Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Dadant 1/2
Autor Wiadomość
miśkownica 
Stukacz Junior

Wysłany: 2013-05-24, 16:12   Dadant 1/2

W tym roku myślę nad zasiedleniem paru uli dadant 1/2. Powodów jest kilka a przede wszystkim czaso i pracochłonność podczas przeglądów oraz innych prac. Do tej pory gospodarowałem na WPoszerzanych.
Uwagę swoją zwróciłem na kilka typów uli korpusowych o ramce szeroko-niskiej (Langtrotha, Apipol, Wielkopolski no i Dadant 1/2). Wybór padł na dadant 1/2.
Entuzjazm się udzielił i zbiłem kilka korpusów ocieplanych. W chwili obecnej zastanawiam nad wyborem dennicy niskiej bądź wysokiej. Podejrzewam, że lepszym wyborem mogłaby być dennica wysoka, nie musi mieć bajerów typu możliwości podkarmiania czy poławiacza pyłku aby tylko kontrolować osyp, dobrze odymiać i ogólnie pszczołom było dobrze zimą i w lecie. Z pszczelarskim pozdrowieniem :)

edwin 
Stukacz

Wysłany: 2013-06-28, 20:25   dadant 1/2

Szczęść Boże! Pszczelarzyłem w magazynach
freudensteina (węza 34x20) po dziesięć ramek w korpusie. Pełny korpus np z miodem to 30 kg blisko ciężaru, za wiele na mój wiek. Przerabiam na półkorpusa (węza 34x10 cm). Korpusy nie są ocieplane, deski 20 mm grube, ale ja stoję na Opolszczyźnie, a to najcieplejsza pałać RP. Na wysokiej dennicy 12 cm stoją cztery korpusy jako gniazdo. Krata i po dwa korpusy miodni. I zostanę przy tym do końca dni moich. z Bogiem: Edwin

gregg 
Nieśmiały

Wysłany: 2013-11-26, 21:34   

abstrahując od tematu może, któryś z kolegów rozwiać dylemat na jakim ulu lepiej i przyjaźniej się pracuje Dadant 12 czy 10 ramek ? Wiem, że to temat rzeka

mily_marian 
Stukacz Wymiatacz

Wysłany: 2013-11-26, 23:17   

To jeszcze zalezy ile ma sie wiosenek. Starsi wiekiem to przechodzą na leżaki bo nie muszą podnosic korpusów. Pozdrawiam miły_marian

gregg 
Nieśmiały

Wysłany: 2013-11-26, 23:54   

niema jeszcze czwórki z przodu więc nie wiem do której grupy się przypiąć... zakupiłem materiał i jednego Dadanta jako wzór... -jeszcze w tym tygodniu chcę zacząć powoli "zbijać skrzynki" 10r wydają mi się lepsze bo na takich praktykuję u znajomego pszczelarza, który mówi, że dobrze mu się na nich gospodaruje ale z tego co czytam w sieci to zdania są mocno podzielone

mily_marian 
Stukacz Wymiatacz

Wysłany: 2013-11-27, 00:07   

Jak już kupiłes jeden na wzór to rób 10ramkowe dadany. Gniazdo bendzie w takim ulu wystarczające i matka bendzie miała wystarczająco dużo miejsca do czerwienia. Pozdrawiam miły_marian

gregg 
Nieśmiały

Wysłany: 2013-11-27, 18:35   

dziękuję za pomocną odpowiedź, ostatecznie wybieram 10-ramkowe.

lolol4
Stukacz

Wysłany: 2013-12-02, 21:44   

W związku z pojemnością ula Dadant powiem tak:czym więcej miejsca tym wygodniej cokolwiek robić. W moich mieści się 16 ramek, i jest dobrze. Jest miejsce na podkarmiaczke, jest gdzie w razie potrzeby przesunać ramke, nie trzeba się dusić.

gregg 
Nieśmiały

Wysłany: 2013-12-03, 22:21   

...stolik montażowy, prawidło do dennic i korpusów przygotowane do 10r oraz porady innych pszczelarzy z mojej okolicy (pożytki etc.) utwierdziły mnie już przy tej wielkości... Na marginesie (od razu zaznaczam, że nie jestem znawcą) 16r Dadant toż ulowe monstrum

[ Dodano: 2013-12-03, 22:28 ]
PS: myślę, że w 10ramkowym też niema biedy z miejscem, zawsze można dołożyć nadstawkę lub 1/ 2 a wysoka dennica rozwiązuje problem podkarmiaczki, można też zastosować powałkową a korpusik dużo lżejszy ;) . Oczywiście to tylko moje skromne zdanie...

rostewit 
Starszy Stukacz
rostewit

Wysłany: 2014-01-08, 22:02   

Gregg, chociaż pracuję na ramce wlkp. mój kolega ma dadanty. Chwali sobie korpusy gniazdowe 10 ramkowe, mają wystarczającą pojemność i to jeszcze z zapasem. Natomiast na miodnię stosuje tylko 1/2 nadstawki, jednościenne, grubości 20 mm. Na miodnię pełne korpusy, pełne miodu są ciężkie do udźwignięcia. A też nie ma on jeszcze 4 z przodu.
Wysoka dennica bardziej przydaje się na poławiacz pyłku. Pyłek stanowi dodatkowy dochód, pszczoły i tak mają go latem w nadmiarze. Podkarmiaczki najlepsze powałkowe.
Pozdrawiam.

gregg 
Nieśmiały

Wysłany: 2014-01-09, 23:04   

masz rację @rostewit co do podkarmiaczki. Na miodnię też zastosuję 1/2 35mm z tym, że ocieplane bo takie już zbijam w wolnym czasie -dzięki za wpis. Pozdrawiam

lolol4
Stukacz

Wysłany: 2014-01-22, 18:55   

gregg napisał/a:
niema jeszcze czwórki z przodu więc nie wiem do której grupy się przypiąć... zakupiłem materiał i jednego Dadanta jako wzór... -jeszcze w tym tygodniu chcę zacząć powoli "zbijać skrzynki" 10r wydają mi się lepsze bo na takich praktykuję u znajomego pszczelarza, który mówi, że dobrze mu się na nich gospodaruje ale z tego co czytam w sieci to zdania są mocno podzielone

Moim zdaniem to czym więcej miejsca tym wygodniej.Nikt nie powiedział że w ulach ma być pełno.Ja mam takie że wchodzi nawt 16 ramek.Mam miejsce na to żeby przesunąć ramki, w razie potrzeby jest miejsce na podkarmiaczkę itd.

gregg 
Nieśmiały

Wysłany: 2014-01-25, 10:58   

Masz rację z tym miejscem, w Twoim leżaku mieści się 16 ramek a w stojakach poszerzasz w górę do żądanej wielkości. Na temat wyższości jednego systemu na drugim powiedziano już wszystko a każdy pszczelarz wybiera taki na jakim najlepiej mu się pszczelarzy...

Odpowiedz do tematu