolistna ma bardzo dużo pąków i zapowiada się bardzo dobrze . tylko zimno się zrobiło i wieje .

Odpowiedz do tematu