Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
viktoria
Autor Wiadomość
wojtas9054
Obserwator

Wysłany: 2012-03-22, 20:28   viktoria

Witam. Prosze o informacje o tych pszczolach. Jesli ktos ma je w pasiece to niech napisze jak sie sprawdzaja. Gdzie mozna je kupic oprocz lysonia? Kiedys kupilem odklad u lysonia tych pszczol i bylem bardzo zadowolony nastepnie kupowalem matki ale ciezko sie przyjmowaly i dalem sobie z nimi spokoj ale chce od tego sezonu do nich wrocic.

[ Dodano: 2012-03-24, 20:26 ]
Panowie nie posiadacie tych pszczol w swoich pasiekach??

Bzz 
Stukacz Junior

Wysłany: 2012-11-06, 14:27   

Witaj,
posiadam cztery rodzinki z matkami krainki viktori.. cóż mogę napisać o tej linii?...
Otóż,
...jest to b a r d z o łagodna pszczółka, przy niepogodzie (wiatr, sporadyczny deszcz, zachmurzenie) zupełnie ignoruje pszczelarza, i właściwie podkurzacz jest nie potrzebny, choć oczywiście zawsze jest w "gotowości" . Pod tym względem dla początkującego ideał.
Wyszukiwanie matki, w razie takiej potrzeby, nie stanowi żadnego wyzwania.. porusza się wolno na plastrze nawet gdy utraci opalitek, bardzo łatwo ją zlokalizować.
Pszczoły chętnie znoszą miód do nadstawek, przy czym, korzystam z uli 2 typów (dadant, ostrowski) ... i zauważyłem iż w ulach korpusowych łatwiej prowadzi się tą linię, chodzi o dopasowanie do aktualnych pożytków.

Jak dotychczas zimowałem 2 razy, i zawsze ze 100% skutecznością, przeciw warrozie zastosowałem jedynie apiwarol (ok 25.7 -30.8 czterokrotnie).
Jeszcze w kwietniu moje owady wyglądają jakby "spały" na ramkach, co zaliczam na plus.. bardzo spokojny rozwój wiosną.

Są pracowite, noszą sporo pyłku i oczywiście miodu ... matka czerwi w piękną elipsą . Jest to pszczoła bardzo przewidywalna, co jest bardzo istotne.

Cóż jeszcze dodać?.. dla początkującego, i takiego który prowadzi pasiekę "tuż" przy sąsiadach, godna polecenia pszczółka.

wexer 
Obserwator

Wysłany: 2012-11-06, 20:07   

wojtas9054 napisał/a:

Nie mamy .Postawiłem 1/3 pasieki czyli 100 rodzin od matki reprodukcyjnej do oceny terenowej od avico ,a to juz sukces tego hodowcy bo matka musiała przejść szereg obserwacji przez okres 3 lat zanim jej jajeczka ,a raczej larwy zostały przełozone do miseczek matecznikowych.

krzysglo 
Senior Stukacz
krzysglo

Wysłany: 2012-11-06, 20:07   Re: viktoria

wojtas9054 napisał/a:
Witam. Prosze o informacje o tych pszczolach. Jesli ktos ma je w pasiece to niech napisze jak sie sprawdzaja. Gdzie mozna je kupic oprocz lysonia? Kiedys kupilem odklad u lysonia tych pszczol i bylem bardzo zadowolony nastepnie kupowalem matki ale ciezko sie przyjmowaly i dalem sobie z nimi spokoj ale chce od tego sezonu do nich wrocic.

[ Dodano: 2012-03-24, 20:26 ]

Miałem kilka lat temu 2 szt tej linii, przezimowane w mini plusach. Chyba koniec kwietnia - początek maja, je otrzymałem.
Nabyłem je u Pana Jacka Wojciechowskiego.
Utworzyłem z nich silne odkłady na 4-5 ramkach czerwiu (wlkp).
Nie mogę nic konkretnego powiedzieć o tych dwóch matkach. Do jesieni odbudowały gniazdo z węzy 5-6 ramek. Były w nadstawce. Utworzyły rodziny średniej wielkości, miodu od nich nie wziąłem. Zlikwidowałem matki na jesieni.

Administrator 
Administrator

Wysłany: 2012-11-06, 21:11   

wexer napisał/a:

Nie mamy.

Nie mamy to się nie odzywamy, chyba że mamy jeszcze za mało ostrzeżeń.

Michał

Odpowiedz do tematu