Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Rośliny dla pszczół

Jakie rośliny preferujecie w swojej pasiece?
Olcha
1%
 1%  [ 1 ]
Lipa
30%
 30%  [ 19 ]
Wierzba
20%
 20%  [ 13 ]
Agrest
0%
 0%  [ 0 ]
Koniczyna Czerwona
4%
 4%  [ 3 ]
Facelia
23%
 23%  [ 15 ]
Wrzos
1%
 1%  [ 1 ]
Klon
7%
 7%  [ 5 ]
Rzepak
9%
 9%  [ 6 ]
Głosowań: 36
Wszystkich Głosów: 63

Autor Wiadomość
Przem2 
Nieśmiały

Wysłany: 2008-04-17, 07:59   Rośliny dla pszczół

Jako że jestem jeszcze mały chciałbym się was zapytać:Jakie rośliny preferujecie w swojej pasiece?

mily_marian 
Stukacz Wymiatacz

Wysłany: 2008-05-03, 17:38   

Najlepszą rosliną jest wierzba bo daje nektar ipyłek skoro wiosny porzebny do wczesnego rozwoju rodziny pszczelej. Drugo rosliną jest robinia akaciowa bo daje bardzo dużo miodu jak jest pogoda iciepło.Trzecią jest lipa ale też trzeba pogody i ciepłoty.Inne rosliny też są pozyteczne ale muszą byc zwarte w grupie. Pozdrawiam miły_marian

Ptyś
Starszy Stukacz

Wysłany: 2008-07-12, 02:06   

Pytanie jest troche nie precyzyjne - bo nie bardzo wiem o co chodzi czy chodzi o rośliny które sami siejemy czy rosliny jakie rosną w naszej okolicy i niekoniecznie sa najlepszym pozytkiem :idea: dowodzi już tego sam efekt ankiety- ktory jest rozbity na pozytki rozwojowe typu wierzba{co zresztą samo w sobie jest zbyt ogólnikowe} towarowe -rzepak, co do wysokiej pozycji lipy to sadzę ze ludzie cos kojarzą z Kochanowskiego- taki mit o spermiodności tego drzewa gdy tym czasem np robinia akacjowa jest znacznie bardziej nektarodajna a przy tym nie kwitnie 3-4 dni :idea: A co do pozytku letniego najepszy jest przegorzan :P myśle tez nad krwawnica w miejscach mokrych -ląka ponoć daje do 1 tony z ha nekaru

henrmiko 
Senior Stukacz

Wysłany: 2008-07-13, 12:03   

Wśród roślin dla pszczół są rośliny miododajne dostarczające pszczołom surowca miodowego w
postaci nektaru i spadzi, jak również pyłkodajne dostarczające pyłku kwiatowego.
Ja w swoim terenie prowadząc gospodarkę wędrowną, wykorzystuję jako rośliny przyspieszające rozwój rodzin pszczelich: leszczynę, wierzbę iwę i częściowo mniszek, które występują na terenie pasieczyska na którym pasieka zimuję.
Natomiast wywożę pasiekę na: 1/ rzepak i rosnący w pobliżu mniszek, 2/ następnie na akację i ewentualnie rosnącą w pobliżu facelię i 3/ jako ostatnią roślinę – grykę i ewentualną spadź jeżeli wystąpi na rosnącym w pobliżu w rezerwacie – dębie
Jeżeli chodzi o preferowanie rośliny jako tej najbardziej nektarodajnej to kilka lat temu była gryka, która ostatnio stała się mniej atrakcyjna - chyba ze względu na obecne warunki atmosferyczne oraz zmniejszenie obsiewanego nią areału przez miejscowych rolników. W roku bieżącym rośliną najbardziej nektarującą była akacja.

Stanisław Zbieg 
Senior Stukacz
pszczelarz

Wysłany: 2008-07-13, 17:19   

Jedną z dobrych roślin pszczelarskich uprawianych przez człowieka jest nostrzyk dwuletni - Melilotus albus. Tak się złożyło,że za ogrodzeniem mojej pasieki prowadzono głęboko kolektor sanitarny. Ziemia rozplantowana przez spychacz była wymieszana, górna z tą głęboką, było tego cca 5-6 arów. W jesieni 2006 roku obsiałem to rzutowo bez przykrywania nostrzykiem białym dwuletnim bez użycia nitraginy. W tym roku wyrósł na cca 2 metry i zakwitł bardzo obficie pod koniec czerwca. Pszczoły oblatują go od godzin południowych do późnego wieczora. Wg różnych źródeł wydajność miodowa waha się od 300-600kg/ha. Kwitnienie wynosi cca 5 tygodni.

Pozdrawiam Stanisław Z. :-))))

Mirek40 
Stukacz Junior

Wysłany: 2008-07-13, 21:10   

Jak wygląda wierzba iwa? może ma ktoś fotke?

Zico 
Nieśmiały

Wysłany: 2011-07-10, 22:53   

to odmiana ogrodowa wierzby płaczącej . mam na działce kiedyś była zaszczepiona właśnie na iwie . niestety jak sie złamała zaczęła rozrastać sie jak normalny krzew , do tej pory miały pożytek z tego szerszenie i pszczoły .na szczęście towarzystwo sie wyprowadziło więc bede mógł spokojnie myśleć o ustawieniu uli

X -Men 
Obserwator

Wysłany: 2011-07-11, 06:36   

Ja w tym roku po raz pierwszy zasiałem grykę , jako że kwitnienie gryki trwa kilka tygodni myśle że dostarczy sporo pożytku dla pszczół.Mam pytanko do kolegów ,pole z gryką mam oddalone jakieś 500 metrów od pasieki i jest to 10 ha , podwieść tam ule czy nie ma takiej potrzeby?

Zico 
Nieśmiały

Wysłany: 2011-07-11, 17:46   

jestem nowy i nie będę sie mądrzył ale jednak z tego co przeczytałem to zasięg lotu pszczoły to średnio 2 km więc po co wozić ule ?

Odpowiedz do tematu